toprak ve su kaynaklı ısı pompaları

bildiğim kadarı ile alan büyük olursa yatay borulama toprağın 1,5 2 metre altına yapılıyor ama alan küçükse 50 60 m2 lik bir bahceye sahipseniz dikey borulama yaplıyor...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
o sistemi bilmiyordum.bilgi dağarcığıma ekledim.
güzel bir site.çlışma sistemini biliyorum.hatta bir uygulama yapma imkanım olmuştu.
bu başlık altında yazmıştım.
ilgi duyan arkadaşların ... demiray teknik...üstadın verdiği linke göz atsın.

bu tür sistemler sulu kondanserli peket halinde birden fazla klima üzerinde uygulanabilir.örneğin wshp klimaları 24'c ile 30'c su sıcaklıklarında ısıtma ve sogutma ayapıyorlar.bu klimalar paket halindedir (kompressör ,dörtyollu ,sulu kondanser,evap.,expansion,fan vs.) bu klimaların bulunduğu yerlerde genellikle ülkemizde yazın soğutma kulesi ile su soğutulur kışın doalgaz kazanı (brülör) ile su ısıtılarak istenilen sıcaklık değerleri elde edilir.avrupada bu su sıcaklıkları toprağın altına döşenmiş olan borulara gönderilerek sağlanır.bu işlem bina yapım aşamasında başlar,geniş arazi yapısı işler maliyetli ve risklidir.fakat soğutma kulesi veya kuleleri ,kule fanların enerjisi,kulelerin havuzlarıdaki su ,dogalgaz kazanları,dogalgaz gibi masraflardan kurtarır.

benim çalıştığım işyerinde 4 yıl önce kuruldu.deniz kaynaklı ısı pompası.kışın hem ıstma yapıyor hemde sıcak su ihtiyacını karşılıyor.yazında hem soğutma yapıyor hemde yine sıcak su depoluyor.kazan dairesindende kurtuldum çiller soğutmadanda o kadar rahat ki kimsenin aklı ermiyor bu işe.bunların hepsini 70 kw lık bi ısı pompası yapıyor.yazın denizin soğuğundan kışında sıcaklığından faydalanıyor.gerçi ilk yatırım maliyrti fazla oldu ama her geçen yıl kendini amorti ediyor.slm

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…