Yeni trafo alımı

selkar

Üye
1600 KVA 34,5/0,4 kV AEG marka 15 yıllık trafomuz var.
Aynı güçte kuru tip yük altında kademe değiştiren (regüleli) trafo almak istiyoruz.
Sebebi çıkış gerilimimizin dalgalanması,yağlı tipten kuru tipe geçmek ve yenilemek.

yeni trafo alırken nelere dikkat etmemiz gerekir? Bu konuda bilgisi tecrübesi olan arkadaşlardan yardım istiyorum. Tşk

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Regüleli trafolar,gerilimin çok sık dalgalandığı yerlerde kullanılmazlar !Bulunduğunuz bölge,
çok sıcak bir bölge ise,kuru tip yapmanız halinde,cebri soğutma ihtiyacı doğabilir.Ortamınız
tozlu bir ortam ise,kuru trafo sıkıntı yaratabilir.Alacağınız trafoyu,zati güç kayıpları yönün-
den de mukayese etmenizde yarar var.

yeni nesil trafolarda sargı modellerine dikkat edip maliyeti düşük tutabilirsiniz , ayrıca kuracağınız trafo mevkinin iyi havalanmasına dikkat etmeli ve %40 a yakın bir fan sistemi almalısınız , ayrıca klima ve görsel havalandırmada şart , eğer üretim açısından sorarsanız ben marka olarak best trafoyu öneririm italyan ortaklı bir üretim yapılıyor test ve üretim aşaması teslim süresi ve diğer aksamlarda devre alma gibi olaylarda ben problem yaşamadım , sizinde yaşamamanız dileğiyle.....

arkdaşaların yukarda anlattıklarına katılıyorum. Ben de yağlı tip trafoyu öneririm. mevcut şartlarınızda ekstradan bir iyileştirme yapmanıza gerek kalmaz. Marka olarak da tabiki BEST diyorum :) hatta yeni labaratuvarlarını görmenizi tavsiye ediyorum :)

Kuru tip trafoyu34,5/0,4 KV italyan malı bir otomatik regüleli değil kapalı şalt da montajlı.Kapalı şalt sisteminin klimalarla sğutulmasından dolayı herhangi bir problemle karşılaşmadık fakat yağlı tip trafoyu tercih ederseniz ABB derim...

Arkadaşım sana tavsiyem abb ama resibloc modelini tavsiye ederim emin olki senden daha uzun ömürlü olacaktır .Biraz pahalı ama ömürlük düşünüyorsan al derim.

Trafo alırken bence şunlara dikkat etmelisin
* Yedek parça ve servis hizmeti nasıl? Türkiyede üretim yapan trafo üreticileri bu yönden eşit ve iyiler.
* Trafo Kayıpları. Bu sana bağlı istediğin kayıp gücünü seçebilirsin ancak kayıp düştükçe fiyat artacaktır. Ekonomik olanı Teiaş standartlarının biraz üstünde kalman derim.
* % Uk yı büyük seçmeni tavsiye ederim. Yine aynı şekilde fiyat artacaktır. Teiaş standartlarının bir iki birim üstünü tercih etmeni öneririm.
* kuru veya yağlı seçiminde ise yağlıyı tercih et derim. henüz oturmuş bir sistem değil bence türkiyede. Hatta bildiğim bazı üreticiler yurtduışından alıyor ve üstüne kendi etiketini basıyor kuru tip trafolarda. Dolayısıyla acil yedek parça ve servis hizmetlerinde de seni üzebilir.

Trafo alırken bence şunlara dikkat etmelisin
* Yedek parça ve servis hizmeti nasıl? Türkiyede üretim yapan trafo üreticileri bu yönden eşit ve iyiler.
* Trafo Kayıpları. Bu sana bağlı istediğin kayıp gücünü seçebilirsin ancak kayıp düştükçe fiyat artacaktır. Ekonomik olanı Teiaş standartlarının biraz üstünde kalman derim.
* % Uk yı büyük seçmeni tavsiye ederim. Yine aynı şekilde fiyat artacaktır. Teiaş standartlarının bir iki birim üstünü tercih etmeni öneririm.
* kuru veya yağlı seçiminde ise yağlıyı tercih et derim. henüz oturmuş bir sistem değil bence türkiyede. Hatta bildiğim bazı üreticiler yurtduışından alıyor ve üstüne kendi etiketini basıyor kuru tip trafolarda. Dolayısıyla acil yedek parça ve servis hizmetlerinde de seni üzebilir.

