toprak özdirenci acil yardım

timur2705

Üye
selamlar
arkadaşlar yeni kuracağımız tesisin temel topraklamasını yapmak için toprağın özdirencini ölçmem gerekiyor daha önce megerle toprak özdirenci ölçen birileri varmı acaba teorik olarak biliyorum ama hiç pratikte denemedim .malum havalar yağışlı ve toprak nemli acaba bu yanıltıcı olurmu.
şimdiden teşekkürler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
selamlar
arkadaşlar yeni kuracağımız tesisin temel topraklamasını yapmak için toprağın özdirencini ölçmem gerekiyor daha önce megerle toprak özdirenci ölçen birileri varmı acaba teorik olarak biliyorum ama hiç pratikte denemedim .malum havalar yağışlı ve toprak nemli acaba bu yanıltıcı olurmu.
şimdiden teşekkürler

Toprak özgül direncini ölçebilmeniz için 4 kazıklı bir sistem kullanmanız gerekiyor. Düzbir çizgi halinde aralarında a mesafesi bırakarak kazıklarınızı çakın. Örneğin 25mt. Daha sonra 3/4a mesafesine cihazı yerleştirin. Burdan çıkan direnci not edin. ve daha sonra aşağıdaki formulasyondan
r = 2p x R x a toprak özgül direncinizi hesaplayın.

Toprak nemli ise direnç nemle direkt orantılıdır. Nem ağırlık olarak %15'den fazla ise direnciniz parabolik olarak düşecektir. Dolayısıyla kuru ve sıcak havalarda ölçüm yapmanız daha doğru sonuçlar verecektir.

Örnek bir kullanım kitapçığı: http://www.sgemuhendislik.com/uploads/6460UserManual.pdf

Kış ayındayız,acaba bulduğumuz değeri belirli oranda yüksek tutarak bir değer elde edebilirmiyiz.Neme göre direnç değişim eğrisi varsa.
zaten topraklama sisteminin değeri konusunda çok sınırlı değerlerle çalışmıyoruz.
3-5 ohm hatta daha fazlası bizi kısıtlamıyor.Yüksek gerilim hariç.
Bunları teorik hesap için söylüyorum,pratikte yaptığımız sisteme eklemeler yapabiliriz tabiki.

Forum istatistikleri

Konular
128,882
Kullanıcılar
451,017
Son üye
Ozerbil

Yeni konular

Geri