s7-300 ile çamaşır makinesi programlama

cybercup

Üye
Çamaşır Makinesi
->Bir çamaşır makinesinin ön yıkama, yıkama ve durulama işlemleri yapması istenmektedir:
->Makinenin kapağı tam olarak kapatılmadan başlama butonuna basılsa bile makine çalışmamalı
->Ön yıkama için ilk önce makine belli bir seviyeye kadar su alacak ve su alımı duracak
->Alınan su 20° C „ye kadar ısıtılacak ve 10 dakika makine çalışacak
->Sonra bu su boşaltılacak Normal yıkama için tekrar belli bir seviyeye kadar su alınacak
->Alınan su 60° C‟ye kadar ısıtılarak 30 dakika makine çalışacak
->Sonra su boşaltılacak
->Belli bir seviyeye kadar durulama suyu alacak
->Alınan su 40° C‟ye kadar ısıtılarak makine 10 dakika çalışacak
->Sonra makine aldığı suyu atarak 5 dakika daha çalışacak ve duracak.

Baslama Butonu <--> I0.0
Kapağın kapalı olma durumu <--> Q0.0
Alt su seviye dedektörü <--> Q0.1
Üst seviye dedektörü <--> Q0.2
Isı dedektörü <--> Q0.3
Makinenin çalışması <--> Q0.4

şeklinde çalışması isteniyor. Fakat kafama takılan noktalar var. En başta Makinenin kapağı tam olarak kapatılmadan başlama butonuna basılsa bile makine çalışmamalı diyo. Bunu nası sağlıyacağım. Önce M0.0 gibi bi yardımcı kontokmı kullanmam gerek yoksa sadece bu verilen giriş çıkış kontaklarıyla yapabilirmiyim. Yardımcı olursanız sevinirim

Makinenin kapağı tam olarak kapatılmadan başlama butonuna basılsa bile makine çalışmamalı

maddesini bi türlü çözemedim. Karşılaştırma elemanı falanmı kullanmam gerekiyo acaba arkadaşlar yokmu yardım edebilcek biri :(:(

Baslama Butonu <--> I0.0
Isı dedektörü <--> Q0.3

burda Q olarak verdiklerin giriş olması gerekiyor degilmi yani I

Baslama Butonu <--> I0.0
Isı dedektörü <--> Q0.3

burda Q olarak verdiklerin giriş olması gerekiyor degilmi yani I

yok bu şekilde verildi. Giriş olarak verilse bu kadar zorlanmazdım bende. Haklısın ama böyle verildi.

yok bu şekilde verildi. Giriş olarak verilse bu kadar zorlanmazdım bende. Haklısın ama böyle verildi.

Kapağın kapalı yada açık olmasını anlayabilmek için giriş Yani I olması gerekir. Ödevi hazırlayan cinlik yapmış olabilir. başlama butonu ile kapak kontağını ve kapısı ile bağlarsanız kapak açıkken çalıştıramazsınız.

Bir düzeltme daha ısı termostatı dijital verilmiş aslında doğrusu değişken sıcaklıklar olduğundan analog giriş olmalıydı

Salı akşamı istersen programı yazıp gönderebilirim herhangi bir mail adresine... adresi özele mesaj at yeterli... iyi akşamlar...

ilk söylediğiniz kısmı anlayamadım biraz ayrıntı verebilirmisiniz.

S7-300 PLC lerde Ve kapısı F2 tuşu ile Yada STL dilinde yazıyorsanız "A" ile başlayan ifadedir. genelde minimum 2 girişi olur ve girişleri lojik 1 olmadığı sürece çıkışı lojik 1 olmaz. Bu şekilde kapak sensörü ve başlatma butonunu bir girerseniz. kapak açıkken başlatma komutunu almayacaktır.

S7-300 PLC lerde Ve kapısı F2 tuşu ile Yada STL dilinde yazıyorsanız "A" ile başlayan ifadedir. genelde minimum 2 girişi olur ve girişleri lojik 1 olmadığı sürece çıkışı lojik 1 olmaz. Bu şekilde kapak sensörü ve başlatma butonunu bir girerseniz. kapak açıkken başlatma komutunu almayacaktır.

I0.0 M0.0 Q0.0
-I I------I/I------( )

bunun gibimi yani ??

Merhaba,

Arkadaşın demek istesiği, elektriksil olarak kapak kapalı switchini ve başlatma butonunu seri bağlarsanız, hatalı başlatma komutunun plc girişine ulaşmasını engellemiş olursunuz.

Soruda problem olabilir, ilgili kişiye tekrar sormanızda fayda olacaktır.

Termostatda aynı zamanda çıkış olarak gösterilmiş.

Saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
129,401
Kullanıcılar
451,924
Son üye
haluk turkoz

Yeni konular

Geri