Tek sigorta güç kesilmesi (sigorta atmadan)

Cjs

Üye
Arkadaşlar merhaba, öncelikle bu kıymetli formu hayata geçiren arkadaşlara ve bildiklerini paylaşan tüm yoldaşlara selam olsun. İyi ki varsınız…

Arkadaşlar benim sorunum şöyle:
Bu hadise tek bir sigorta da yaşanıyor. Önce o sigortaya bağlı ışıklar yanıp yanıp sönüyor kısa bir süre için iki saniye kadar ve bir yerden cızırtı sesi geliyor (Hani ampulü duya takarken yanıp yanıp söner ve cızırtı yapar ya aynen onun gibi). Ve birden o sigortadaki güç kesiliyor (öbür sigortalar aynen çalışmaya devam ediyor. Kaldırıp indirmek gücü yerine getirmiyor. Aradan 2-3 dk geçiyor ve güç kendi kendine geri geliyor. Bu hadise olduğu sırada herhangi bir ev aleti veya lamba açılmadı (Ben telefonla konuşuyordum eşim balkondaydı)

Ek bilgiler:
-taşınmadan önceki evimde de bire bir aynı sorunu yaşamıştım. Hatta elektrikçi arkadaş sigorta bozuktur/bayatlamıştır demişti.
-aynı cihaz ve ev aletleriyle yeni taşındığım evde de bu hadise oldu (bu bayat sigorta teoremini geçersiz kılıyor bence)
-Başka bir elektrikçi arkadaşa daha danıştım oda temassızlık vardır sigorta da dedi ama iki ev de aynı şekilde temassızlık olması bana biraz tuhaf geldi.
-Yeni taşındığım dairede tri faze elektrik var, önceki ev mono fazeydi (bunun sorunu olumlu ya da olumsuz bir etkisi yok anladığım kadarıyla)
-koşulların değişip aynı şeyin yeniden olması bende evdeki aletlerden birinin buna neden olduğu şüphesini uyandırdı.

Kıymetli zamanını ayırıp destek olan herkese teşekkür ederim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kullandığınız cihaz ürünlerden şüpheleniyorsanız .
O dediğiniz sorunlu siğortaya bağlı hangi cihaz ürünleriniz takılı ise
Başka siğortaların prizlerine tek tek takıp deneyin .

Kullandığınız cihaz ürünlerden şüpheleniyorsanız .
O dediğiniz sorunlu siğortaya bağlı hangi cihaz ürünleriniz takılı ise
Başka siğortaların prizlerine tek tek takıp deneyin .
Eski evde bu sorunu sekiz yılda iki kez yaşadım, yeni evimde ikinci yılım ve ilk kez oldu. Bu açıdan aletleri taşısam bile gözlemlemek çok uzun vakit alır. Sigorta mutfak ve salonun bir kısmını elektrik veriyor, mutfak aletlerini taşımak pek mümkün gözükmüyor.

Son düzenleme:
Bu hadise tek bir sigorta da yaşanıyor.
Önce o sigortaya bağlı ışıklar yanıp yanıp sönüyor kısa bir süre için iki saniye kadar ve bir yerden cızırtı sesi geliyor (Hani ampulü duya takarken yanıp yanıp söner ve cızırtı yapar ya aynen onun gibi).
Ve birden o sigortadaki güç kesiliyor (öbür sigortalar aynen çalışmaya devam ediyor.
Kaldırıp indirmek gücü yerine getirmiyor.
Aradan 2-3 dk geçiyor ve güç kendi kendine geri geliyor.

Yerinde tesbit tesisat kontrol edilmesi gerekir .
Bir yerden nem su sorunu olabilir .
Temassızlık , nötr vs gibi .

Siğorta tam devreye giremiyordur .
Siğorta C tipi takılmış ve amperi yüksek ? olabilir ( bilinmiyor ?

Siğorta değişimi yapılmasında fayda vardır .
Priz devresi için ( B tipi 16 amper 2.5mm2 kablo için )
Aydınlatma devresi için ( B tipi 10 amper 1.5mm2 kablo için )

Siğorta :
Termik : Aşırı yükte içerisindeki bimetal sayesinde yapılan korumadır .
Manyetik : Kısa devre akımına karşı bobin sayesinde yapılan koruma .

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…