Siemens S7200'de SM,TON ve M Yardımcı,ZR ve Özel Röleler?

İyigeceler Cümleten, Buakşam PLC üzerinde uygulama yapıyordum ve birden komutlar öğrenildikçe Aklıma bazı şeyler takıldı ??

Şimdi SM0.0 Sm 0.1 ayrı ayrı Komutlar var Ama bu komutlar Ayrı ayrıda işleme sahip Ama ben Bilmiyorum

Aynı Şey Zaman Rölesi içinde Geçerli Örneğin ; T40 kaç saniye aralıklarla sayıyor yada T48..T49..T50 ?? ne işe yarıyor Gibi Bunlarla ilgili elinde kaynak döküman olan varsa beni aydınlatırsa çok sevinirim ?? Kafam Çok Karışık

Ayrı ayrı zaman Rölelerinin işlevleri var ve ben bunları öğrenmek İstiyorum :confused:

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
merhaba;

SM0.0: Bu bit daima lojik 1 değerindedir. Dolayısıyla ladder yöntemiyle
yazılan programlarda SM0.0 bitinin atandığı kontak daima enerji akışına izin
verir.
Ø SM0.1: Bu bit ilk taramada lojik 1, ikinci taramada lojik 0 değerini alır.
Sayıcıların ve kalıcı tip zaman rölelerinin reset edilmesinde kullanılabilir.
Ø SM0.3: Enerji verildikten sonra ilk taramada 1, sonraki taramalarda 0 değerini
alır.
Ø SM0.4: 60 saniye periyodlu flaşördür. Bu bit periyodik olarak 30 saniye lojik 1,
30 saniye lojik 0 değerini alır.
Ø SM0.5: 1 saniye periyodlu flaşördür. Bu bit periyodik olarak 0,5 saniye lojik 1,
Ø SM0.6: Bu bit periyodik olarak bir taramada 1, diğerinde lojik 0 değerini alır

Çok Teşekkür Ediyorum peki , bu durum TON , TONR yada TOF Zaman Rölelerinde T39 ,40,41 vs. gibi ne işe yararlar kullanılan Sayı ve Kontağı Bunlarada ihtiyacım var ??

merhaba;

SM0.0: Bu bit daima lojik 1 değerindedir. Dolayısıyla ladder yöntemiyle
yazılan programlarda SM0.0 bitinin atandığı kontak daima enerji akışına izin
verir.
Ø SM0.1: Bu bit ilk taramada lojik 1, ikinci taramada lojik 0 değerini alır.
Sayıcıların ve kalıcı tip zaman rölelerinin reset edilmesinde kullanılabilir.
Ø SM0.3: Enerji verildikten sonra ilk taramada 1, sonraki taramalarda 0 değerini
alır.
Ø SM0.4: 60 saniye periyodlu flaşördür. Bu bit periyodik olarak 30 saniye lojik 1,
Ø SM0.5: 1 saniye periyodlu flaşördür. Bu bit periyodik olarak 0,5 saniye lojik 1,
Ø SM0.6: Bu bit periyodik olarak bir taramada 1, diğerinde lojik 0 değerini alır

Bu Bitlerdeki Periyod Sürelerini ayarlayabiliyomuyuz ?? Mesela SM0.4 60 snlik süreyi 180 Sn yapma gibi bi şansımız varmıdır ??

Moderatör tarafında düzenlendi:
kardesım onları degıstırme sansın yok onlar standart bıtlerdır ayrıca t39 ,t40 falan onlar zaman rölerının numaralarıdır ve ton,tof,tonr zaman rolelerınde 1,10,100 ms lık zaman tabanları vardır örnegın; ton yada tof zaman rölesınde 10 ms lık zaman rolesı secmen ıcın tımerın numaralarını t33- t36 arası veya t97- t100 arası belırlenmen lazım. bunun ılgılı nette dökümanlar var umarım yardımcı olmusumdur. ıyı calısmalar

SM = special memory . Bunlar özel hafıza bitleridir ve SMB0 : durum bitleri,
SMB4 : interruptta , SMB5 : in-out arıza.....gibi daha birçok vardır.

' Alıntı:
Bu Bitlerdeki Periyod Sürelerini ayarlayabiliyomuyuz ?? Mesela SM0.4 60 snlik süreyi 180 Sn yapma gibi bi şansımız varmıdır ??

SM0.4 durum bitini değiştiremezsin ancak 2 timerla 180 sn puls elde edebilirsin.(veya PTO / PWM ile de puls elde edilebilir bir de EM253 modülü de galiba puls üretiyor ,modül hakkında fazla bilgim yok)

TON ve TOFF da ;

T37-63-101-255 : 100 ms

T33-36-97-100 : 10 ms

T32,96 : 1 ms zaman aralıklarıyla artar.

1 ms de döngüden bağımsız şekilde her 1 ms de artar ki,programı dikkatli yapılmazsa yanlış veriler elde edilir.
10 ms de döngünün başında
100 ms de ise komut işlendiğinde timer güncellenir.

T'lerin yanındaki numaralarda kullanılan CPU' ya göre değişiyor.Mesala CPU 212 de sadece T32 varken ,CPU 226 da T32-96 var.
En fazla gecikme süreleri de 1ms, 10ms,100ms 'ye göre değişiyor. En fazla PT değeri 32767 olabileceğine göre 32767*100ms=3276.7saniye olur.

T serisi ile başlayan adresler timerlara ait. En kullanışlısı T37 olup düz kontaklı kumandadaki düz zaman rölesine karşılık gelir. Kaç saniye sonra kontağın açma veya kapama yapmasını istersen yanına fazladan bir sıfır ekleyerek PT adresine yazarsın. Neden? T37'nin zaman sabiti 100 ms'dir. 50X100ms=5000 ms eder . Yani 5 saniye
SM adresleri ise bazı devrelerle elde edilebilecek çıktıları 1 bitte elde etmemizi sağlar. Sadece 1 s'lik periyotta çalışan bit işe yarar. Diğerlerini hiç karıştırma zaten

değerli Yorumlarınız için Sizlere Teşekkür ediyorum , durum bitleri ve Zaman Rölesi hakkındaki Açıklayıcı bilgiler güzel.. Ben SM bitinde içersindeki data sn dilimindeki biti merak etmiştim ve Zaman Rölelerinin Zaman Tabanları var onlarıda paylaşmışsınız Saolun

TON,TONR Yİ Anladık birde S_ODT,S_ODTS Gibi zamanlayıclar var örnegin s_odt zamanlayıcısına t90 numarsını verdiğimde ve tc degerine 100 girdiğimde 100x100ms gibi mi calısacak burada kafam bıraz karısık arkadslar yardım edermisiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,879
Kullanıcılar
451,013
Son üye
y0021200

Yeni konular

Geri