Yardım mini vacuum süpürge devresi hakkinda

Malkoc61

Üye
Merhabalar
Yardımlarınızı bekliyorum.
Yaşlı babaannem için almış olduğum otomatik çalışan süpürge ile ilgili olarak;
İki adet motoru var
Birisi yön kontrolünü kendisi sağlıyor
Diğer motor ise hava vakum vazifesi yapıyor
Bu cihaz kendi kendine bozuldu çalışmıyor
Şarj almıyordu pilleri laptoptan çıkan piller ile değiştirdim yine çalışmıyor.
Eski pilleri olctugumde voltaj değerleri 1.2 1.4 civarı iki pili var.
Sorun neyden kaynaklı olabilir
Pillerden birini bagladigimda LED ışığı yanıyor
Ve devre de pillerin bağlantı yerlerinde görmüş olduğunuz üzere voltaj değerleri 42V ve 84V yazıyor. Bu voltaj değerleri doğru olamaz değil mi çünkü piller ztn o değerde değil ki

Bu cihaza babaannemin çok ihtiyacı var sorun neyden kaynaklı olabilir

Oyuncak bu yav ... Fazla vaktim de yok, aynen o gerilimler imkansız belki nokta atmayı unuttular, zaten kond max. değeri 16v. Motorları harici çalıştırmayı deneyin. Entegrelerin kodlarını paylaşın.

Gercekten oyuncak gibi bir supurge. Ise yarayacagini pek dusunmuyorum.

Şöyle sorayim. Şu an taktiginiz piller sarji dolumu? Dolu pil ile deniyorsaniz supurgenin islevini gören asil devre arizali gibi duruyor.

Kartta iki bolum var biri motorlari suren devre biride sarj devresi. 4056 entegresi sarj icin. Diger entegre supurgenin gezmesini sagliyor.

Bu model akilli supurgeler var ama onlar daha komplike.

Oyuncak gibi ama babaannemin işini görüyor evde calistiriyorduk. Toz alıyor hafiften de olsa

Motorları harici olarak çalıştırdığı da çalışıyorlar.
Entegrelerin üstünde bir şey yazmıyor
Sadece bir tanesine tc4056A CK5S3S 1 yazıyor o da şarj kontrol entegresi dimi netten baktım

Ayrıca laptoptan çıkan pilleri taktigimds anahtar açıkta olsa kapalı da olsa sadece LED in ışığı yanıyor fakat motorlar çalışmıyor.

Peki bunun tamiri mümkün degil ise yeni bir devre koyamazmiyiz Hazir olarak alsam ne tür bir devre almam lazım ya da sıfırdan yapamazmiyim mesela

Son düzenleme:
Tamiri için normalde elektronikçiler TV tamircisine götür deriz de bu aralar onlar dükkan açar mı bilmem, aklıma başka oyuncağı eklemen geliyor , küçük kumandalı araba devresi ki bunun devresinden daha karmaşıktır. Hatta boyuta göre motorları daha büyük daha güçlü olabilir .

Ayrıca başlığı böyle yazınca ne etkisi oluyor, ilgi mi çekiyor yoksa ingilizce bilen mi sadece konuya dahil oluyor ?

Yardım etmeniz için açtım ve isim ingilizce olup olmaması çokta önemli değilde genelde o şekilde bilindiği için yazdim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…