ülke'de bir anda tüm enerji tüketiminin durması neye yol açar?

Yazının Türkçe si,
S Z Sayed Hassen den World Academy of Science, Engineering and Technology
Vol:6 2012-08-25 , http://waset.org/publications/4219/...rol-problem-with-speed-regulation-uncertainty

""Diğer taraftan güç aktarılırken, ara bağlantnın aniden kesilmesi sistem frekansının artmasına sebep olur. Otomatik güç kontrolü, frekans ve güç akışnı düzenlemek için kullanılır. [Reference2] Güç santrallerindeki kontrol sistemleri, ağ çapında/genişliğince frekans değişimlerini algılar ve jeneratörlerin hedef frekansı için mekanik gücü ayarlar. Bu genellikle yük torkundaki değişimlere türbin torkunu uyarlayan buhar kontrol valfi pozisyonu ile ayarlanır.""
Sayın @sail14 e hürmetler sunarız, konu hakkında stratejik bilgilerin de paylaşılmasını ve farklı konularda da derin incelemeler yapılmasını tavsiye ederiz.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kk-beynelmilel-international.97675/#post-604984 konusuna davet ederiz...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sn.sail14, c.berkan arkadaşın paylaşımlarını okurkende ben güldüm.(aslında gülmekde sayılmaz ama öyle demek icap ediyor.)Arkadaşlar bu konuyu açan arkadaşın sorusunun cevabı bilinen bilimsel bir gerçekliktir.Ülkemizde meslektaşlarımızın çok büyük bir bölümü tarafından bilinir.Yoruma açık bir tarafı yoktur.Böyle bariz ne olduğu olacağı bilinen bir konuda bazı paylaşımcıların çıkıpta kesin bir hüküm ile aksini iddia etmeleri forumdan bilgi elde etmek isteyenleri yanlış etkilemesi açısından ne kadarda üzücü değil mi?

Eger bir anda 0 olmasa nasıl olurdu?
Yani şu an ki tüketim kademeli olarak azalmış ve 0 olsaydı enterkonnekt şebekenin generatörlerimizden (hes ges termik nükler vs) çektiği akımda zamanla azalmaz mı?

bu koca santraller inşa edilirken zaten bunlar öngörülmüştür. zaten ayırıcılar ve kesiciler devreye girmeden sistem yine yük altında değilmi yani herhangi bir parafudur bile sonuçta vdr şeklinde çalışır. kaldıki santral hariç hiç tüketim olmasa bile endüktif,kapasitif,rezistif dummy load lar vardır. olmasa bile tribünü kontrol eden pid algoritması yeterince hızlı cevap verecektir sonuçta frenleme mekanizmasıda vardır bu tribünlerin. ben hiç incelemedim ama bir jeneratörün tamamen 0 akım altında kalacağını hiç düşünmüyorum mantığım el vermiyor.

Termik santraller çni tecrübeme dayanarak örnek veriyrum, alternatörün çıkışında 3 adet trafo oluyor

İkaz trafosu: alternatörğn kendi uyartım akımını sağlıyor

İç ihtiyaş trafosu: Santralin işletilmesi için gereken gücü sağlıyor ki azımsanamayacak kadar büyük( MW lar seviyesinde)

Ana trafo: bu da santralin asıl amacını oluşturup sisteme enerji sağlıyor

yani sistemde yük 0 olsa bile alternatör elektrik üretmeye devam edip kendi işletmeseni sağlamak zorunda

Termik santraller çni tecrübeme dayanarak örnek veriyrum, alternatörün çıkışında 3 adet trafo oluyor

İç ihtiyaş trafosu: Santralin işletilmesi için gereken gücü sağlıyor ki azımsanamayacak kadar büyük( MW lar seviyesinde)

yani sistemde yük 0 olsa bile alternatör elektrik üretmeye devam edip kendi işletmeseni sağlamak zorunda

merak ettiğim şu bir aıyırıcı kesici santral tam kapasite ile çalışırken, yada ana nakil kabloları bir kazaya kurban giderse ve kopara tribün jenerator yüksüz kalıp aşırı devre ulaşıp balans probleminden dağılırmı? yoksa yeterince hızlı cevap verecek fren mekanizması varmı? eğer yoksa bütün sistem büyük bir açıkla tabiri caizse Allaha emanet çalışıyor.

Bir senkron generator veya dc motor dc generator veya modifiye edilmiş bir asenkron motor kullanarak rüzgar tribünü yapsak ucunda hiç bir yük olmasa bu generator ürettigi güç tüketilmediği için yanacak mı?
Merak ettiğim için soruyorum .teşekkür ederim

Sn.MAIN_LOOP,konumuz ülke genelinde üretilen elektriğin bir anda tüketilmemesi,yani enterkonnekte sistem.Burada bir generatörden hatta bir kaç generatördende bahsetmiyoruz.Bir kaç paralel bağlı generatörde bile yükün aniden sıfırlanması sorun olmaz.Bütün üreticilerin paralel çalıştığı enterkonnekte sistemde bu durum önceki yazılarımda anlattığım durumları doğurur.

Bende bunu söylüyorum.Yok bilgisizlikmiş söylediğim yok bilmem ne!Anlık bir etki elbet olur ama yanma patlama olmaz sistem normale döndüğünde tekrar çalışır...Yalnışmı?

Jeneratörlerde güç çekilmezse, dizel veya gaz veya benzinli motorun yağ-yakıt pompası ve fan için güç harcanır, yakıt sarfiyatı tam yükteki sarfiyatın %15-20 si kadar olur.
Sanırım hidroelektrik santrallerinde akım çekilmez ise cebri borudan daha az su geçer; baraj su seviyesi yüksek kalır. Diğerleri de aynı şekilde....

Forum istatistikleri

Konular
128,383
Kullanıcılar
450,266
Son üye
Ggungorur

Yeni konular

Geri