18650 pili gerilimini ayarlayarak 2.4 volt ile çalışan traş makinasına adapte ettim .

hserdar

Üye
Merhaba arkadaşlar
Elimde..... marka şarjlı traş makinası var. Devresi ve pili bozuldu. veya çabuk şarjı bitiyor bunun içine 18650 pil taktım fakat makinayı çok hızlı çalıştırıyor. sesi çok fazla çıkıyor ve makina bıçakları sürtünmeden dolayı ısınıp cilti tahriş ediyor.
motor 2 volt civarı normal çalışıyor ve çalışırken 1 amper çekiyor.

deneyip çöpe attıgım çözümler.

önce Gerilimi 2 seri bağlı ve 2 paralel bağlı diyotla düşürdüm ama bu seferde diyotlar çok ısınıyor. .

xl4015 ve benzerlerini kullandım 5 voltan aşagı çalışmadıgı için mecburen en az 2 seri pil baglamak gerekti . harcanacak voltaj 2 volt. emre verilen voltaj 8.4 ısı ile kaybolan 6.4 volt hoşuma gitmedi .

arayışlarıma devam ederken elimde daha önce almış oldugum 5A mini motor sürücü modül vardı ve onu denemeye karar verdim . ve sonuç mükemmel oldu

İki adet 1.2 V şarjlı pil niye kullanmadınız?

Belki de elindeki atıl durumda olan pilleri değerlendirmiştir.

İki adet 1.2 V şarjlı pil niye kullanmadınız?
makina kendimin oldugu için görüntü çok önemli degildi, benim için işlev daha önem arzeder.
tekrar şarjlı bir traş makinasını aynı modül ile bu sefer 2 adet 18650 parelel baglayarak yaptım.
amaç uzun süre şarj istemeden kullanım olanagı saglamak yoksa 1 tek 18650 ilede çok güzel bir dizayn oluşturabilirdim.
bunları yapış amacım böyle sorunu olup çözüm arayanlara örnek çıkış yolu göstermektir.
elimde 9 adet 1.2 şarjlı pil var ama onların gücü ve kullanım zamanı asla 18650 ile kıyaslanamaz.
yeni projem

xl4015 ve benzerlerini kullandım 5 voltan aşagı çalışmadıgı için mecburen en az 2 seri pil baglamak gerekti . harcanacak voltaj 2 volt. emre verilen voltaj 8.4 ısı ile kaybolan 6.4 volt hoşuma gitmedi .

Bu bilgiyi düzeltelim. Xl4015 lineer regulator değildir. 8.4 - 2 = 6.4 volt regulator devresi üzerinde harcanmaz. Devre pwm ile bobin sürülerek voltajı dönüştürür.

Bu moduldeki verim lineer regulatorlere göre daha verimlidir.

Forum istatistikleri

Konular
128,381
Kullanıcılar
450,262
Son üye
EminFurkan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri