Telefon Zilini nasıl çaldırabilirim.

Saruman

Üye
Elimde eski çevirmeli bir telefon var, nostalji olsun diye saklıyorum.Sabit telefon hattım olduğu zamanlar kullanırdım, zil sesi çok güzeldi...Korku filmlerindeki gibi yankılı

Şu an sabit bir hattım olmadığı için kullanmıyorum, fakat zil sesini istediğim zaman duyabilmek için nasıl bir trafo kullanmalıyım.. Lisedeyken, telefon çaldığında 65 V geldiği söyleniyordu.. Yani 220/65V luk bir trafo ayarlasam hat kablosuna değdirdiğimde telefon zili çalar mı?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Mümkün olacağını sanmıyorum, çünkü oltaj yeterli değil belli frekans gerekiyor. sesi duymak için; cihazı açıp ilgili devreyi sadece besleyerek veya yıllar önce gördüğüm devreyi yaparak "off line telefon tester" yaz arat

Voltmetreyle ölçüm yapıp deneyebilirsiniz. Telefon hattında durağan şekilde Dc 48 volt, Çalarken Ac 105 volt enerji vardır. Eski telefonlar için giriş voltajını bilmiyorum fakat telefonun bir yerinde voltaj değeri yazıyorsa trafo işini görür.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…