Sieg C6 CNC çevrim projesi

Hayır abi ac ceryanda dc ceryan gibi + - ayrımı yoktur. Faz nötr ayrımını yapmak için ünlü filozof caferus un hamsi kafa teoremini uygulayacaksın [emoji23][emoji23]

abi fazı sabitlemen gerek kahverengi faz mavi nötrdür. makinenin fişini hep bu şekilde takman gerek

Toprak-nötr ve toprak-faz (220V) aralarını ölçerseniz kendini belli edecektir.
Toprak-nötr arası ideali sıfır okumanız. Bu okuma aynı zamanda topraklamanızın kalitesini (sıfıra yakınlığı) gösterecektir. Eğer yüksek çıkarsa ayrı bir topraklama yapmakta fayda var. "Yüksek" yoruma açık bir konu (1-2-3 V ?). Kabul edilebilir yüksek değer nedir sorusu için elektrik bölümüne danışılabilir.

abi fazı sabitlemen gerek kahverengi faz mavi nötrdür. makinenin fişini hep bu şekilde takman gerek

Ülkemizde herşeyle karşılaşmak mümkün özellikle eski binalarda, ben olsam renklere güvenmez önce ölçerdim.

Sadece faz-faza gelecek şekilde takılabilen bir fiş/priz var mı?

EK:

Bazı hadsizler vardır onlar sadece nötr ile toprağı birbirine bağlar gerisini düzgün yapar.

@Yusuf SEYLAN'ın dediği çok önemli. Eğer Toprak-nötr arası sıfır çıkıyorsa, topraklama hiç yok, toprak nötrden çekilmiş demektir! Eski binalarda karşılaşma olasılığı yüksek.

Son düzenleme:

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/topraklama-diren%C3%A7-de%C4%9Ferleri-ka%C3%A7-ohm-olmal%C4%B1.21037/

380v kahverengi-siyah-gri faz mavi nötr (fazda da sıra vardır 1-kahverengi 2-gri 3-siyah)
220v kahverengi faz mavi nötr
DC kırmızı +(artı) siyah yada mavi -(eksi)
İşini bilen bir kişi bunları bu şekilde bağlar. Bazı hadsizler vardır onlar sadece nötr ile toprağı birbirine bağlar gerisini düzgün yapar.

bunları tek yönlü takabilirsiniz sadece
https://www.google.com.tr/search?q=ups+fi%C5%9F+priz&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjF1_bs27bWAhXpJJoKHfbIAg0Q_AUICigB&biw=1242&bih=580

Topraklamada amaç, normalde faz-nötr arasında akan akımın, arıza halinde insan vücudu üzerinden değilde toprak hattı üzerinden geçerek boşalması (devreyi tamamlaması). Eğer topraklama direnci sıfır ohma yakınsa, akım belirli bir direnci olan insan vücudundan akmak yerine daha kolaylıkla akabildiği (düşük ohmlu) topraklama hattı üzerinden toprağa boşalıyor. Eğer topraklama iyi değil, hattın direnci (ohm) yüksekse işe yaramaz hale geliyor.

Aşağıdaki konuda toprak-nötr arası voltaj ölçümünün (topraklama direncinin belirlenmesi için) sağlıklı olmadığından bahsedilmiş;

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/topraklama-ölçümünde-hangisi-doğru.473/

Son düzenleme:
Peki ya ızgaradaki hamsi gibi kızarırsam?
hem bir kırmızı soğan yeşillik filan hazırlarız artık şaka bi yana

UPS için fiş ve prizler var onlardan yönü hep aynı yapabilirsin ya da fişi işaretleyip aynı yönde takmanı sağlar. Bu tarz işlerle uğraşırken dikkatli olmak lazım en az iki kere kontrol etmek gerek insan kalbi 90v tan sonra durur.

Ben de onu diyecektim. Fişi prize ters takarsan faz yine değişir.

Hiç polemiğe girmeyip şaltere faz ve nötr bağlayayım olsun bitsin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…