YG/OG Kısa Devre Hesabı

arşivi dökmüşsün hocam valla bu konuyu önce benim öğrenmem lazım ki aktarıyım programa. biraz ağır konu bakalım.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Gerçekten zor bir konu.Allah yardımcınız olsun.Çok beklenilen bir program olduğundan ve çok makbule geçeceğinden emin olabilirsiniz.

emonun orta gerilim transformatör merkezlerinin tasarımı kitabını tavsiye ederim

Selam Arkadaşlar

bir dökümandan yararlanarak program olarak ortaya biraz bişeyler çıkarttım. Ama 1-2 terim ve 1-2 yerde takıldım. Bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Sorularım:

1) Şebeke Kısmı Tarafında bulunan: Sb(MVA) terimi ne anlama gelmektedir ?
OG Trafo'daki Str(MVA) ile alakası varmı ?

2) Str(MVA) terimi yerine Trafo gücünü giriniz yazdım uygunmudur ?

3) Havai Hat İletkeni Kısmında: 3 477 yazan yerdeki 3 rakamı SABİT'midir ?
Sabit değilse nedir ?

4) Yeraltı Kablo'daki: Parelel Kablo Sayısı (örneğin birisinde 2, diğerinde 1 yazıyor)
Ben Genelde tek devre kablo çekildiği için 1 rakamını sabit kullandım sizce kullanışda problem olurmu ?

5) Müşteri Trafosunda Sn yazan yere: Trafo gücünü giriniz yazdım.

6) AG Barası kısmında "R+X referred to LV side (0,4kV)" yazan yerde:
0,4 yazıyor. bu sabit kullanılmış. Ama R+X şeklinde yazdığından dolayı sormak istedim
sabit rakammıdır ?

7) Darbe kısa devre akımı hesabındaki: Darbe Katsayısı rakamı seçimi hakkında

rA/xA= 0,656121279 sonucunda grafikten 1,2 darbe katsayısı seçilmiş.
ben Emo'nun sitesinden indirdiğim bi dökümandaki formüle göre 1,39 rakamını hesapladım.

Bazı yazılada da maksimum 1,8 rakamı alınır yazıyordu.

Şimdi Sorum bu Rakamı kullanıcıya mı girdirmeliyim ? Yada Sabit 1,8 rakamımı ?

Yada Ben otomatik mi hesaplatıyım ?

1. sorunda doğru yapmışsın.Sb Şebekenin MVA dir. Str Trafonun MVA dir.
2. sorunda da doğru yapmışsın
3. 3 rakamı 3 adet tel olduğunu ifade eder.
4. Yer altı kablosunda 1 sayısı sabit olamaz değişken olmalıdır.
5.Sn Trafo MVA dir.
6. 0.4Kv AC trafın 400 volt olduğunu söyler ülkemizde böyle başka ülkelerde değişkendir.
7. Darbe katsayısı kullanılan ekipmanlara göre değişir. Genellikle 1.2 seçilir. Kullanıcının tercihine bırak.

1. sorun için teiaş dan besleyen yerin kısa devre gücünü almalısın sitesinde yayınlıyor.
3.sorun 3x477 HAWK(MCM) olmalı 3 ifadesi tek devre olduğunu yada 2x3x477 yazınca da çift devre hat olduğunu ifade eder.
VB6 ile VB2010 ne kadar benzese de kodlarda faklılıklar var.

paylaşımlar için teşekkürler
koruma röle ayarları için ne tavsiye edersiniz? birde teiaş ın bir standartı varmı?

bilgiler için teşekkür ederim oneparsa.
Havai hatta 3 rakamı anladığım kadarıyla sabit oluyor (kablo ile havai hattın hesaplaması farklı yani- yani kabloda 1 yazınca tek devre havai hatta 3 yazınca tek devre) doğrumudur ?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…