SHARP GP2Y0D340K mesafe sensörü.

herkeze merhabalar.
arkadaşlar bu mesafe sensörü dijital çıkış veriyor. datashet'i googledeki ing çeviriden tr ye çevirip saatlerce inceledim. her şey tamamda dijital çıkış için 3 nolu bacak (autput voltaj) Vo=0.3 v yazıyor. dataseti yanlış anlamadıysam 0.3 V çok küçük ve pic bunu algılayamaz.
bu sensörlerden almayı düşünüyorum. tanesi 20 tl, pahalı bir hata yapmak istemiyorum.
bu sensörleri pic direk kullanabilirmiyiz, veya araya bir devremi tasarlamak gerekiyor.
aşşağıda datashet linki var, elektronikte ve pic de biraz acemiyim, zahmet olmazsa bir inceleyip, aydınlatırsanız sevinirim.
saygılar.

http://sharp-world.com/products/device/lineup/data/pdf/datasheet/gp2y0d340k_e.pdf

Son düzenleme:
Merhaba
Arkadaşım datasheet'de "at low level = Vo = 0.6v"
"at high level = Vo=Vcc-0.3v
yani bu çıkışlarda pic de kullanılabilir

sn SALİH-46 ilgin için teşekkürler.
pic dökümanlarını, kitaplarını inceliyorum. lojik 0 olan girişe uygulanan sinyal, 4 voltun üştüne çıkınca, giriş lojik 1 oluyor. lojik 1 olan giriş ise 1 voltun altına inince lojik 0 oluyor.
okuduğum kaynaklarda (ben yanlış anlamadım isem) yazan bu.
mesafe sensöründeki bu küçük voltaj değişimini pic nasıl algılar ben anlayamadım.
daha önemlisi mesafe sensörü dijital olarak tanıtılıyor. okuduğum dijital elektronik ve pic dökümanlarında standart voltaj 5 volt. bu sensör engel görünce 5 volt, engel yokken 0 volt verse benim gibi acemilerde rahat etse.

Üzerinden çok zaman geçmiş ama belki başkasının işine yarar, Salih-46 arkadaş belirtmiş zaten "at low level = Vo = 0.6v"
"at high level = Vo=Vcc-0.3v" yani Vcc (besleme gerilimi) 5V ise çıkışın lojik 1 de 4.7V oluyormuş.

arkadaşım bende bu eleman ile pıc li uygulama yapaptım sesörler mesafe algılayınca motor çalışacak ama motor sürekli çalışıyor
sen uygulama yapabildinmi bununla çalıştırabildin mi bunu

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…