tek faz ac sürücüler vs üç faz sürücüler

greenyucel oldukça net açıklamış.Buna ek olarak,motorunuz yıldız 690v,üçgen 400v etiketli motora şebekenize uygun olarak kaç voltla çalıştırırsınız.Cevap üçgenle.Peki sürücü seçerken hangi sürücüyü seçersiniz girişi 380v olanı.çünkü çıkışı 380v
Başka motor ele alalım.Yıldız 400v,üçgen 220v.burada her iki girişli (1faz ve 3faz)sürücüyü tercih edebilirsiniz.Bunun için de şartlarınıza göre seçersiniz.Mesala çalıştığınız yerde 3faz yok,mesala her iki sürücü arasında fiat farkı,birde üçgende yıldıza göre 1,73 daha fazla akım çekmesi.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.

tam olarak anlatmak istediğim de burası işte. her iki girişliyi de seçebiliriz kesinlikle evet. problem de bu noktada çıkıyor zaten.
şartlara göre dediğimiz şartlar sadece çalıştığım yerde 3 faz olup olmaması olmamalı. kaldı ki bu durum aslında tek faz beslemeli inverterin bir artısı oluyor.

aynı işi görecekken neden üç fazlıya daha fazla para ödemeliyiz onu anlayamadım.

şu durumda üç fazlının tek artısı daha az akım ile motoru sürmeye izin vermesi.
bu da kablo kesitini azaltır diyelim hadi, ama yine de tatmin edici gelmedi bana.

cevaplarınız için teşekkürler tekrar bu arada.

Piyasada bir çok sürücü çeşiti var.Siz yukarda saydığımız çalışma şartlarını hesaplar(fiatı da dahil) ve tercihinizi yaparsınız.Özel motor olmamakla beraber belirli kw'dan sonra çalışma gerilimini yükseltmek zorunda kalırsınız.sonuçta 1 fazlı sürücü bir yere kadar,ama 3 fazlı sürücü istediğiniz aralıkta

tebrikler dostum ben sadece bir trifaze enerjisi olmayan bir imalatanede 1,5w motora lazım oldu başkada bir espirisini göremedim zaten 3 kw sonra yanlış hatırlamıyorsan momente göre değişebiliyo, sürücu arıza veriyo

evet, micromaster için 0,37 - 2,2 kw arası sürücülerde her iki opsiyon da var.
daha önce de yazdığım gibi daha yüksek güçler için tek alternatif 3ph girişli sürücüler.
düşük güçlerde ise 3ph sürücü kullanmanın tek sebebi fazla zengin olmak gibi duruyor bu durumda

Sn otisabi;

3 fazlı invertörler faz denetleme sistemine sahiptir. Ben bunun tek faz çıkışını yada 2 faz çıkışını kullanayım derseniz çıkış giriş akımı ve voltajlarındaki dengesizliklerde cihaz hataya geçer. faz denetlemesini devre dışı bırakabilirsiniz ama bazı marka ve modellerde hepsinde değil. sizin MicroMaster420 serisinde faz denetlemesi devre dışı bırakılabiliyor sanırım. Devredışı bıraktınız ve diyelim sistemi çalıştırıyorsunuz nereye kadar çalışır o sistem allaha kalmış... Lütfen cihazlarımızı amaçlarının dışında çalıştırmayalım. Hem cebinize yazık hem cihaza yazık. Başka ülkelerdeki insanlar cihazları amacı doğrultusunda ve teknık verılerın gerektırdıgı şekilde kullanmayı düşünüyor ve uyguluyorken biz Nasıl farklı çalıştırabiliriz bunun teatısını yapıyoruz anlamış değilim.

Saygılar...

bir noktayı kaçırıyoruz galiba ama,
benim bahsettiğim farklı-illegal-zorlama çalıştırma konusu değil. gayet spekler dahilinde standart bir durum.

yani elimde 3fazlı bir motor var.
yanlış anlaşılmasın, inverter çıkışının bir ya da iki fazını kullanmaktan bahsetmiyorum. her iki inv için de çıkıştaki üç fazın üçünü de motoruma bağlıyorum tabi ki, ve dediğim gibi buna benzer uygulamarı defalarca yaptım, bir sürü işletmeye bu sistemleri teslim ettim.

hatta düşük güçler için hep 220 -faz nötr- girişli invler(hesaplı ve bağlantısı daha kolay olduğu için), yüksek güçler için (başka da alteratifler olmadığı için) 380 üç faz girişli invler kullandım.

şöyle sorayım, 2,2 kw 3ph motorunuz var, sahanızda da doğal olarak 3ph beslemeniz de var. örnek olarak verdiğim sürücülerden hangisini tercih edersiniz_

ben yanlış anlamışım sizi kusura bakmayın. Ne demek istediğinizi şimdi anladım geç oldu biraz ama neyse bazen marş basmaz duruma geliyor insan.

Bu modeli bağlarken motorunuzuda üçgen bağlamanız gerekli tabiki.

6SE6420-2UC22-2BA1

ben yanlış anlamışım sizi kusura bakmayın. Ne demek istediğinizi şimdi anladım geç oldu biraz ama neyse bazen marş basmaz duruma geliyor insan.

6SE6420-2UC22-2BA1

estağfurullah, ne demek.
peki şimdi neden bunu seçtiniz desem nasıl olur tekrar
yani başa dönsem.
çok büyük ihtimal siz de fiyat ve bağlantı kolaylığı için diyeceksiniz benim gibi.

o zaman aynı şeyi sormam gerekiyor yine, diğeri neden var bilen var mı?

şimdi 30 tane motor var diyelim 220 tek faz girişli aldık şebekeye bağladık şebekeden dengeli akım çekelim ki tedaş amca bize kızmasın bunun için 10 tanesini r fazı ve nötr 10 tanesini s fazı ve nötr 10 tane de t fazı ve nötr ebağladık fazlara akımı yaydık ama hepsi aynı anda ve aynı hızda devreye girmediği için bir türlü fazlar arası akımı dengeleyemeyiz ve ana sigortamız yetmez bir de nötr hattına 30 tane invertörün akımı biner ondan sonrada yok güç yükseltmesi yapacan yok kurulu güç aşımı (demand)falan
bu sıkıntılrdan dolyı avrupa malı makinalarda inanın 24 dc yi bile 3 faz dan üretiyorlar yani artık avrupada endüstriyel sistemlere nötr hiç kullanılmıyor bizde de artık apartman daireleri bile artık üç faz
klima lar üç faz ve üç faz yaygınlaşsa kullansa kurulu trafolar bize rahat rahat yeter kışın da aşırı sıcaklarda da zırt pırt elektrik kesintisi olmaz
saygılar

bu arada bu kurulu güç aşımı(demand) ceza sı varmı uygulanıyormu?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…