Torklama Nm&Bar

gokten

Üye
Arkadaslar

Uygulaasini yaptigimiz ancak karsilastirmasini cozemedigim bir sorum olacak.

Gaz motorumuzun belli parcalari hidrolik sikma (civata belli basincla cekiliyor ve somun sikiliyor) uygulaniyor. Anca bu degerler Nm olarak neye tekabul eder?

Ornegin Silindir kafasini (4 adet M56 civatayi) 560 bar la sikiyorum bu kac Nm olur?
Isin asli meratan soruyorum, nasil hesaplanacagini cozemedim.

Saygilarimla

560 bar i ornek olarak verdim ancak gercek bir deger. baska bir ornek ana yataklari 810 barda sikiyoruz.
ancak donusum noktasinda bar (basinc birimi olabilir) Nm (torklama olarak) cevirimini soruyorum.
yani ornek olarak M12 civatayi siktiginizde civata bir miktar uzar bu uzama dislerde basinc etkisi olusturur. ben motor ustunde 1800Nm siktigim yer var, ancak bazi yerlerde hidrolik kuvvetle yapiyorum.

Selamun aleyküm
Bu değerleri nerelerden ölçtünüz ne tip bir uygulama yapıyorsunuz bilmekte fayda var.
Bahsettiğiniz tork değeri için hareket kısmının torkunun çevrim oranı ile çarpılması sonucu verir. Basıncın baskı yüzeyi ile çarpılması o yüzeye etkiyen kuvveti verir. Basınç ile debi çarpımı ve uyarlaması gücü verir. Gücün de dönen kısmın açısal hızına bölünmesi sizi torka ulaştırır.

Buradaki güç aynı zamanda hidrolik pompanın bağlı olduğu elektrik motorunun gücünün toplam verimlilik katsayısı ile çarpımıdır.

Hayırlı günler..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,894
Kullanıcılar
451,038
Son üye
teknoinfo

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri