Tekstil fab.sına Kompanzasyon yapımı?

eLektrik_

Üye
Selam Arkadaslar..Bir tekstil Fabrikası kompanzsayonu yapacağım..

sisitemde 200 ad 2.x40 armatur flarosan;

12 ad ütü masaları(380v)

Buhar kazanı ( 4 ad rezistansı olan 380v )

50 ad 220 v priz

var.. Bu tesisie ne şikilde kompanzasyo,n panosu yapmalıyım..

Fetaylı anlatabilecek tecrubeli arkadaslardan cevap bekliyorum..şimdiden Tesekkur ederim...

saygılar...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Asgari 12 kademeli ve monofaze kondansatör de devreye alabilen röleli kompanzasyon
düşünmenizde yarar var.Fluoresant ampullerden kaynaklanabilecek dengesizlikleri asgariye
indirebilmek için ise,lamda>0,98 elektronik balast kullanmanız uygun olur.

Fabrikanın toplam gücü nedir? (Veya trafosunun gücü?)

Bir analizör üzerinden ölçüm almanız doğru kompanzasyon seçimi için gerekli. gün içinde tepe yük ne oluyor ne sürede devam ediyor fazlarda dengelimi yük dağalımı vs görmek gerek.

Fabrikanın toplam gücü nedir? (Veya trafosunun gücü?)

Fabrikanın kurulu gucu takriben 35.000 KW

takıldıgım nokta su arkadasım; bu kapastedeki kurulu gucu olan bir sisiteme kaç kondansator kullanmam gerek ..formule gore atıyorum 60 KWAR kondansator kullanmam gerek diyelim peki bu kondanstastorleri hangi hesaba gore kaçtane ve hangi değerlerde olması gerekiyor..Tsk ederim şimdiden ilginize..

60 KWAR kondansator kullanmam gerek diyelim peki bu kondanstastorleri hangi hesaba gore kaçtane ve hangi değerlerde olması gerekiyor

R.G.K.R. kaç kademe kullanacaksan ilk iki kademe küçük diğer kademelere eşit bir şekilde dağıtıyorsun.

60 KWAR kondansator kullanmam gerek diyelim peki bu kondanstastorleri hangi hesaba gore kaçtane ve hangi değerlerde olması gerekiyor

R.G.K.R. kaç kademe kullanacaksan ilk iki kademe küçük diğer kademelere eşit bir şekilde dağıtıyorsun.

Sevgili Onur kardesim bana detaylı anlatabilirmisin?

kurulu guc 35.000 kabul edersek talep% desi 0,75 Mevcut Cos 1 istenilen cos 2 0,95 değerie gore 18.5 kwar çıkıyor hesaplamalarda.. bunu 5 kademeli yapacak olursak 4+4+4+4+4 kwar kondansator kullanmamız mı gerekiyor?

Ya da sen olsan nasıl bir hesaplamaya gpre kullancağın kondansatorleri ve kademeleri nasıl yaprdın? Ben olsaydım söye yapardım dediğin bir önerin avrmı? tskler

Verdiğin örneğe göre 1.5 + 2.5 + 5 + 5 + 5 kVAr bağlaman uygun olur.

Verdiğin örneğe göre 1.5 + 2.5 + 5 + 5 + 5 kVAr bağlaman uygun olur.

yeni nesil kondansator gruplarını tanıyarak hafızaya alan ve lazım oldukça sıraya bakmaksızın kullanan rolelerden kullanacaksanız sıralama çok önemli değil.Sadece farklı kademe değerleri oluştur.Mesela 1-1,5-2,5-5-7,5-10-12,5 gibi.. kademe sayısını fazla yapmak istersen alternatif 1 veya 2,5 da bırakabilirsin Kurulu gücün yüksek ise kademeleri bu mantığa gore artırabılırsın

yeni nesil kondansator gruplarını tanıyarak hafızaya alan ve lazım oldukça sıraya bakmaksızın kullanan rolelerden kullanacaksanız sıralama çok önemli değil.Sadece farklı kademe değerleri oluştur.Mesela 1-1,5-2,5-5-7,5-10-12,5 gibi.. kademe sayısını fazla yapmak istersen alternatif 1 veya 2,5 da bırakabilirsin Kurulu gücün yüksek ise kademeleri bu mantığa gore artırabılırsın

Yeni nesil kondansatorler hangileridir? Önerebileceğin b,r role markası varmıdır?

ilgine tskler.

Forum istatistikleri

Konular
129,216
Kullanıcılar
451,582
Son üye
irem polat

Yeni konular

Geri