sektör bilgisi ( demirçelik veya liman işletmesinde elektrik mühendisi ne yapar ? )

yeni mezun

Üye
elektrik mühendisi demir çelik fabrikasında veya bir liman işletmesinde ne iş yapar ? Beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

Demir celik fabrikasinda farkli departmanlar vardir.elektrik muhendisine uygun olanlari uretim ve bakim departmanlaridir.uretimciler uretimi kontrol edip kayit tutarlar.bakimcilar ise sistemin stabil sekilde calismasini saglarlar.en kisa bu sekilde tanimlayabilirim.
Limanda ise yine bakimci olarak calisirlar.fabrikaya kiyasla cok daha ilkel ve basit elektrik sistemi vardir.

bilgisizligimi mazur görün. Sonucta üretilen demir celik urunu degilmi. Elektrik mühendisi üretim departmanında bu ürünlerinmi kontrolunu yapıp kaydını tutuyor. Benmi yanlıs anlıyorum ? @alisy

bilgisizligimi mazur görün. Sonucta üretilen demir celik urunu degilmi. Elektrik mühendisi üretim departmanında bu ürünlerinmi kontrolunu yapıp kaydını tutuyor. Benmi yanlıs anlıyorum ? @alisy

Evet biraz garip bi durum gibi gorunebilir bu ama bazi yerlerde karsilasabiliyoraunuz boyle durumlarla.kalite kontrol isini bile elektrik elektronik muhendisinin yaptigina denk gelmistim.normalde kimya muh ve endustrimuh yapar uretim muhendisligini ama nadiren de olsa elektrik elektronik muh gorebilirsiniz.

Ilk mesajimda bahsetmeyi unutmusum.proje muhendisligi vardir buyuk isletmelerde ,dizayn muhendisligi diye de isimlendirilebilir.tesiste yeni bi makina sistem vb bişey yapiliyorsa bu muhler yapar.makinayi ve ya sistemi dizayn eder.tum ekipmanlarin secimini ve montajini yapar.pano ve yazilim isini yapar.harika bi muh dalidir.ama ne yazik ki belli basli firmalarda gorursunuz bu departmani.bahsettiğiniz demir çelik fabrikasında da olabilir böyle bir dal

Son düzenleme:
sıstemı oturmus bır fabrıkaya muhendıs olarak gıdıyorsanız kı anlasıldıgı uzre oyle Bakım kısmında gorevlendırılırsınız fabrıka ıcın yenı yapılacak ısler projeler saha olayrarı varsa onlar ıcın malzeme temını ıs baslangıcı bıtımı gıbı bır cok bos ısle ugrasırsınız fabrıka icerisinde elektrıkle ılgılı ne varsa onunla ugrasırsınız altınızda 4 5 meslek lısesı mezunu elemanlarınız olur ekıbınızı kurarsınız

fabrıka ıcın yenı yapılacak ısler projeler saha olayrarı varsa onlar ıcın malzeme temını

bu kısım belki orta ve ya ileri düzeydeki bir mühendis için çok kolay gelebilir yalnız yeni başlayan birisi için çok önemlidir tabi değerlendirmeyi bilene.malzeme siparişi verirken o malzemeleri tanıyıp nerede ne amaçlı ve nasıl kullanıldığını öğrenmek bakım mühendisinin yükünü ciddi anlamda düşürür.

demir çelik fabrikası en ağır sanayii tesislerindendir.
Fabrikada kulanılan ham maddeler , yarı mamül maddeler. ve üretilen maddeler yatay ve dikey taşıma işleri elektrikli makinalarla yapılmaktadır. ayrıca çelikhanede ark oçakları ile çelik üretimi yapılır.
Bütün bu makinalar elektrik ,elektronik ve otomosyon sistemle çalıştırılmaktadır. bu nedenle 24 saat devamlı çalışacak şekilde olması şarttır. bu işlerin yapılabilmesi için elektrik.elektronik mühendislerine
teknisyenlerine ve elektikcilere ihtiyaç vardır.
limanlarda vinçlerle dikey yük taşıma, bant sistemi ile yatay taşıma sistemi yapılmaktadır.bu işlerde kulanılan makinalar elektik le çalişmakta ve elektronik, otomosyon sistemle denetlenmektedir.

Forum istatistikleri

Konular
129,260
Kullanıcılar
451,663
Son üye
kubrasuoner

Yeni konular

Geri