Toplam 300kW Kompresörlerde Gerilim Düşümü Problemi.

kondansatörler halleder bende öyle düşünüyorum

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
kesinlikle kondansatörleri deneyeceğim.
sonucu burada yazarım.

bu arada tam bir ölçüm yaptık kablo boyu 205metre çıktı.

konpanzasyon sistemin varsa ve cos ayarları ve kondansatör değerleri yeterli ise kompresörlerde bu konpanzasyon hattındaysa ayrıyeten kondansatör bağlarsanız kapasitife gidersininiz ve bunun cezası olduğunu duymuştum yani endüktif ve kapasitif değerler normal ise sisteme kondansatör eklemeyin cezası var ona göre birde kompresörleriniz trafoya fazla yükleniyormuş gibi bir izlenime kapıldım trafonuz yeterli gücü desteklemiyor gibi geldi bana trafo seçerken genelde anma gücünün %30 üstünde seçilir diye biliyorum konumun biraz dışında ama trafonuz ile ilgili bir problem gibi görünüyor kolay gelsin

OG hattında gerilim düşümü olabilir.Yetkili kişilere bildirip ölçtürünüz.

ayrıyeten kondansatör bağlarsa neden kapasitife girsin?
kondansatörler sürekli devrede olmayacak dikkatinizi çekerim komprosör devreye girdiğinde onlarda girecek.
Ve dolayısıyla rölede o komprosör için kondansatör devreye almayacaktır

Ekte gerekli bağlantı şeması var uygulamasını yaptığım ve başarılı olduğum bir uygulamadır.Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• 100KW SOĞUTMA GURUBU MOTORU.pdf
    19.8 KB · Görüntüleme: 61
kesinlikle kondansatörleri deneyeceğim.
sonucu burada yazarım.

bu arada tam bir ölçüm yaptık kablo boyu 205metre çıktı.

Verdiğiniz bu kablo boyuna göre gerilim düşümünüz %2.53 trafo çıkışı 380V ise motorlarda 370V görürsünüz vermiş olduğum bağlantıyı uygulayın sonucu forumda paylaşın.Tekrar kolay gelsin.

konpanzasyon hesaplanırken senin kompresörlerinde hesaba dahil edilerek cos değeri konpazasyon rolesine girilmiştir. yani kondansatörlerin yeterli ise ekstra ekeleyeceğin kondansatörün bir faydası olacağını sanmıyorum yinede imkanın varsa geçici bağlantı ile bağlayarak dene konpanzasyon rolesi kapasitif yükü düşüremez ise yani tüm kondansatörleri kapamasına rağmen senin kondansatörler fazla gelirse kapasitife gidersin role işini düzgün yapabilirse problem olmaz benim esas anlatmak istediğim eğer trafo 400v ayarlı ise ve trafoya giren voltaj saat farkları arasında değişmiyor ise ve çıkışında tam yükte 354 volta düşüyorsa bu trafonun küçük kaldığı anlamına gelir trafo çıkışı 380 v kompresör tarafı 354v durumundada kablo kesiti yeterli değil sonucu çıkar ve kondansatör böyle bir durumda seni kurtarmayacaktır kolay gelsin

Sayın Erdi sizin bu yorumu yapabilmeniz için böyle bir uygulamayı yapmış olmanız gerekir diye düşünüyorum.Ben böyle bir uygulama yaptığım için bu konuda çok iddalıyım arkadaş motor gücünü kablo mesafesini veriyor ve yapılan hesaplamada %2.5 gerilim düşümü çıkıyor ve buda yaklaşık 10V trafo çıkışı 380V ise motorda 370V görmemiz gerekirken eğer 354V görüyor isek motorun reaktif gücünden dolayı gerilim düşümü meydana geliyordur.Bunu kompanze ederek motor terminallerinde 380V görmeyi sağlamaya çalışıyoruz.Arkadaş uygulamayı yaptığında burada açıklar ise söylediğimiz şeylerin doğruluğu kanıtlanmış olacaktır.

çelik cpu kardeşim haklısın tecrübe herzaman daha önemlidir bende zaten imkanı var ise önce denemesinin daha iyi olacağını savunuyorum eğer reaktif güçten dolayı kayıp oluşuyor ise bunun daha düşük olacağı kanısındayım seninde dediğin gibi uygulama yapılır ve burada açıklanırsa sevinirim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…