Yanlış kod numaralı step motor geldi

bu flexibledan bende olmasi lazim bakayim. Ama kac tane var emin degilim. Istersen gonderebilirim.

Kazim hocam surucu inanilmaz geldi bana , ozellikle pozisyonunu korumasi ve ayni pozisyona gelmesi inanilmaz. Ornegin rc servolarda bu daha anlasilir. Bir dc motor ve bir pot var. Potun degerleri belirli acilari ifade ediyor. Pwm ile bu araligi bolup istediginiz degere getirebiliyorsunuz stall torku uzerinde bir guc uygulandiginda pozisyonu degisiyor bu sirada fiziksel olarak pot'da degistiginden birakinca potun eski konumuna rahatlikla geri gelebiliyor. Ancak stepde bunu nasil yaptigini anlayamadim. Sonucta adimlari sayamiyor ise ( encoder vs ) o zaman bunu nasil yapiyor ?

Bana 1 tane lazım ama bir tarafı 8mm diğer tarafı 10mm olmalı. Elimdekini tornada genislettim ama aynaya yamuk takmisim. Yalpaliyor şimdi.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Aksam uzeri bakayim bende bir tane kesin var. Genislikleri bilmiyorum gondermeden once ayarlarim.

KAZIMUGUR Agam arşivi yine açmışsın tozu üzerinde, bu filmi daha önce görmüştüm (hem fırça atmadın, sağlığın yerindedir inş.)

Anladığım kadarıyla bazan rölantiye geçiyor. O zamanlarda rahatım.

bendeki kaplin kırıldı ,destekle idare ediyorum sıkıntılı iş . 6mmmi neydi benimkinin içi.

kazım hocanınkinin bi benzeri ayrı özel bir makinada da var, manuel çevir çevir ,yaylı gibi geri yerine atıyor,hemde kuvvetli olarak.

Flex dediğiniz oyuncaklar kırılıyor , plastik - lastik takozlu olanları tercih edin.
Yamuksa içine az daha genişletip alüminyum çakıp düzgün del.
Düzgün delemiyor musun ? ne ayıp , birde siensici geçiniyorsun , düğmeci bile yapmam seni.
Punta matkapsız delik delen tornacıya bizde Of lu sünnetçi derler.

Kod:
temel tuvalette yanında işeyen adama sorar 
sen oflu misun adam evet der 
seni sünnetçi Cemal mi kesti? 
adama evet de sen nerden pileysun? 
haçan temundan beri ayağuma işeysun o hep eğri keser

Her stepper motor aynı zamanda 1.8 derece A-B encoder dir.
Stepper sürücü kendini servo sürücü sanıyor.
Zaten rakamları ona yakın.
Servodan farkı arkasında diski yok , onun yerine ripple sayıyor.
Ve bizim kullandığımız stepper motorlar 2 fazlı .
Uyguladığımız gerilimler ( 90 derece faz farklı ) merdiven gibi değil de sinüs şeklinde olsa idi sessiz olurdu.
Birde pwm ile sinüs elde etme teknikleri için olabildiğince hızlı mcu lar gerekir.
Birde yazılımcı birde elektronikçi ama iyisinden .

Rc sorvoları bu işlerde ayrı tutmak lazım bizim işimize hiç yaramazlar ve zaten prensip anlatıldığı gibi farklı.
Cnc lerde servo veya diğer piyasa deyimi ile servo motor denilince genelde 3 fazlı asenkron motorların amca oğlu ve arkasında yüksek çözünürlüklü ( 2000 ) encoder ve bunu değerlendirebilecek sürücü anlaşılıyor.
Yani asıl iş sürücüde.
Stepper lerde içlerinde mıknatıs var , servolarda ise yok.
Bu yüzden daha büyük güçlerde imalat kolay oluyor.
Ve stepper ler kadar büyük zıt elektro motor kuvvet olmadığından yüksek devirlerde tork kaybı olmuyor.
Sürücü farkı bize fiyat olarak yansıyor.
O yüzden stepper seçiyoruz ve sistemi emniyetli hızlara kadar düşürüp , sonrada saldım çayıra takılıyoruz.

Ek olarak , yüksek hızlı ağır ve servolu makinelerde magnetik fren şarttır.

Sen servoyu biraz yanlış anlamışsın. Servo bir motor değil motor sistemi. İçinde sürücüsü (devresi), dişli sistemi ve motoru (fırçalı ya da fırçasız) vardır. Her iki motorda da mıknatıs vardır.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…