Şebeke ve güneş enerjisi ortak kullanma

kusay

Üye
merhaba, güneş panellerinden çıkan 220 v ac ile şebekeyi birlikte kullanmak istiyorum.güneş paneli batarya bitince otomatik olarak şehir şebekesine geçmesini istiyorum, pako şalterle manuel olarak zor oluyor.

kontaktör kullanarak bu geçişi otomatikleştirmek istiyorum ama elimde vikonun kontaktörü var,
sanırım istediğim sisteme uyumlu değil. a1 ve a2 yi güneşten gelen ac nin faz ve notr ne paralel bağladımda devre aktifleşiyor, güneş kesilince Şebeke devam ediyor ama iki hatta aynı anda aktif oluyor, 1000 w cihaz takıtığımda 400 güneş ,600 şebekeden çekim yapıyor.

( konnaktörü test amaçlı aynı prizden aldığım 2 hatla denedim.Yani güneş paneli ve şebekeyi bağlamadım, daha, bağladığımda muhtemelen paralel çakışma olacak cihazlara zarar verecektir yada sigorta attıracaktır) bunu merak ediyorum aslında güneş enerjisinden çıkan ac elektiriği paralel olarak şebeke hattını takıtığımda ne gibi bir durumla karşılaşırım

23.jpg
25.jpg

Benim sorum şu; aşağıdaki 2nc 2no yardımcı kontaktör alsam bahsettiğim gibi güneş paneli bitince otomatik olarak şebekeye geçebilirmiyim
24.jpg

yada benim ihtiyacım aşağıdakimidir
26.jpg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Hocam sen zaten 1000w cihazı 400+600 w olarak alıyorum diyosan, ihtiyacı şebekeyle karşılıyorsun yani ikiside aktif durum, ayrıca bu sistem on-grid olarak geçiyor ve inverterin buna uyumlu olmalı, onu da geçtim şebekeyle paralele girmek demek gerekli izinlerin olması demek, eğer ki şu durumda kullanıyorsan ges+şebeke eğer sayacın tek yönlü ise aktif tüketimin yanında + ges tüketimi ilave faturana gelebilir bilgin olsun.

Daha açıklayıcı bir gönderi olabilirdi.
Güneş panellerinden ac 220 volt gelmez.
Sistemde neler var inverter, şarj kontrol cihazı akü vs.

ges bağlı inverterden gelen 220 ac güç ile şehir şebekesinden gelen 220 ac elektiriği senkronize kullanmak istiyorum.Kontaktör vasıtasıyla ges enerji bitince otomatik olarak şebekeye geçmesini istiyorum. 2nc 2 no yardımcı kontaktör bu işlemi yapar mı ?
Hocam sen zaten 1000w cihazı 400+600 w olarak alıyorum diyosan, ihtiyacı şebekeyle karşılıyorsun yani ikiside aktif durum, ayrıca bu sistem on-grid olarak geçiyor ve inverterin buna uyumlu olmalı, onu da geçtim şebekeyle paralele girmek demek gerekli izinlerin olması demek, eğer ki şu durumda kullanıyorsan ges+şebeke eğer sayacın tek yönlü ise aktif tüketimin yanında + ges tüketimi ilave faturana gelebilir bilgin olsun.
elimdeki kontaktörü denemek için girişleri şebekeden aldığım elektirikle test ettim, yani prizden kontaktöre 2 faz 2 nötr girişi yaptım denemek amaçlı, bu şekilde zaten kullanmam, şehir şebekesi ile gesin aynı anda paralel olarak açık konumda birbirleriyle bağlı olmalarını istemiyorum, ges devreye girdiğinde şehir şebekesinin bağlantısının kesilmesini, ges devreden çıktığında şebekenin aktifleşmesini istiyorum .2nc 2 no yardımcı kontaktör işimi görürmü bunu öğrenmek istiyorum aslında

Son düzenleme:
Kontaktörlerin yardımcı kontakları üzerinden fazla akım geçiremezsiniz.
2 adet kontaktör ve zaman rölesi kullanarak bir nevi transfer panosu gibi bişey yapılabilir

yardımcı kontaktör olayı tamamdır, akım sebepli olmayacağını anladım
24.jpg

2024-05-12 01_23_12-(442) كيف تربط كهرباء طاقة شمسية بخطين بواسطة كونتكتر صامت - YouTube.jpg

uygun kontaktörü bulmam biraz zamanımı alacak sanırım, çok karışık sistem r1 2 3 5 r4 derken kafa gitti

benim 2na 2nk özellikli r1 r2 r 3 r4 lü ters kontaktör ihtiyacım var .biri devreye girince diğeri kapanacak.marka tavsiyesi yapabilirmisiniz bu tür kontaktörler Türkiyede yok sanırım, chint marka bir ürün buldum ama onuda e-elektirikci isimli bir sitede buldum güvenip alamadım

223.jpg

Şebeke eletriğini (Akıllı inverter kullanıyorsan) inverterin Ac in girişine takıp, gerekli parametreleri girmen yeterli, değilse de akıllı inverter almanı öneririm, yapmak istediğin ve daha fazlasını kolaylıkla akıllı inverter yapacaktır.

Şebeke eletriğini (Akıllı inverter kullanıyorsan) inverterin Ac in girişine takıp, gerekli parametreleri girmen yeterli, değilse de akıllı inverter almanı öneririm, yapmak istediğin ve daha fazlasını kolaylıkla akıllı inverter yapacaktır.
ekstra maliyet olması sebebiyle akıllı inverter almıyorum, 20-30 bin tl yüksek geldi bana hatta inverter değilde ups kullanıyorum , upse 72 volt 180 amper lityum akü bağlı.
Sonraki aşamada gese bağlı akülerin voltajının 70 volta indiğinde enerjiyi kesmesi, normalde 66 voltta kesiyor şuan, 82 volta geldiğinde ups in tekrar devreye girmesi işini halledeceğim, tamamıyla otomatikleştirmiş olacağım sistemi.
Belki sonradan birinin işine yarar ters kontak reserve kontaktörle bu işi çözdüm.ges devreden çıktığında şebeke otomatik olarak devreye giriyor.

ges bağlantısı =2-A1 notr ve 4-A2 faz
şebeke bağlantısı =r2 notr ve r4 faz
r1-1 notr, r3-3 faz cihazlara gidecek şebekeye verilecek

Forum istatistikleri

Konular
128,419
Kullanıcılar
450,333
Son üye
mithat0106
Geri