2 röle ile dc motoro yönverme

Diode

Üye
Merhaba arkadaşlar elimde çift kontaklı 2 adet 12V DC röle var... bu röleler ile 12 volt dc motoro yön vermek istiyorumm... fakat motoru her iki yönde de calısıtırmam gerek ... sürücü devresini oluşturamadım...bu konuda yardım ederseniz cok sevinirim... teşekkurler..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Ekteki resmi inceleyin, röle tipi hangisi?

Ekli dosyalar

• rel.jpg
    rel.jpg
    26.4 KB · Görüntüleme: 73
Moderatör tarafında düzenlendi:
Bence her ikiside değil, kapalı konumda ıken; (+) ve (-) kutuplar kapalı kontak üzerınden kısa devre oluyor.Kontaklara, 1NO, 1NK 1NC ve 2NO, 2NA ve 2NC dersek, 1NO ile 2NK yı, 1NK ile 2NA yı kısa devre edip, buradan birer kablo ile motor uclarına gidin 1 NC ve 2NC den (+) ve (-) gerilimi veriniz.Röle kapalı durumda bir yöne, bobine enerji verdiğinizde öbür yöne dönecektir.
Kolay gele...

çizim iyi değil ama işini görür

Ekli dosyalar

• yön.rar
    2.3 KB · Görüntüleme: 79
yukarıdakiler yanlış arkadaşlar bunun doğrusunu ben vereceğim bekleyin....

yanıtlamama kalmadı mr.technic doğrusunu vermiş tebrik ederim çok pratik bir çözüm...

arkdaşlar ilginiz için teşekkür ederim... yanlız.. birinin onerdiğini diğeriniz yanlış demiş.... bu konuda hangisi tam olarak alamk konusunda ikilemde kaldım...Bu arada mr. technic arkadasım çizim için teşekkur ederim... yanlız biraz daha acıklarsan cok makbule gececek teşşekur ettim arkadaşlar..

MR.TECHNIC ' Alıntı:
arkadaşım artı ve eksi kısa devre olmuş...
+ ve - çizimde kısa devre fakat kullanımda biri çekili iken diğeri bırakmış olacak.
Tersi olduğunda motor yönü değişecek.
Bu çizimde amaç rölenin hangi tip olduğunu anlamaktı.
Rölelerin SPCO olduğuna göre, alttaki çizimdeki iki bağlantı olabilir.
1.yi tercih edersen kaynak hiçbir zaman kısa devre olamaz.
2.de kısa devre olma riski vardır

Ekli dosyalar

• röle.jpg
    röle.jpg
    70.4 KB · Görüntüleme: 58
Arkadaşlar hepinize çok teşekkur ederim verdiğiniz örnekler sayesinde problemi çözümledim... her şey gönlünüzce olsun..

Forum istatistikleri

Konular
128,245
Kullanıcılar
450,052
Son üye
Fatihkaya00

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri