trafo yardım

arkadaslar herkese merhaba. ben bir sey soracaktım. diğelim ki elimizde 50 kva lik bir trafo var bu trafo ile kaç ev besleyebiliriz. benım yaptıgım hesaba göre bu trafo 73 amper verir. her ev de maksimum 36 amper kullanır. buruma gore 2 ev mı besleyebılırız. ben tedasta çalışan bir arkadasa sorum 100 kva lık bır trafo ıle 50 ye yakın evı beslıyorlarmıs . ben mı yanlış heasplıyorum. yardımcı olur musunuz

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Nüfus yoğunluğuna göre trafo seçimi;

0-600 nüfus 40kVa
600-1000 nüfus 63 kVa
1000-1500 nüfus 100 Kva
1500- nüfus 160 kVa

tamam da hesabı nasıl oluyor. benım yaptıgım hesap yanlış mı ?

Eşzamanlılık hesaplarıyla binaların talep gücünü bulmalısın ; elektrik iç tesisleri yönetmeliğine bakabilirsin bu mevzuda ; öyle bakkal hesabıyla olmaz bu iş ; bu konu bir dönem ders olarak okutuluyor okullarda

Son düzenleme:
Şimdi bir evin kurulu gücü yaklaşık 5 kW olarak alınabilir ve evlerin her birisi aynı anda bu yükü çekmezler. Aynı anda yük çekilmediği için bir eş zamanlılık katsayısını uygulamak gerekir. Elektrik iç tesisat yönetmeliği sayfa 61'e göre hareket edecek olursak;
(http://totm.inonu.edu.tr/kalite/DIŞ...-DKD-43 Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği.pdf)

mesela 30 daireli bir bina için, eş zamanlılık 0,34'tür. 30*5*0,34 değeri yaklaşık 50 kW yapar. Yani 50 kVA trafo ile 30 evi besleyebilirsin. Aynı dökümanın eş zamanlılık katsayı tablosunun altında; "Köy kasaba ve imar planı bulunmayan alanlarda yapılan tek evlerde ve yazlıklarda bu esaslara uyulmayabilir. Bütün konutlarda eșzamanlı yük 3 kW’dan az olamaz." denmektedir.

Dolayısıyla evin bulunduğu yer de, 50 kVA bir trafo ile kaç ev besleyeceğimiz sorusunun cevabını ararken göz önüne almamız gereken bir kriterdir.

5 kW gücü nasıl buldunuz çok merak ettim Ben kaba bir hesapla en az 8 kW çıkartıyorum eşzamanlılıkla bir daire yükünü ki okulda da 7 kW alırdık hesaplarda 10 sene önce....

Siz beşden hesaplayın ; ben sekizden ; 9 kw kurulu güç hesabı alırsanız 5 kw da talep gücü çıkar tabi ; hala 1970 lerin tüketim gücüne göre hesap yapılıyor ; kombi çamaşır makinası fırın buzdolabı şofben priz klima aydınlatma bunların hepsini 9 kw buluyorsanız diyecek lafım yok tabii ; hayırlı işler hayırlı çalışmalar .....

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…