santiyede 30ma röle yerine 300ma röle

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Allah Korusun bir elemana zarar gelirse sorumlusu O kişidir...
meraba sayın kocaeliklımacı..birileri ölmüş ölmemiş umurlarındamı ki...yüksek gerilime kapılan, ateş topuna dönen teknisyen kimin umurunda oldu ki....önemli olan birşey yapıldı mı yapılmadı mı...iyi mi olmuş kötü mü olmuş bu en son bakılacak iş... Allah böylelerinin belasını versin....

Çok güzel söylediniz Sayın DGN FRT ;

insanın başına ne gelirse ihmalden geliyor..

Amin diyorum..

Saygılarımla...

iyi hoş diyonuzda varmı öyle vir baba yigit şantiyelerde ben 30 ma kakr tuttururum diyen maaşi 3000 dolara gelsin calişsın

iyi hoş diyonuzda varmı öyle vir baba yigit şantiyelerde ben 30 ma kakr tuttururum diyen maaşi 3000 dolara gelsin calişsın
Kaçak akım rolelerinin 30 ma ile 300 ma nın ne oldugunu iyice öğrenmeni tavsiye ederim.. Hiçbirşey insan hayatından önemli değildir...Olay burda insan hayatı ve onun geride bıraktıkları bir dul eşi ve çocukları..O halde 30 ma kakr takmasınlar 300 ma taksınlar ama insan hayatı tehlikeye mi girsin?..30 ma kakr tutturamayan usta orda çalışmasın o zaman... ....

@kapris61 30 mA den 30 A kadar ayarlı toroidal trafolu kaçak akım röleleri var ; fakat yıllanmış kablolarla ; defalarca sarılmış motorlarla ve rutubetin efil efil estiği ortamlarda 30 mA e kaçak akım rölesini set etmek imkansız gibi bir şey ; hem de sistemde hiç bir sorun yokken ; kendim yeraltında kurduğum motor yol verme ünitelerinde en düşük 100 mA değerini set edebildim ; ayrıca önemli olan mevzu da şu ki çekilen kablolar toroidali tam merkezlemeli ; kablo kesiti ve bu kablodan geçecek akım toroidalin katalog değerlerine uygun olmalı ; kabloların toroidale giriş ve çıkışı tam nizami olmalı ; falan fındık falan fındık ; ben bu son saydıklarımın hiçbirisine ilk başlarda mevzunun bu kadar girift olabileceğini düşünmediğimden önem vermemiştim ; sonradan mevzunun farkına vardım ; peki bu son dediklerimi yaparsam 30 mA e her üniteye yol verebilirmiyim ; oda bir muamma

Son düzenleme:
sen ilk önce işin icine gir teorik mi pratikmi görerim ben seni ukalalık yapmana gerek yok
Kardeş benim işim hep uygulama kısmındayım zaten sen meraklanma...Sen iyi bir araştır bakalım..İnsan için tehlikeli akım hangi sınırdan başlar...O halde bütün şantiyelerde 30 ma yerine 300 ma mı kullanılıyo?İinsan çarpılma riski 30 ma sınırından başlar arkadaşım..O halde kaçak akım rolelerini yapan firmalara bir mektup yaz da 30 ma yı daha da küçük miliampere düşürsünler.. Burda kaç tane usta fikrini yazdı..Senin gibi düşünen bir var mı? Ayrıca konuşurken uslubuna dikkat et..Ben seninle böyle mi konuşuyorum...

Şantiyelerde kaçak akım rölesini tutturmak zordur doğru. Önce 3faz+nötr bağlantılı trifaze fiş-prizlerden vazgeçilip, 3faz+nötr+toprak bağlantılı (kullanım yerine göre uygun IP koruma sınıfına sahip) fiş-prizler kullanılmalı, 4x kablo yerine 5x kablo tercih edilmeli ki motor gövdelerindeki nötr bağlantılarını toprağa çevirelim ve şantiyelerde çok fazla önemsenmeyen nötr izolasyonunu da sağlayalım.
Değişik yöntemlerle iş kolaylaştırılabilir:
Dağıtım panosu girişine 300mA, linyelere ise 30mA'lik kaçak akım rölesi takarsanız sadece arızalı hattı devre dışı bırakırsınız (kaliteli markalarla).

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…