Arkadaşım üzülerek dediğinin hiç şeye katılmıyorum malesef nedenmi,demişkinki kayıplar fazla olabilir 50 w lık kayıp bir tane 50 w lık lambanın sürekli yanık kalması demektir.Her trafoda bir lambanın boş yere yandığını düşünürsen ülkemizin hali nice olur düşünebiliyormusun .Gelelim uk ya uk nın belli standardı vardır zaten bunun dısında kalman zaten imkansız .Gelelim 3 . konuya kuru tip trafoların yağlılara oranla daha az arıza yaptığı bu konuyu bilen arkadaşlarca aşikardır. nedeni ise yağın zamanla bozulma ihtimali vardır ve bozulur fakat kuru tip trafolarda izolasyon problemi hiç bir zaman olmıyacağında hem daha sağlam hem daha güvenlidir ayrıca türkiyede bu konu uzun zamandır oturmustur kuru tip trafoda yedek parca sıkıntısı hiç bir zaman yaşanmaz .Fakat trafon merdiven altı diye tabir edilen bir kurumda yapıldıysa buna cevap veremem bu yüzden sağlam bir firmadan alınmasından yanayım benim söylediğim marka dünyanın en sağlam markasıdır tekrarlıyorum özellikle resiploc aksini iddaa eden varsa buyursun ben burdayım herzaman .

Sn Mehmet ist.
Öncelikle benim söylediklerimi anlamamamışsınız. Trafo kaybı önemli diyorum üstüne birde teiaş standartlarından biraz üstünde kal diyorum yani. TEİAŞ STANDARTLARINDAN BİRAZ DAHA DÜŞÜK KAYIPLI BİR TRAFO TERCİH ET DİYORUM. Buda alıcının bütçe planlaması ile alakalı.
İkincisi Uk da belli bir zorunluluk yoktur. Bilmediğin kesin istersen bir üretici firmaya sor. İstediğin Uk değerini seçebilirsin. Ancak ekstra maliyet getirir. Üreticilerden kime sorayım dersen özelden iletişim numaraları verebilirim.
3. konu ise kuru tip trafolar. Türkiyenin en büyük trafo üreticisi firmaya geçen sene yaptığım gezide bana trafoları yurtdışından aldıklarını ve etiket bastıklarını söylediler. Bende onu aktarıyorum. Benim düşüncem hep şu olmuştur. Son teknolojinin ilk sürümlerinden ise bir önceki teknolojinin son sürümü. O yüzden yağlı tavsiye ederim. yağlı tip trafo kullanıyorum ve 12 senelik trafonun yağında sorun yok. Biraz kullanmayı bilmek lazım tabiki.
Senin düşüncene saygı duyuyorum beğendiğin bir trafo tipin var. Ancak konuyu açan arkadaş bir trafo alırken nelere dikkat etmem lazım demiş. HANGİ MARKA alayım dememiş. Biraz yol gösterici olmaya çalıştım.
He bide gürültü seviyesi önemli. Nerede kullanılacağına bağlı olarak gürültü seviyesini iyi seç derim. Tabiki yine ekstra maliyet.

Darma bey reklam olsun diye söylemiyorum ama malesef söyletiyorsunuz . ben yaklaşık 4 sene transtek transformatörde test sefi olarak calıstım ve suandada abb serviste de çalısmaktayım .Sizden bi ara özel ders almak isterim darma bey.Ama hangi firmayla iletişime geçmem gerekiyor merak ediyorum .Sizden bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Forum istatistikleri

Konular
129,174
Kullanıcılar
451,527
Son üye
josephh

Yeni konular

Geri