sensör arızası

elektrokur

Üye
bir röle ve bir sensörden oluşan bir devrede röleye enerji verildiği anda röle devreyi kısa bir süre sonra açarak aydınlık olmasına rağmen lamaları yakıyo acaba röle arızalanmış plabilirmi rölenin yada sensörün arızalı olup olmadığını nasıl tespit ederim sensörden gelen uçları çıkarıyorum yine açıyo

sensörden röleye gelen uçları çıkarttığın halde röle enerjileniyor ve lambaları yakıyorsa sanırım röleyle ilgili bir problem var  belki rölenin kontakları birbirine yapışmış olabilir. Röle kontaklarının açılıp kapandığını kontrol edebilirsin

baktım yapışma yok rölenin beslemesini kapattıgımda kontak acılıyo

röle enerjilendiğinde kapalı kontağını açarak lambaları söndürmesi mi gerekiyo

elektrokur ' Alıntı:
bir röle ve bir sensörden oluşan bir devrede röleye enerji verildiği anda röle devreyi kısa bir süre sonra açarak aydınlık olmasına rağmen lamaları yakıyo acaba röle arızalanmış plabilirmi rölenin yada sensörün arızalı olup olmadığını nasıl tespit ederim sensörden gelen uçları çıkarıyorum yine açıyo
arkadaşım bahsettiğin röle "fotosel röle" ve sensör dediğin de "fotosel röle gözü" mü acaba:?
eğer öyle ise sensör dediğin fotosel göz ise o bir "LDR" ışığa göre direnci değişen eleman dır ve rle dediğin fotosel den uçlarını çıkartınca yanması normaldir.Fotosel röleden bahsediyor isen ön tarafındaki ışık şiddetini aydınlık şiddeti olan "lux" e göre ayarlayan parçadan ayar yapmaya çalış.Aynı zamanda fotosel rölenin üzerinde iki adet yeşil led vardır.Biri enerji geldiğini diğeri ortamın karardığını ve fotoselin devreye girerek kontağını kapattığını belirtir.Sensöre giden uçları röle üzerinden kısa devre ederek ikinci yanan ledin yanıp yanmadığını gözlemleyerek fotosel gözün sağlam olup olmadığını test edebilirsin.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.

yener74 e katılıyorum ldr nin sağlamlığınıda kontrol edersen iyi olur

fotosel rölenin lux ayarı tedaş tarafından ideal olanı 3 lux dür

cihazlarda kullanılan sensörlerin arızasının yapılması ve sensörlerin bakımı nasıl yapılır?

Forum istatistikleri

Konular
129,401
Kullanıcılar
451,924
Son üye
haluk turkoz

Yeni konular

Geri