symbol display

merhaba arkadaşlar delta plc software de farkettiğim bir özellliği paylaşmak istedim symbol displayde giriş çıkış ve bitleri kendi ifadelerinizle tanımlayıp daha sonra program içinde kendi ifadenizle kullanabiliyosunuz örnek;
LD X0
SET M0
LDI X1
RST M0
LD M0
OUT Y0

şeklinde bir program yazmak istiyoruz.
burada ki X0 = start, X1 = stop, M0 = mühürleme, Y0 = valf olarak symbol displaydan tanımladıktan sonra

LD START
SET MUHURLEME
LDI STOP
RST MUHURLEME
LD MUHURLEME
OUT VALF
şeklinde yazabiliyoruz.
fakat sadece ladder editöründe

ben anlatabilmek için list şeklinde yazdım...
:eek:
işlerinizde başarılar

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
nasıl tanımladığını biraz açıklarmısın.ben 1 taneden fazla yazamadım.alt tarafta satır oluşmuyor

birinci değeri tanımladıktan sonra ok butonuna tıklamak yerine enter tuşuna basarsan hem ilk değerin neyse onun ardışık sonrasına geçiyor. yada device name bölümünde diyelimki X0, X1 ...
seçtiysen M Y D gibi device girebilirsin

tamam oldu teşekkürler

chelebi arkadaşım symbol table dan gelen ekranda ilk satırı çift tıkla
edit symbol penceresi açılacak
en üst kutuya tanımlayacağın giriş -çıkış vb. gir (örn. X0)
altındaki satıra tanımlama bilgini gir (örn. START)
en alt satırada istersen açıklama girebilirsin
eğer tanımlamaya devam edeceksen enter tuşuna bas tanımlamayı bitirdiysen ok butonunu tıkla
ladder sayfasına dön
artık
komutunu LD START şeklinde girebilirsin
eğer symbol display butonun aktifse açık kontak sembolünün üstünde START göreceksin aktif değilse X0 göreceksin

Forum istatistikleri

Konular
128,905
Kullanıcılar
451,059
Son üye
landonor
Geri