Selenoid bobinlerdeki dengesizlik.

sadoazb

Üye
Arkadaslar kapali bir sistem icinde 10 adet selenoid var. Tespit edemiyorum ama kendi kendine devreye giriyor gibi bir problem var. Sorunu bulamadim 24 volt selenoidlerin desarj olmasi icin diyot mu baglayalim ne yapalim. Seloidin enerji girisine 24 volt lamba mi baglayayim. Fikri olan var mi acaba saygilarimla

Selenoidler dc ile besleniyorsa ters paralel bağlı diyot bağlayabilirsiniz fakat diyot bağlanmadığı için kendi kendine aç kapa yapacağını zannetmiyorum. Hatayı selenoidi süren elemanlarda aramanızı öneririm.

Plc den 24 volt slim roleyi suruyorum slim roledende selenoidi suruyorum. Kendi kendine tetiklenip tetiklenmedigini anlamak icin bobin girisine bir direncle led baglasam olurmu en azindan voltaj alipda mekanizmayi cekiyor yoksa mekanik bir problemdenmi cekiyor anlamis olurum diye dusunuyorum.

Olur. volta 1,5k ila 3k arasında bir direnç ile ledi seri bağlayıp gözlemleyebilirsin.

Slim role komtaginin sağlamlığını tetkit ettinizmi

Slim role data geldigi zaman normal calisiyor ama dusuk bir voltaj sizdirma yapiyor mu bilmiyorum. Led baglarsam belli olmasi lazim.

Arkadaslar kapali bir sistem icinde 10 adet selenoid var. Tespit edemiyorum ama kendi kendine devreye giriyor gibi bir problem var. Sorunu bulamadim 24 volt selenoidlerin desarj olmasi icin diyot mu baglayalim ne yapalim. Seloidin enerji girisine 24 volt lamba mi baglayayim. Fikri olan var mi acaba saygilarimla
Slim röleleri nasıl sürüyorsunuz. PLC ile mi?

Daha önce normal çalışan bir sistem iken bu sorun sonradan mı ortaya çıktı?

Yoksa sistemi ilk kurarken böyle bir durumla mı karşılaştınız?

PLC programında bir sıkıntı olmasın. Veya otomatik kumanda devrenizde bir gevşeklik veya yanlışlık olabilir.

Valfin kendini sürmesi olasılığı oldukça düşük. En azından şimdiye kadar benim başıma gelmedi.
Sorun çıkaran valfi değiştirmeyi denediniz mi? BAzen valfin iç mekaniği arızalanıp beklenmedik davranışlar sergileyebiliyor. Geç açma, geç bırakma, açarken veya bırakırken kaçırma gibi beklenmedik davranışlar sergileyebiliyor.

ilk defa çalışan bir otomasyon projesi roleleri izlediğimde herhangi bir enerji gitmiyor. otomasyon uyguladığımız makinanın orjinalini bulup inceledik dediğiniz gibi selenoidlerin kendi kendine tetiklenmesi mümkün görünmüyor sorunun mekanizmadan kaynaklandığı hareketin yanlış yerde stop etmesinden dolayı mekanizmanın hataya neden olduğu daha ağır bastı bugün mekanizmayı inceleyip stop noktasında değişiklik yapıp büyük ihtimal sorunu çözeceğiz diye umut ediyorum saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
128,841
Kullanıcılar
450,936
Son üye
kemalarda34

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri