seyir feneri

arkadaşlar.slm.
benim bir projem var.seyir fenerleri hakkında.24v.e27 duy 60w.lık 12adet lamba var.110v e27 60w.lık 4 adet lamba var.lambalar farklı yerlerde.100mt.lik alanda.kontrol panelinden yakıp söndürüyoruz.kontrol paneline led lamba koymak istiyorum.lambalardan biri kestiği zaman kontrol panelindeki lamba yansın/veya diğer lambalar dan biri kestiği zaman panel deki lamba da sönsün.elektronik devre koymak istemiyorum.ya akımı algılayan yada lamba nın omajını algılayan bir malzeme var mı.yada fikirlerini zi almak istiyorum.nasıl bişey yapabilirim.tşk.ederim.:mad:

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Selam arkadaş lamba gruplarını pek iyi anlamadım ama devresine set değerli ampermetre koyarsan ayarladığın değerden düşen akım bir kontak verip bukontağı bir ikaz sinyal lambasına bağlıyabilirsin.Tek tek lambalara bağlanan çözümlerde var ama epey uğraş ve maliyetli olabilir kolay gelsin

Her biri için , hatta , uygun değerli (tercihan taş direnç) direnç koy.
Bu dirençin değeri , devreden akım geçerken (lambaya-yükü bağlı) üzerinde 2Volt ( bu değer birazda kullanılacak led değerine bağlıdır) gerilim düşürecek şekilde olsun.Ve bu direncin uçlarına led bağlayın.Devreden akım geçerse yanar geçmezse yanmaz.

110V/60W için :
I=0,55 ise
R=3,63Ohm/2W olabilir...

Led sönük yanarsa değer büyütülmeli parlak yanarsa düşürülmelidir.

Uçlarında tehlikeli gerilimler olabileceği unutulmamalıdır.

Gerilimin AC ve ya DC olması yöntemi etkilemez...

Forum istatistikleri

Konular
129,240
Kullanıcılar
451,624
Son üye
Faris93
Geri