s7 300 PLc de sayma nasıl yaptırırım

emirecrin

Üye
merhaba kontrolkalemi kullanıcıları.

S7 300 PLC de 4 adet ofis kapısının açılıp kapanma sayılarını saydırmak bunuda bir hafızada tutup istediğim zaman bakmak istiyorom.

saygılar

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
4 adet counter kullanarak bunların çıktılarını bir memory word'e at. Counter girişine ise kapıdan alacağın (bir sensör veya bir switch) bir input adresini bağla. Bu kadar basit. Eğer data blok'ta tutacam diyosan, memory word'ler yerine 4 adet word boyutlu data blok elemanı kullan. Bu kadar basit. Kolay gelsin.

Merhaba arkadaşlar S7-200 de sayıcı atadığın değere geldiğinde kontak değiştiriyor 0 ise 1,1 ise 0 oluyor.s7-300 de ise sayıcıya enerji verdiğimde çıkışı direk1 oluyor ben tam olarak anlayamadım bu sayıcıları s7-300de anlatabilirmisiniz yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar

S7-300 'de counter çıkışı counterin değeri 0 ise 0'dır sıfıdan farklı ise çıkış 1'dir. Set girişini kullanırsan verdiğin değer counter değeri olur. S7-300'lerde counter değerini karşılaştırma elemanlarını kullanarak işlem yapmalısın.

4 adet counter kullanarak bunların çıktılarını bir memory word'e at. Counter girişine ise kapıdan alacağın (bir sensör veya bir switch) bir input adresini bağla. Bu kadar basit. Eğer data blok'ta tutacam diyosan, memory word'ler yerine 4 adet word boyutlu data blok elemanı kullan. Bu kadar basit. Kolay gelsin.

Arkadaşlar timer ve counterlar 999 a kadar sayarlar. bunun yerine sayıyı word olarak kullanacağına int bile kullanıp basit bir toplama işlemi yaptırıp rakkamlarıda statik olarak DB de saklasan en doğrusu olabilir.

s7300 yeni kullanıyorum 4 kapıyı açılıp kapanma sayılarını nasıl counter kullanarak sayarım örnek gösterirmisiniz .

Yardımınız için şimdiden teşekkürler

sanıyorum işine yarar. kabaca ekteki gibi yaparsan halledebilirsin. eğer kapı sayıları kalıcı olsun dersen (yani elektrik kesildiğinde resetlenmemesi için) mw ile başlayan değerler için bir tane DB oluşturursan ve değerleri istediğin zamanda sıfırlamak istersen de move fonksiyonu ile 0 layabilirsin yada başka sayılar atayabilirsin.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Forum istatistikleri

Konular
129,463
Kullanıcılar
452,020
Son üye
Abdullahziyansiz

Yeni konular

Geri