Öyle bir sensör kii??

baybars

Üye
Merhaba arkadaşlar

bir üretim bandında makınadan çıkan iki ürün arasındaki mesafeyi ölçebileceğim bir sensör arıyorum.

Mesafeler 10cm civarında tutlmaya çalışılıyor.9cm yada 11 cm olursa hata sinyali alabilmeliyim.

Öyle bir sensör yok olsa olsa uygulaması vardır.
Tek sensörle bantı saydırmak veya 10 adet dizilmiş sensörleri kullanmak, ultrasonic sensör kullanmak, fotoğrafını çekip RGB işlemek gibi bir çok yolu var siz hangisini seçtiniz?

Merhaba arkadaşlar

bir üretim bandında makınadan çıkan iki ürün arasındaki mesafeyi ölçebileceğim bir sensör arıyorum.

Mesafeler 10cm civarında tutlmaya çalışılıyor.9cm yada 11 cm olursa hata sinyali alabilmeliyim.
www.sanil.com.tr eğer öyle bir sensör varsa sana bulabilecek adres Adnan Bey var teknik öğretmen burada kameralı sensörler dahil bir çok konuda bilgi sahibi ama seagate arkadaş gibi bende öyle bir sensör olduğunu duymadım.ancak sensörlerin plc bağlanıp mesafeleri eğer istenen oranda değilse sistemi arızaya düşürebilirsin.

www.sanil.com.tr eğer öyle bir sensör varsa sana bulabilecek adres Adnan Bey var teknik öğretmen burada kameralı sensörler dahil bir çok konuda bilgi sahibi ama seagate arkadaş gibi bende öyle bir sensör olduğunu duymadım.ancak sensörlerin plc bağlanıp mesafeleri eğer istenen oranda değilse sistemi arızaya düşürebilirsin.

Bende öyle bişey arıyorum zaten. Yani bana iki malzeme arasındaki mesafeyi plc de işleyebileceğim bir değere dönüştürsün ki set değerlerine göre alarm üretebiliyim.

Öyle bir sensör yok olsa olsa uygulaması vardır.
Tek sensörle bantı saydırmak veya 10 adet dizilmiş sensörleri kullanmak, ultrasonic sensör kullanmak, fotoğrafını çekip RGB işlemek gibi bir çok yolu var siz hangisini seçtiniz?

daha bişey seçemedim çünkü üretim bandında,bandın hızı dahil hiçbirşey sabit değil.Araştırıyorum sadece...Siz ne önerrirsiniz??

Plc de çözüm üretmem lazım Rgb olayı hakkında fazla bilgim yok

iki ürün arasındaki mesafeyi bir grup optik sensörle yapabilirsiniz yada ilk ürün geçtikten sonraki varlık yokluksensörünün düşen kenarda, sonraki geçecek olan malzemenin yükselen kenarındaki zaman farkı ve bandın hızını hesaplayarak yapabilirsiniz doğruluğu %5 civarından 100 ölçümden 5 hatalı olabilir. ya da gene geçen malzemenin varlık yokluk sensöründen düşen kenar geldiğinde aynı nokta bulunanan bir mesafe sensörü keyence vs gibi o anki mesafeyi alırsınız.

ilk ürün geçtikten sonraki varlık yokluksensörünün düşen kenarda, sonraki geçecek olan malzemenin yükselen kenarındaki zaman farkı ve bandın hızını hesaplayarak yapabilirsiniz doğruluğu %5 civarından 100 ölçümden 5 hatalı olabilir. ya da gene geçen malzemenin varlık yokluk sensöründen düşen kenar geldiğinde aynı nokta bulunanan bir mesafe sensörü keyence vs gibi o anki mesafeyi alırsınız.
Görüntü işleme dışında En mantıklısı canerland arkadaşın önerisi...

iki ürün arasındaki mesafeyi bir grup optik sensörle yapabilirsiniz yada ilk ürün geçtikten sonraki varlık yokluksensörünün düşen kenarda, sonraki geçecek olan malzemenin yükselen kenarındaki zaman farkı ve bandın hızını hesaplayarak yapabilirsiniz doğruluğu %5 civarından 100 ölçümden 5 hatalı olabilir. ya da gene geçen malzemenin varlık yokluk sensöründen düşen kenar geldiğinde aynı nokta bulunanan bir mesafe sensörü keyence vs gibi o anki mesafeyi alırsınız.

bant hızı sabit değil arkadaşlar. driver veya servo herhangi birşey kullanılmıyor bant için.

Proximity sensörler işinizi görür. Bu sensör aynı zamanda yakınlık sensörüdür, bütün cisimleri algılayabilir.

http://www.direnc.net/KAPASITIF-PROXIMITY-SENSOR,PR-21605.html

http://www.direnc.net/ENDUKTIF-PROXIMITY-SENSOR,PR-21604.html

timthumb.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,316
Kullanıcılar
450,149
Son üye
yusuf_19034

Yeni konular

Geri