Smd entegre lehimleme teknikleri ile ilgili

Sn hlyahkan sana tavsiyem bu işi yaparken gözlük veya büyüteç kullan gözlerine zarar gelmesin kolay gelsin ;-P

device_name Cihazımdan your_app_name ile gönderildi

Sn @hlyahkan sana tavsiyem bu işi yaparken gözlük veya büyüteç kullan gözlerine zarar gelmesin kolay gelsin ;-P

device_name Cihazımdan your_app_name ile gönderildi

teşekkür ederim .gözleri ağrıtıyor evet bu kartı bakmaya ultrasoncu geldi ama oda yapamadı lehimi oda bilmiyo gibime geldi mikroskop kullan dedi bana

merhaba arkadaşlar smd malzemeyı lehimlemek yanlış anlamayın tecrübe ıster ama ıllada ustası olmadanda yapılabılır bu gıbı işlerde lehim önemlı 40/60 kurşun kalay reçinelı lehım teli olmalı havya sicakliği 200-250 derecelı veya 25 watt havya havya ucu ince oksitlenmıyen uç olmalı reçine olarak flüks dıye bir sivi var bunu kullanmalısınız kesınlıkle lehim passtası kullanmayın ikinci yöntem sicak havalı lehım lehım yapılacak yer temizlenip flüks damlatıldıktan sonra entegreyı yerıne yerleştırıp kaymamasına dıkkat ederek lehım yapılacak bölgeler 150-200 derecede isitılmalı entegre bozulma kuşkusu varsa entegrenın uzerıne isi geçırmıyen izole bantlar var onlardan yapıştırılırsa bu bant isiyi entegreye ulaşmasını gecıktırır bozulmasını engeller bır başka konu entegreler bellı isinma faydalı olur örnek pic entegreler programlanmadan önce 130-150 derece etüv fırınında isitılır bu uzun sure rafta veya devre uzerınden sokulen entegre için uygulanır şimdı dıyeceksınız neden ısıtılmalı entegreler imalatta zaten 500-600 derece pişirilip çıkıyorlar basıt bır örnek vereyim arabayı kişin marşa basıp hemen yurutursen ılerde sorunlar çıkar bellı bır sure motor isitılınca hem rahat çalışır yurutunce hemde sorunlar çıkarmaz bugun pazar gününe gırdık herkese ıyı ıstırahatler dılıyorum gecenız huzurlu olsun

Kaliteli ve işe uygun malzemeleriniz varsa lehim işi bebe şebe işidir.
Gözünüzde büyütmeyin.
Flux sıvı kalem krem ne derseniz deyin bolca kullanın , işin püf noktalarındandır.
Isı ayarı derece önemlidir.
Lehim kalitesi önemlidir ve kesinlikle ince kullanın 0.40 gibi , 0.75 bile kalındır.
İşi çözünce küçük fincanda eriyik lehim bile olur.

Flux lar isopropil alkolün amca oğullarıdır.
Aktarlarda çam reçinesi satılır un gibi dövün 1 fincan kadara 1 fındık kadar katın iyice erisin onu kullanın.
Reçinesizler çabuk uçar jel gibiler iyidir pahalıdır krem gibiler pasta olarakda bilinir ..çeşit çok..

Uzun lafın kısası aynası iştir kişinin ...

Teşekkür ederim katı pastayla denedim ama olmuyor demek ki onunla yeşil sıvı şeklinde asit dedikleri bişey var lehim tutmayan yüzeye bile lehim tutturuyor onu bile denemiştim . şirkette internet kullanamadığım için bakamadım nasıl yapıldığını pazartesi alıp deneyeyim.

merhaba sayın kazım hocanın verdığı videoda lehım yapma tekniğini çok güzel gosterıyor aynı yolu izlersen bu işi çok rahat yaparsın dikkatını çekeyım ilk önce flux ıle zemını temızledı temızledı derken flux lehim yapılacak zemıne suruldu entegreyı koydu köşelerden kaymaması için tutturuldu ve reçinelı lehim teli erıtılerek entegre ayakları gerektığı kadar lehim emdı fazlalık havyada kalarak işlem bıtırıldı ikinci yol ben bu yolla lehim yapıyorum baskılı devre (pcb) yaptırırken lehım kaplamayı bıraz kalın bıraktırıyorum uzerıne flux kaplı geliyor bana entegreyı entegre tutucuyla tam uzerıne koyuyorum entegre tutucu yoksa herhangı tornavıda ucuyla fılanda olur entegreyı yerıne koyup uzerıne hafıf ağırlık vererek kaymasını onluyorum sicak havalı havyayla entegre bacaklarını ısıttınca zemındekı lehim entegre bacakları ıle zemın arasında emilerek hiç lehım kullanmadan işlem tamamlanır bu işi yapmak için yanlış anlama bıraz antreman yapmak gerekır kolay gelsın

Videolardaki yöntemin aynısını yaptım olmuyor hocam kısa devre oluyor ve gözle görünmüyorda kısadevre olduğu . lehim yaptıktan sonra lehim emme teliyle çekiyorum anca öyle.

Pinlerin birleşmemesi için püf noktası flux dır !!!
Videoda net olarak gözüküyor kalemi çektikçe flux eriyor.
Yukarıda uyardım !
Bir şekilde birleşti ise :
Kalemi çektiğin anda donmadan plaketi masaya vur.
Birleşik pinler+eriyik halde iken aşağı gelecek şekilde vur.
Lehimlerin fazlaları aşağı düşer aralar açılır.
Bir kaç dene elin alışır.
Telle çekmekten daha kolay olur.
Flux yada pastayı bol kullan.
Isı ayarıda önemlidir !
Fazla olursa okside olur birleşir sıvaşır filan.
Az olursa parlak olmaz iyi tutmaz ve kolay akışmaz.
Havya ucun kalite değilse olmaz !!!
Ucunda kocaman top gibi lehim olmayacak tüm uca eşit dağılmış sıvaşmış gibi olacak...
El hasılı dandik malzeme olmayacak ve tabii usta dandik olmayacak yani kendini geliştirecek...

iyi geceler sayın kazım hocanın yorumuna katılmamak yanlış olur kazım hocanın izniyle kuçuk bır uyarı fazla lehim bırıkmesı havyanın kıvamında isi vermemesinden lehimin kalıtesınde flükx kullanımından kaynaklanabılır bu durumda fazla lehim kalan bolgeyı lehım pompasıyla emdırıp mercek altında kontrol edıp tekrar lehim geçebılırsın bir ikincisi bu işi yapacaksan gözünde büyütmemen gerek en ufak kuşku varsa hata yaparsın cesaret bir işte maça 1-0 önde başlamaktır bıraz kıskandıralım kazım hocam gençlerı başka turlu ateşlıyemeyız bir örnek 44 pinli tqfp smd entegreyı yaş 60 bir kaldı lehimlemem herşey hazır kronometre aç 25-30 sanıyede işlem bıter kaldıkı siz daha kısa zamanda hatasız yapmanız lazım kolay gelsın ıyı geceler

Herşeyi yaptım hocam tama flux süper yapıyor lehimi ama yinede kısa devre oluyor lehim vermiyorum bile plakette vurulacak kadar küçük değil. aynı tür daha az bacaklı bi lehim daha yaptım oluyor ama bu plakettenmidir yollardanmıdır anlamadım lehim süper oluyor ama kısa devre oluyor entegrenin altından. ama sonunda yaptım saç teli gibi bi lehim aldım tek tek lehimledim çok az lehim vererek. ultrasonum çalışıyor .teşekkür ederim kolay gelsin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…