125x320 cnc motor ve mekanik tavsiyesi

safakgunay

Üye
Arkadaslar formu uzun zamandir uzaktan takip ediyorum.
Konu ile alakali butun konulara goz gezdirdim ama yinede emin olamadim.
Aluminyum kompozit panel islemek icin yapmayi dusundugumuz cnc icin step motor kullanmak istiyoruz ama herkes servo kullaniyor.
Malzemeyi keserken 5mm uc kullanacagiz derz icinde 45 derece acili sanirim 8mm uc kullanmamiz gerekecek.

Sormak istedigim 8.5nm yada 12nm step motor kullanarak dakikada 14 metreye yakin kompozit panel isleyebilirmiyiz .

Bu sistem icin spindle ve surucu olarak ne oneririsiniz.

X ve Y eksenlerinde 25mm ray ve araba ile kermayer disli ve gerekirse kayis kasnak kullanatak 1/2 yada ne oneririseniz reduktor kullanabiliriz.
Z ekseni icin 2005 vidali mil ve 20mm ray ve araba dusunuyoruz acaba uygunmudur
Biraz uzun oldu kusura bakmayin.
Degerli cevaplariniz icin simdiden cok tesekkur ederim.

Buyuk olculu cncleri dusunerek yazmistim aslinda :)
Haklisiniz step kullanan bir cogunluk var.
Sizce step kullansak bir sikinti yasarmiyiz.

Krameyer konusunda tecrübem olmadığı için bir şey söylemem doğru olmaz. Bütün eksenler için 20 lik kare kızak kullanmanız yeterli olur. @ginaz abimiz yaptığı büyük cnc de tüm eksenlerde 20 mm lik kızaklar kullandı. Servo maaliyetinden kaçmak istiyorsanız enkoderli step motor kullanın. Normal steplere daha daha hassastır.

Enkoderli stepler 3000 devir/dk 20 mm hatveli bilyalı vida kullanacak olsanız maksimum çıkacağı hız 60 metre/dk olur. İşlem sırasında 60 metre gibi bir hızla gidemezsiniz zaten. Bu hız boşta gidiş sürelerini kısaltır.

Dakikada 14 m cok buyuk bir hız aslında, step motor kayış kasnak sistemde bu hızı yakalamanız bence zor,encoderli step motorlar normal step lerden en az 2 kat hızlı ve sessiz; ancak mach3 de kapalı çevirim özelliği yetersiz olduğundan encoderlerde fazla iş görmeyebiliyor..breakout bordunda encoder uyumlu olması gerekiyor

Arkadaslar formu uzun zamandir uzaktan takip ediyorum.
Konu ile alakali butun konulara goz gezdirdim ama yinede emin olamadim.
Aluminyum kompozit panel islemek icin yapmayi dusundugumuz cnc icin step motor kullanmak istiyoruz ama herkes servo kullaniyor.
Malzemeyi keserken 5mm uc kullanacagiz derz icinde 45 derece acili sanirim 8mm uc kullanmamiz gerekecek.

Sormak istedigim 8.5nm yada 12nm step motor kullanarak dakikada 14 metreye yakin kompozit panel isleyebilirmiyiz .

Bu sistem icin spindle ve surucu olarak ne oneririsiniz.

X ve Y eksenlerinde 25mm ray ve araba ile kermayer disli ve gerekirse kayis kasnak kullanatak 1/2 yada ne oneririseniz reduktor kullanabiliriz.
Z ekseni icin 2005 vidali mil ve 20mm ray ve araba dusunuyoruz acaba uygunmudur
Biraz uzun oldu kusura bakmayin.
Degerli cevaplariniz icin simdiden cok tesekkur ederim.
Öncelikle cnc sistemleri mm olarak ölçülendirilir. 125x320 çoğu kişi tarafından mm olarak anlaşılır. 1250x3200 yazmanız lazım malzeme siparişlerinizide mm olarak verin yoksa elinize 12.5cm ve 32cmlik raylar geçebilir.
Step motorları maliyet düşürmek için hobi amaçlı yada ufak ölçülü cnclerde kullanmak en mantıklısı.
Sen kompozit işlemek için 2 adet bıçağı elle değiştirmeyeceksin galiba. Takım değiştirmeli olması lazım ki öyleylse step motor ve büyük ihtimalle kullanacağın mach3 sana çoğu zaman sıkıntı çıkartacak.
Zaten kompozit işlemen için kusursuz gönyelenmiş ve dengelenmiş ayrıca vakum özelliği olan bir tablan olması lazım. Bütün bunları üstüste koyunca maliyetten kaçma şansın olmuyor.
Havesinizi kırmak istemem ama bunlar üstelik ilk kez bir tezgah yapıyorsanız sizi aşırı derecede sıkıntıya sokar. Tavsiyem önce kendinize bir bütçe belirleyin biz burda ona göre yardımcı olalım.
Bende kompozit işleme makinaları yapıyorum genelde
En son yaptığım makina 2100x4500 işleme alanına sahipti ve yaklaşık işçilik hariç maliyeti 100.000TL yi bulmuştu. Videosunuda ekliyorum

@ginaz

Maşallah güzel makine. Gövdesi dikdörtgen demir profil mi? Bir kaç fotoğraf paylaşabilir misin?

Forum istatistikleri

Konular
128,269
Kullanıcılar
450,089
Son üye
faysalokuyan

Yeni konular

Geri