Sorun - 5000 palslik encoder

seheryel

Üye
arkadaşlar bende 5000 palslik bir encoder var ben bunu 360 derece döndürünce 5000 değil 4 te 1 dödürünce 5000 palsi buluyor.plc simens s 7 200 ile yapıyorum.çabuk sayıcı kullandım .1turda nasıl 5000 palsi görürüm???

Konu başlığını konuyu özetleyecek şekilde belirtiniz.

Forumda Mesaj Yazmadan önce Lütfen Forum Kurallarını Okuyunuz

Değiştirme : Mesut PÜRMÜSLÜ

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
4 de böl. Çıkan Sonucu enkoder değeri olarak kullan.

benim mantığıma göre her dörtte bir adımı bir worde atsan bir tur olduğunda onu 5000 kabul etsen olmazmı belki yanlış düşüncedir ama böyle fikir üretebildim.

sadece yükselen kenar kullanırsan 5000 puls bulursun, sanırım programda "+" ve "-" kenarları kullanmıssın gibi geliyor. ama buda 10000 puls eder. yanlış birşeyler var ama bilmiyorum.fikir sadece, kolay gelsin

tam tur attığında kaç pals veriyosa onu aritmetik işlemlerle 5000'e eşitle (mesela 25000 mi 5 böl tarzında) ilk yazan arkadaşımın dediği gibi yani diğer yazan arkadaşlarda uzun yoldan aynı şeyi yap demişler zaten mam encoder 5000likse başka bi sorun da olabilir

bu durum aslına bakarsan şundan kaynaklanıyoR
enkoder eğer z fazını saymazsak ki o bir turda 1 puls verir A,A' B,B' gibi toplamda herbiri 5000 puls olmak üzere bir turda 20000 puls verir. s7-200 kullanmadım ama mantiken ya 4 bölmelisin yada enkoder tipini plc nin hardwareinden yada softwareinden değiştirmelisin.

dostum kullandığın hızlı sayıcının modunu değiştirmen gerek... hızlı sayıcılar 1 palsi 1x1,1x2,1x4 olarak ayarlanabilir seninki 1x4 olarak ayarlanmış. sanırım hızlı sayıcıyı tanımlarken HDEF yi 3,4 veya 5 seçmen gerekiyor...

aynen katılıyorum

HSC wizardı kullanırken 4x modu seçili kalmış .

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…