trafo yanmış mı? sağlam mı?

36kv/400v'luk trafonun sargılarının hasar görüp görmediğini nasıl öğrenebiliriz. Yani nasıl ölçebiliriz..:confused:

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İlk önce transformatör girişindeki ve çıkışındaki kesici ve ayırıcıları açarak kendinin ve çalışma arkadaşlarının can güvenliğini sağlayacaksın ; ondan sonra da transformatörün başka bir hattan da kuplaj ile beslenme durumunun olup olmadığını kesin olarak öğrendikten sonra transformatörün gövdesini bir güzel topraklayıp ıskatayla bir güzel sargılardaki indüklenmiş gerilimleride boşaltacaksın :) Bunlar işin en önemli tarafı gerisi kolay tarafı ; ondan sonra izolasyon megerini alıp önce giriş ve çıkış fazlarının birbiri arasında ki izolasyon değerini ; daha sonra her fazın gövdeye karşı izolasyon değerini ölçeceksin ; ölçtüğün hiç bir değerde MEGAOHM mertebesinden kesinlikle aşağı olmamalı .Hatta bazı trafo etiketlerinde izolasyon değerleri yazar onunla karşılaştırabilirsin.

Son düzenleme:
36 kv giriş tarafına trifaze olarak 400 volt ile besleyiniz. 400 volt tarafından voltaj ölçünüz ve bu değerleri trafonun Çevrim oranına hesaplayıp ölçtüğünüz gerilimler doğru ise sorun yoktur.
400 voltu 36 kv girişinden vereceksiniz.

Kusura bakmayın ama böyle bir yöntem ne gördüm ne duydum :) 400 volt gerilimin yapacağı izolasyon zorlaması ile 36 kv gerilimin yapacağı izolasyon zorlaması nasıl aynı olur ; 400 Voltta gerçekleşmeyen izolasyon delinmesi daha üst gerilimlerde kesinlikle meydana gelebilir ; siz söylememiş olun bizde duymamış olalım :)

36 kv giriş tarafına trifaze olarak 400 volt ile besleyiniz. 400 volt tarafından voltaj ölçünüz ve bu değerleri trafonun Çevrim oranına hesaplayıp ölçtüğünüz gerilimler doğru ise sorun yoktur.
trafonun yanık olup olmadığı soruluyor arkadaşım.gerilim vermek hata olur.giriş ve çıkış tamamen boşa alınıp gerekli ölçü aletleriyle ölçüm yapılabilir.sonrasında gerilim verilebilir.KG

trafonun yanık olup olmadığı soruluyor arkadaşım.gerilim vermek hata olur.giriş ve çıkış tamamen boşa alınıp gerekli ölçü aletleriyle ölçüm yapılabilir.sonrasında gerilim verilebilir.KG

Siz görmemiş olabilirsiniz. Ama bizim ve çoğu eski tedaşcıların uygulaması budur. Beğenirsin beğenmezsin uygularsın uygulamassın şimdiye kadar yanıldığımız olmadı ALLAHIN izniyle. 400 voltu beğenmiyorsun trafo testcileri hariç herkesin kullandığı ölçü aletlerinin pil güçü 9 volt

bunu hiç bilmiyordum. Acaba daha önce denediniz mi? Bu yolla sonuç aldınız mı?

tafodan nötr (yıldız noktsı) ölçümü zorlaştıran budur. ben aslında bunu nasıl ölçebiliriz diye sormak istemiştim.
cevaplayan herkese teşekürler.

Siz görmemiş olabilirsiniz. Ama bizim ve çoğu eski tedaşcıların uygulaması budur. Beğenirsin beğenmezsin uygularsın uygulamassın şimdiye kadar yanıldığımız olmadı ALLAHIN izniyle. 400 voltu beğenmiyorsun trafo testcileri hariç herkesin kullandığı ölçü aletlerinin pil güçü 9 volt
Bu gerilimi nereden sağlayabiliriz?

tafodan nötr (yıldız noktsı) ölçümü zorlaştıran budur. ben aslında bunu nasıl ölçebiliriz diye sormak istemiştim.
cevaplayan herkese teşekürler.
tam anlayamadım, neyi ölçeceksiniz, zorluk nedir?

trafo ekibi,
trafoyu olçtüğünde çok karışık bir şekilde bütün ucları ayrı ayrı ölçüp not alıyor.
kullandıkları cihaz çok farklı. 3-4 uclu anlaşılır gibi değil
benim öğrenmek istediğim daha pratik kolay nasıl anlaşılır.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,069
Kullanıcılar
451,347
Son üye
mrosleon

Yeni konular

Geri