Wincc ile Programlama

proje yapıyorum o yüzden zevkli olacağını düşünüyorum.eğer projeyi yapabilirsem buraya koyarım elbette.bu bitirme projesi olacak her şeyi paylaşırım.desteklerinizden dolayı teşekkür ederim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
paradox ' Alıntı:
proje yapıyorum o yüzden zevkli olacağını düşünüyorum.eğer projeyi yapabilirsem buraya koyarım elbette.bu bitirme projesi olacak her şeyi paylaşırım.desteklerinizden dolayı teşekkür ederim.
allah kolaylık versin bende iki defa tez çilesi çektim nedir bilirim stres yapma o da biter

Wincc ile s7-200 çalışıyor mu? Ben genelde s7-300 ve s7-400 gördüm.

s7-200 ile wincc flexible kullandım

WinCC bir Scada programıdır. WinCC Flexible is opreatör paneli programıdır. Protool'un bir üst versiyonudur.

ben bi paketleme ünitesinin kontrolün yapacağım.mesela 100 çuvalım var ekranda plc den gelen veri doğrultusunda 100 den geri sayacak bir sayıcı olacak.kullanıcı programdaki start butonu ile üniteyi çalıştırcak ve stop ile durduracak.
bu tür bir arayüz hagisi ile yapılır şimdi.scada opratör paneli değilmidir yalnızca görünümmüdür.
ben dediğim gibi bir arayüzü wincc ile yapamazmıyım.birde bu veriler günlük olarak veri tabanına kaydedilecek.

WinCC daha kapsamlı uygulamalarda kullanılır. Bilgisayardan makina üzerindeki verileri izleyebilirsiniz. WinCC flexible ile de operatör paneli programlayabilir runtime ile de bilgisayarı operatör paneli olarak kullanabilirsin. Senin uygulama sadece bir makina kontrolü olduğu için operaör paneli kullanmak daha ekonomik bir çözüm olur. WinCC Flexible ile de bunu programlayabilirsin. Panoya monte edebilirsin.

Sen öğrencisin, yapacağın işte basit bir process.Hem WinCC flexible hem de WinCC yi PC runtime olarak kullanabilirsin.Ama bunun için PLC ve PC tarafında haberleşmeyi sağlayacak arabirimlere ihtiyacın olacak.

Bunlar;

OPC, Modbus Serial , Modbus Serial Modem, PROFIBUS DP dir

Yani sadece pc ve PLC ye sahip olmak proje oluşturmak için yetmez.

Wincc ile pc arasinda illa profibusa gerek yok eger ethernet modulu varsa oda olabilir. donanımı haberleştirmek çok da zor değil, ama tabi donanımda neler var bilmiyorum. ama dediğin gibi öğrenci fazla bir spesifik bir durum varmıdır bilemiyorum..

james_sr ' Alıntı:
Wincc ile pc arasinda illa profibusa gerek yok eger ethernet modulu varsa oda olabilir.

Doğru...O da şu şekilde olabilir

OPC==> Bağlantı tipleri;

S7-200 pc access OPC server

---PC/PPI ile PPI kablo
USB/PPI kablo (order number: 6ES7 901-3DB30-0XA0)
RS232/PPI kablo (order number: 6ES7 901-3CB30-0XA0)
RS232/PPI kablo (order number: 6ES7 901-3BF21-0XA0)
---PROFIBUS CP ile MPI ve PROFIBUS
CP5613, CP5611, CP5511, CP5512
---Dahili ve harici modemler ve modem modül S7-241
---Ethernet for Local Area Networks (LAN) ve Wide Area Networks (WAN) CP243-1 veya CP243-1 IT kullanarak

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…