Trafo sorunu

phase

Üye
Trafomuz tedaşın kendi arıza bakımında birkaç kez enerji verip kapamasıyla beraber yanmış durumda.Fakat tedaş bizim direk tipi trafodaki sigorta yerine tel konulmuş gördü dikkatten kaçmış malesef :S Acaba trafo yanmasının suçu kimde olmuş olur?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşım trafonun arızalanması(yanması) şunun suçu ve bunun suçu diye kimseyi suçlayamayız. Trafonuzun içinde bir sorun varsa Bu sorunlar örneğin tarfo yeni konulmuşsa montaja bağlı sargıların yerinde oynaması vs, tarfonuz eski ise aşırı yüke bağlı izolasyon zayıflaması vs. nedenlerden arıza yaptıysa kullanılan telin çapı ne olursa olsun o trafo arızalanır sadece kullanılan tel arıza esnasında trafonuza çok hasarlanmasını engeller ama sonuçta trafonuz hasarlanır.
Saygılar....

Sorun tedaşın ard arda aç kapa yapmasından dolayı bizim trafonun hasar görmesidir.Fakat yg sigorta yerine tel kullanılması tedaş açısından suç olarak görüldüğü söyleniyor yani trafo hasarından bizi sorumlu tutuyorlar

Sadece bir yorum. Eğer sistemde sigortaların değerleri bakımından selektivite varsa, hattın bir sonraki bölümünde diğer sigorta atacaktır. Ki sanmıyorum selektvite olacağını ve hassas bir koruma olduğunu. Bu nedenle trafo yanmış olabilir. Dediğim gibi sadece bir yorum. Onlarca neden olabilir....

Trafomuz tedaşın kendi arıza bakımında birkaç kez enerji verip kapamasıyla beraber yanmış durumda.Fakat tedaş bizim direk tipi trafodaki sigorta yerine tel konulmuş gördü dikkatten kaçmış malesef :S Acaba trafo yanmasının suçu kimde olmuş olur?

''Trafomuz tedaşın kendi arıza bakımında birkaç kez enerji verip kapamasıyla'' cümlenin bu kısmını açmanız gerekiyor. Bir arıza örneğin kısadevre vardıda bunun üzerine arıza ekibi bir kaç kez enerjimi verdi? arıza ekibini çağırmanızdaki neden neydi? Seksiyonerdeki sigortaya teli kim sardı?...

Önceki elektrikçi sarmış malesef.Tedaşın dağıtım hattındaki bir problemden ama ne olduğunu bilmiyorum sonra gittiğim için .Bizim 2 tarfonun ortak seksiyonerindeki daha yüksek amperli sigortalardan biri atmış bu yüzden ve sonra küçük olan direk tipi trafonun sigorta yerine tel sarılı olduğundan arızalanmış .

ben tedaş da calısıyorum ve daha hıc denk gelmedım enerjı kesılıp verılmesınden trafo yandıgına sızın trafodakı arızanızdan kaynaklı arıza meydana gelmıs ve orjınal ve amperajı uygun olmayan sıgorta yerıne sarılan telden sıgorta kendını kesmeyıp hattı actırmıs olmasın.trafonuz kac senelık yenımı eskımı perıyodık bakımı yapılmısmıydı trafonuzun parafudurları varmıydı yag sevıyesını en son ne zaman kontrol ettırdınız.trafo durduk yere yanmaz sayet bır arıza anı kısa devre gormeden

2008 model trafo ve bakımı yapılmamış 2008 den sonra .Siz o trafodaki arızanın tedaş hattını mı açtığını söylüyorsunuz acaba.Ana hattan diğer direğe geliyor orda seksiyoner mevcut ve amperajı yüksek sigorta var sadace biri açmış .Oradan 2 ye ayrılıyor biride direk tipi trafoya gidiyor.

trafonun arızası bir önceki og merkezini açtırıyorsa bunun kullanılan telle alakası yoktur anlattıklarınıza bakılırsa trafoda bir problem olduğu kesin bir sürü arızalı trafo tespiti yaptım tel kullanılanlarıda gördüm ve trafo arızalı olduğunda o telleri bile anında eritir ha çok kalın olsa eritmez açma yaprırır birde şunu belirteyim og hattının kesilip verilmesiyle trafolar zarar görmez trafonuzun sargı direnci dengesiz yük aşırı yük trafo bakımlarının yapılmaması işletme topraklamasının olmaması yada zayıf olması ve daha bir sürü neden trafonun yanmasına sebep olmuş olabilir

400kva yerine 100kva trafo koysak tedaşa bildirmemiz gerekirmi?

Forum istatistikleri

Konular
129,217
Kullanıcılar
451,583
Son üye
TheBridge

Yeni konular

Geri