s7-300 ile pH Ölçümü Yapabilir miyim?

djkursun

Üye
elimde 1 adet pH probu var ve bununla pH ölçümü yapmak istedim ama proptan 3 uç çıkıyor ve nasıl bağlanacağını bilmiyorum veya plc ye bağlanabilirmi?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Bu probun markası ve ürün kodu yok mudur? Ayrıca bağlamak istediğin analog kartın ürün kodu ve markasıda mı yok?
Soru soran arkadaşlar ürünler hakkında detay versinler lütfen, en sık yapılan hata arıza veya ürünler hakkkında dataylı bilgi verilmemesi yüzünden cevapsız kalan yüzlerce sorunun olmasıdır.

Malzemenin çıkışı muhtemelen miliamper cinsindendir. S7 300 analog modül kitapcığına bakarak bulabilirsin? internettede mevcuttur. Uçlardan biri topraklama olması gerekir. 1i artı biri eksi kitapcığına bakman gerekir.

yazılar silinmiş okunduğu kadarıyla yazanlar şunlar;
WTW pH-electrode SenTix41
pH0..11 / 0..80C
Store in 3mcl/ KCI

analog kart ise s7300c nin kompakt modülü

yazılar silinmiş okunduğu kadarıyla yazanlar şunlar;
WTW pH-electrode SenTix41
pH0..11 / 0..80C
Store in 3mcl/ KCI

analog kart ise s7300c nin kompakt modülü

gerilim veya akım bilgisi mi veriyor emin olmadığımızdan size her iki bağlantı şeklinide yolluyorum umarım işineze yarar. 4-20ma, 0-20ma vb. veya 0-10v vb.. bilgilerine sahip olsaydık daha ayrıntılı yardımcı olabilirdim. kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• s7300_module_data.pdf
    211.4 KB · Görüntüleme: 100
hocam bilgi için teşekkür ederim ama benim asıl mrak ettiğim şey pH probu nasıl ve neye göre çalışır , uçlarına ne vermem veya nasıl bağlamam gerekir v.s..
probun kablosu 3kat anten kablosu olarak düşünün içteki 0,50 çok damarlı kablo,izolenin üzerinde blendaj sonra bi izole daha ve tekrar blendaj var

ph propları icindeki özel solüsyon sıvısı ile çok düşük sinyaller üreterek ölçüm yaparlar bunu direk plc ye baglayamazsın arada bir elektronik yükselteç ile birlikte yükseltilip anlamlı sinyallere dönüştürülür buda ar yikselteç veya kontrolör aracılıgı ile 0-10v 4-20ma 0-20ma veya akilli bir transmitter ise data haberlesmesi ile plc ye baglanabilir.

ph propları icindeki özel solüsyon sıvısı ile çok düşük sinyaller üreterek ölçüm yaparlar bunu direk plc ye baglayamazsın arada bir elektronik yükselteç ile birlikte yükseltilip anlamlı sinyallere dönüştürülür buda ar yikselteç veya kontrolör aracılıgı ile 0-10v 4-20ma 0-20ma veya akilli bir transmitter ise data haberlesmesi ile plc ye baglanabilir.

Sayın ago ya katılıyorum daha önce bende prominent probları ile denemeler yapmıştım ama sonuc alamadım. Aynı sekilde bizde ara cihazını almak zorunda kalmıştık.

Genelde (Benim gördükleimde ) problar PHMetre denen cihazlara bağlanıyor ayrca bu PhMetrelerin üzerin kaliprasyon ve Set işlemleri yapılabiliyor yani farklı set değerlerine göre kontak açıp kapatıyorlar ve haricen 4-20ma çıkışları oluyor.

arkdaşlar ph metre lerde kullanılan problar varmı piyasada nerden bulabiliriz nasıl ölçüm yaparız ..(su için)
adc ile okunabillir çözünürlüktemi.. sistemi bilen kullanan varmı ben probu alıp elektronik kısmını kendim yapmak istiyorum

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,894
Kullanıcılar
451,038
Son üye
teknoinfo

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri