step_motor ve pic

poWWer

Üye
Merhaba arkadaslar,

daha önce plc ile step motor kontrolu gerceklestirdim.
pic e yabancıyım. maliyetleri düsürmek için bu sefer pic i denemek istiyorum.
bunun için gene bir step motor sürücü gerekecekmi yoksa yapacağım devrede hepsi içindemi olacak?
ikincisi hız ve yön kontrolu için bir joystick var ve cıkıs olarak 0-10V veriyor. bunu pice nasıl adapte edeceğim.
simdiden tesekkurler...

Bir step motora adım attırmak için ne plc nede pic gerekmeyebilir.Basitce 5-10 kapı ile(and-or-exor) yapılabilir.
Size gereken sadece step ve dir(direction) komutlarıdır.Bunlarıda NE555 gibi bir işaret üreticiden alabilirsiniz.
Çok küçük motorları doğrudan sürebilirsiniz ama bu çıkış akımınızla sınırlıdır.Motor gücünüz büyükse çıkış transistörlerine iktiyacınız var.
Pic kullanarak gereken çıkış sıralamasını kolayca yapabilirsiniz.Daha fazlasınıda örneğin içeride üreteceğiniz sinyallerle adım sayısını ve yönü belirleyebilirsiniz.Bunu pic e bağlı butonlarla yapabilirsiniz.
Proteus programında bu konu ile ilgili örnekler var.

asıl aklıma takılan bana gelen 0-10 voltu pice nasıl anlatacağım. nasıl bir devre kurmalıyım...

joistiğin çıkışlarına inverter bağlayarak (normalde +10 volt gitmesi gerekirken inverterden geçerek 0 volt olacağından) pic'te belirlediğin giriş bacaklarına bağlaya bilirsin böylece normalde açık bir butona basılmış gibi olur ve işini görür

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…