Tia-Portal FM 350-2 Hızlı Sayıcı Kullanımı

Arkadaşlar mevcut bir sistemde oluşan arıza nedeniyle s7 300 cpu 314 v3.3 plc de fm350-2 hızlı sayıcıdan 4 adet encoderin puls sayısını okumamı sağlayacak bir program yapmaya çalışıyorum.
internetten bir çok örnek yazılımı indirdim ve denedim ama bir sonuca ulaşamadım.
ekte hazırladığım çalışmanın taslağı bulunmakta.
acaba bu çalışmanın neresinde hata yapıyorum.
inceleyip bana hatamı söyleye bilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...

arkadaşlar ilk dosya boş çalışma dosyasıymış. asıl çalışma dosyası ektedir...

Ekli dosyalar

• 4 TORC KAYNAK.rar
    349.7 KB · Görüntüleme: 27
  • 4 TORC KAYNAK1.rar
    1.5 MB · Görüntüleme: 36
Moderatör tarafında düzenlendi:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Tia portalda nasıl olur bilmiyorum ama step 7 de (bence gereksiz ve zor olan :) ) bir yöntemi var. Tia portalda mı yazmalisin illa ki ?

Tia portalda nasıl olur bilmiyorum ama step 7 de (bence gereksiz ve zor olan :) ) bir yöntemi var. Tia portalda mı yazmalisin illa ki ?
aslında tia portalda olması işime yarar. çünkü step 7 nin sonu pek açık değil. bir iki sene sonrası için step 7 milad ola bilir.
bu sebeple tia portalı tercih ediyorum. ama step 7 yede hayır diyemem. sadece çalışsın yeterki...

Bu sayıcı modülünü daha önce kullanmamıştım hiç , hep compact cpu kullanıyordum encoderi okumasıda kolay oluyordu. Geçenlerde mecbur kaldım aldım 1 tane fm350-2 , forumda hep yarımyamalak kalmış malesef bu modülün nasıl kullanılacağı. Bir kaç arkadaş saolsun blok paylaşımı yapmış ama onlardan da ben birşey anlıyamadım.

Şimdi eğer step7 de yapmaya karar verirsen burada sırasıyla yazarız seninle nasıl kullanılacağını bu kartın.

Bu sayıcı modülünü daha önce kullanmamıştım hiç , hep compact cpu kullanıyordum encoderi okumasıda kolay oluyordu. Geçenlerde mecbur kaldım aldım 1 tane fm350-2 , forumda hep yarımyamalak kalmış malesef bu modülün nasıl kullanılacağı. Bir kaç arkadaş saolsun blok paylaşımı yapmış ama onlardan da ben birşey anlıyamadım.

Şimdi eğer step7 de yapmaya karar verirsen burada sırasıyla yazarız seninle nasıl kullanılacağını bu kartın.
yardımınız için teşekkür ederim. step 7 de de yaparız. sorun yok...

Basri aynı konuyu görünce merak ettim. Acaba sorunu aşabildiniz mi ?

Basri aynı konuyu görünce merak ettim. Acaba sorunu aşabildiniz mi ?
hayır fahri bey aşamadım sorunu. fm350-2 halen sorun yaratıyor.
sizin gönderdiğiniz projeyi de yükledim halen error veriyor. error kodunu incelediğim de de önüme yine fm 350-2 bloklarının yanlış yerde kullanıldığı hatası çıkıyor.
Bende işin basitiner kaçmaya karar verdim. :D Şimdi bu encoderler bir redüktör miline bağlı. bu sebeple tam devri 50hz de 1 dk ya yakın bir zamanda tamamlıyor. bende tuttum bu encoderlerin uçlarını dijital inputlara bağladım ve sayıcı ile saydırdım. bu şekilde bir devirde 1024 puls değerini okudum.
bu şekilde yapmayı düşünüyorum.
şimdi ise başka bir sorun ortaya çıktı. s7 300 için 16 di modül yok piyasada. :D teslim süresine 2 ile 6 hafta arası diyorlar.
bakalım firma ne karar verecek. kararlarına göre yol alacağım. ama fm 350-2 ile uğraşamayacağım. en kısa zamanda da s7 1200 plc ile değiştirmeleri için rapor vereceğim...

Üstat sana post attıktan sonra yurtdışına çıkmam gerekti bakamadım foruma k.bakma.. Yarın evdeyim kısmetse, sen projeyi değiştirdinsede başkasına yol gösterir belki bir pdf hazırlayıp buraya yükleyeceğim.

hocam az önce yanlış yere yazdım sanırım bn step 7 de bu uygulamayı yapmaya çaışıyorum ama iki problem var:
1) enkoder uçlarını fm 350-2 de nereye bağlıcamızı bulamadık.
2) step 7 de nasıl programlarız surekli sfb not loaded hatası alıyorum.

Encoderin A Fazını A0 pinine, B Fazını B0 pinine bağlamalısınız. Kartı harware ekledikten sonra bu kartı bir DB ile ilişkilendirmeniz gerekiyor. Hatayı bu sebepten alıyorsunuz bence.

Forum istatistikleri

Konular
129,056
Kullanıcılar
451,328
Son üye
arimn

Yeni konular

Geri