Tek fazla beslenen evde 380V oluşabilir mi?

ozansevinc

Üye
:)
selam arkadaşlar. ben elektrik mühendisiyim. temel topraklaması olan bir evim var.şimdi bizim evde cihazlar yüksek voltajdan yandı.220 volt gelmesi gerekirken 380 Volt gelmiş. ve cihazları yakmış.bizde tek faz var.tabi direkten saatin üstündeki sigortaya üç faz elektrik giriyor. ama saat tek faz.dolayısıyla eve tek faz geliyor.eve TEDAŞ'taden arıza servisini çağırdık. direkteki nötr klemensi oksitlenme yapmış. ondan olmuş dedi.
Evde yüksek voltajdan nasıl korunabiliriz?piyasada satılan "akım koruyucu priz" adı altında bilmem birkaç bin joule'luk enerjiye kadar koruma yapan prizler bunlar. 2'li,4'lü, 5'li uzun grup priz şeklinde. yoksa voltaj regülatörü mü almamız lazım? veya Kaçak Akım Rölesi ile korunabilir miyiz?
şimdi size sormak istiyorum:

bizim evdeki cihazlar neden yandı?tek faz olan bir evde, direkteki nötr klemensi oksit yaparsa nötr gitmezse, nasıl oluyor da 380 volt gidiyor? ötr gitmezse sadece faz hattı ile nasıl akım dolaşımı olacak ki? bu nasıl birşey? ya TEDAŞ'çılar yalan söylüyor. ya da bizim evdeki kaçak akım rölesi bozuk...???
sizce hangisi?:confused:

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
selam arkadaşlar. ben elektrik mühendisiyim. temel topraklaması olan bir evim var.şimdi bizim evde cihazlar yüksek voltajdan yandı.220 volt gelmesi gerekirken 380 Volt gelmiş. ve cihazları yakmış.bizde tek faz var.tabi direkten saatin üstündeki sigortaya üç faz elektrik giriyor. ama saat tek faz.dolayısıyla eve tek faz geliyor.eve TEDAŞ'taden arıza servisini çağırdık. direkteki nötr klemensi oksitlenme yapmış. ondan olmuş dedi.
Evde yüksek voltajdan nasıl korunabiliriz?piyasada satılan "akım koruyucu priz" adı altında bilmem birkaç bin joule'luk enerjiye kadar koruma yapan prizler bunlar. 2'li,4'lü, 5'li uzun grup priz şeklinde. yoksa voltaj regülatörü mü almamız lazım? veya Kaçak Akım Rölesi ile korunabilir miyiz?
şimdi size sormak istiyorum:

bizim evdeki cihazlar neden yandı?tek faz olan bir evde, direkteki nötr klemensi oksit yaparsa nötr gitmezse, nasıl oluyor da 380 volt gidiyor? ötr gitmezse sadece faz hattı ile nasıl akım dolaşımı olacak ki? bu nasıl birşey? ya TEDAŞ'çılar yalan söylüyor. ya da bizim evdeki kaçak akım rölesi bozuk...???
sizce hangisi?:confused:

Bir elektrik mühendisi olarak böyle bir soru sormanı ayıpladım ! üç fazlı sistemde nötr koparsa fazlar arasına 2 faza ait yük empedansı girer bunlardan empedansı az olan üzerine fazla gerilim düşer.
Bu konu ve benzeri konular defalarca tartışıldı sitede bu konuda yazılanları okumanı tavsiye ederim;
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/ana-kolon-nötr-hattı-kopması.7944/

Önlem olarak Monofaze gerilim koruma rölesi kullanman gerekir;
Er-Na Ürünler Paneli

Sn Ozansevinç sorusunda eve tek faz geldiğini söylüyor. Cevap veren üyeler sanırım bu konuya dikkat etmediler. Tek fazla beslenen bir binada 380V nası görülüyor ben de merak ettim.

bizde tek faz var.tabi direkten saatin üstündeki sigortaya üç faz elektrik giriyor. ama saat tek faz. dolayısıyla eve tek faz geliyor.direkteki nötr klemensi oksitlenme yapmış. ondan olmuş dedi.

