Trafo Uçları Bilgi ?

Ekleme yapıyorum. 14.5 volt veren bir ac trafo buldum ve diğer taraftan yani kalın mavi ve kırmızı kabloların olduğu 2 kablolu kısımdan bağladım ve bu defa da diğer 3 kabloyu ölçtüm.

Sarı siyah 276 volt
Siyah mavi 230 volt
Mavi sari 41.8 volt

Verdi.

Acaba kac watt bu trafo

Moderatör tarafında düzenlendi:
ölçüleri ne? formulü vardı gerçi hatırlamıyorum ama hatırlayan çıkar bir kaç trafo yapmıştık 4watt 12v primeri 4bin sekonderi 250 sipir sarardık 380v ile bile çalışıyordu...

Hocam şu ustteki alinti mesajda metre ile foto çekip atmıştım. Tam neresi ölçülüyor pek bilmiyorum. Buradan anlaşılır mı?

Dostum olcumu nasil yaptin bilmiyorum ama bu trafonun primeri mavi siyah sari olan kablolar diye dusunuyorum sagdaki iki kalin kablo sekonder diye dusunuyorum.

Sekonderden aku gerilimi olan 12 volt yada 10 volt mertebelerinde voltaj almaniz gerekiyor eger bu bir ups trafosu ise.

Yanlis yerden voltaj verirseniz trafonuz zarar gorebilir.

Tersten duauk voltaj verdiginizde diger kablolardqn en yuksek voltaj okudugunuz kisim pirimer 220 girisi olmali. O uclara seri lamba ile voltaj verdiginizde kalin iki kablodan resimdeki sağdaki kablolarda kac volt oluyor?

Üstte karışmış gibi. Bit pazarından aldığım adamın dediği bilgisayar güç kaynağından söktüm ifadesiydi. Ben de ona istinaden muhtemelen ups dir diyorum. Zira internette de gördüğüm kadarıyla benziyor hocam.

220 voltu 3 kablonun oldugu yerden verdim ve kalın 2 kablodan aldığım ölçümler şu şekilde:

Mavi siyaha 220v verince 7.8 volt
Mavi sariya 220v verince kısa devre
Sari siyaha 220v verince 6.64 volt

Sizin dediğiniz burasi galiba.
-------
Bir de kalın mavi ve kırmızı kabloların olduğu kısımdan 14.5 volt veren bir ac trafo ile bağladım. Bu defa da diğer ince 3 kabloyu ölçtüm. (ayrıca kalinlara 220v verince de kisa devre oluyor)

Sarı siyah 276 volt
Siyah mavi 230 volt
Mavi sari 41.8 volt
çıktı.

çekirdek çapı gerek elektrik kitabında formülü olabilir...
Dc ye çevirip ölcmeyi denedim de 4a diyot yetersiz geldi. Bir de ölçmek için primer sekonderden emin olmak gerek sanırım

Moderatör tarafında düzenlendi:
Peki bir trafonun gücünü test etmek icin kisa devre yaptırmak doğru bir yöntem mıdır? Profesyonel olmasam da her zmaan kisa devrenin bir şeylere zarar verdiğini düşünmüşümdür.

akü test cihazı mantığı ile olur %90-%100 yükte gibi ölçebilirsin...

akü test cihazı mantığı ile olur %90-%100 yükte gibi ölçebilirsin...
Hocam Üç adet ince kablodan

Mavi siyaha 220 v verince çıkış 7.8 volt 151 amper
Sari siyaha 220 v verince çıkış 6.6 volt 130 amper
ölçtüm.

Tabi voltajlar dibe vurmuştur dediğiniz kisa devre mantığıyla bu denemeyi yaptim.

True rms pensampermetre ile ölçüm yaptım.

Bu durumda trafo 1000 watt civarında mi oluyor. Sanki 1000 watta göre küçük gibi.

Hatta o kablolar baya kalın olmasına ragmen kısa devrede çok ısındı. 3 saniye bile tutmamisimdir.

cm küp ölçüsünü bul 50watt filan olur o 650va desede...
eml bobinaj kitabı bul onda formülü var trafoları öyle kısa devre yapma direnç bağla düşük omajlı wattlı...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…