Sn Ozansevinç sorusunda eve tek faz geldiğini söylüyor. Cevap veren üyeler sanırım bu konuya dikkat etmediler. Tek fazla beslenen bir binada 380V nası görülüyor ben de merak ettim.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/alıcıların-yanması.35799/#post204284 bu adreste daha önce paylaştığım dosyadan da anlaşılacağı üzere 3 faz-nötür beslemeli birkaç alıcının olduğu hattın başlangıç noktasındaki(direkteki) nötür koparsa, fazlardaki yüklerin durumuna göre, cihazlar yanar yada yanmaz. Hangi koşulda yanacağını dosyaya değer girerek kendiniz analiz ediniz.

saygılar..

burada aciklama hatasi var bence arkadaslar bir apartmana tedasin bransman kablosu olarak gelecegi kablo 4 carpi 10 olsun atiyorum bu durumda dusunmeliyiz durumu her bir daireyeden buradan bolusturmeyle bir faz vede notr veriliyor.bu durumda direkteki notr gevsemesi daha oncede tartistigimiz notr kopmasinin yaptigi olayi yapan vede diger binadaki notr hattindan bu veya diger dairelere 380 volt ulasmasini saglar
aslinda bu durumda yapilacak bellidir siemenste oldugunu bildigim 5SD7054 adli parafaduru binamizin saatten sonrasina baglayarak sistemimizi koruyabiliriz aslinda pahalida degil bence bu konuda ekte birde dosya paylasiyorum

Ekli dosyalar

• 02-1-3-BETA-Koruma-AG-Parafudr.rar
    494.8 KB · Görüntüleme: 106
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/alıcıların-yanması.35799/#post204284 bu adreste daha önce paylaştığım dosyadan da anlaşılacağı üzere 3 faz-nötür beslemeli birkaç alıcının olduğu hattın başlangıç noktasındaki(direkteki) nötür koparsa, fazlardaki yüklerin durumuna göre, cihazlar yanar yada yanmaz. Hangi koşulda yanacağını dosyaya değer girerek kendiniz analiz ediniz.

saygılar..

burada aciklama hatasi var bence arkadaslar bir apartmana tedasin bransman kablosu olarak gelecegi kablo 4 carpi 10 olsun atiyorum bu durumda dusunmeliyiz durumu her bir daireyeden buradan bolusturmeyle bir faz vede notr veriliyor.bu durumda direkteki notr gevsemesi daha oncede tartistigimiz notr kopmasinin yaptigi olayi yapan vede diger binadaki notr hattindan bu veya diger dairelere 380 volt ulasmasini saglar
aslinda bu durumda yapilacak bellidir siemenste oldugunu bildigim 5SD7054 adli parafaduru binamizin saatten sonrasina baglayarak sistemimizi koruyabiliriz aslinda pahalida degil bence bu konuda ekte birde dosya paylasiyorum

Daireler arasında nötr paylaşımı var ise böyle bir durum oluşur doğrudur. Ama müstakil beslemesi olan müstakil bir evde bu durum oluşamaz. Yani nötr koptuğu noktadan sonra , farklı fazlardan beslenen , fakat aynı nötre bağlı alıcılar olması lazım. Bu konuya, konuyu açan üyemiz açıklık getirebilir.

Son düzenleme:
şekil çizmek anlatmaktan kolaydır. Şekli incelerseniz nötr hattı kopan alıcılar yıldız bağlı yükü oluştururlar. Yıldızın en düşük dirençli kolundaki gerilim yüksek olduğundan, o koldaki(sayaçtan sonraki) alıcılar yanar. Verdiğim excel dosyası hangi koşulda, hangi kolda yüksek gerilim olduğunu otomatik olarak hesaplar.

Son düzenleme:
exel dosyası nerede ?

Ben yokken Sn Hemmuhhemtek gerekli açıklamaları yapmış kendisine teşekkür ederim.
Branşmandan yada ilk dağıtım box'unda nötr kopması durumunda bir fazda düşük bir fazda daha yüksek voltaj görülmesi durumu normaldir. Dengesiz yüklenme kaçınılmaz olduğundan, dengesiz yüklenmeden dolayı nötrden dönmesi gereken akım alıcıların empedanslarına göre fazlara dağılır buda gerilim dengesizliğine yol açar.

Forum istatistikleri

Konular
128,819
Kullanıcılar
450,909
Son üye
Kuzey27

Yeni konular

Geri