3.6 V OLAN PİLİ 3.0V OLARAK ÇALIŞTIRMAK İÇİN YÖNTEM VAR MI?

fktanik

Üye
Köyde ikamet eden kayınpederimin çok sevdiği bir feneri var. Fener CR123 kodlu 3.0 voltlu 2 tane pil ile çalışıyor. Tabi şarjlı olmayanlar kısa sürede biterken maliyetli oluyor. Biz de şarjlı olan resimdeki pilleri aldık. Pillerin ön tarafında 3.0v, 800mAH yazsa da arka kısmında tam dolu iken 3.6v olarak çaılışr yazıyor. Zaten pilleri takınca direk ampülü patlatıyor.

Yani sorum şu, bu iki pil toplamda 7.2v yapıyor. Buna diyot vs. bişeyler bağlasak 6.0volta düşüremezmiyiz?
Şimdiden teşekkürler

hqhu1262236403120.jpg

Her seri diyot 0.6 - 0.7 volt düşüme neden olur. Bu değer diyotun iletime geçmesi için gereken potansiyel farktır. 3 voltluk 2 pil 6 volt yapar. 3.6 voltluk lityum piller tam şarjda 4.2 - 4.1 volta çıkabilir. Bunuda göz önünde bulundurursanız ona göre hesap yapın.

Ancak bana sorarsanız lambanızın çalışma akımı ne ise bunu belirleyip bir sabit akım devresi kurun. Bu şekilde çok rahat çalıştırırsınız.

1 adet LM317 ve 1 adet akım sınırlama direnci ile yani 2 parça ile bu işi halledersiniz. Bu şekilde çalışma ile de lambanın ömrünü uzatmış olursunuz.

Öncelikle cevap için çok teşekkürler.
Akım sınırlama direnci kaç ohm olmalı? Yani tam olarak direnç resmini paylaşırsanız sevinirim. (Acemilik işte)

Bizim ampul 6volt resimdekinin aynısı.
AMPUL LINK.

NEXTH%20V66%201.jpg

Elimizdeki ampül patlak ne yazıkki. İnternette de bilgi araştırdım ama bulamadım.
Başka bir yolu var mı?

Bu fener tüfeğine ait olmazsa dediğin olurdu ustam ;)

Dostum bu linkte gördüğüm ürün xenon lambaya sahip olduğu yazıyor. Anlayabildiğim kadarıyla 6 voltu yüksek voltaja çeviren küçük bir devre lambayı sürüyor. Bir ark lambası. Ampülün altındaki plastik kısımda devresi olması lazım.

Bir ikinci sorun bu fenerin hostu yani dışındaki metal kısmı CR123 pil için dizayn edilmiş bir hosttur. Siz buna 18650 lityum pil takamazsınız. CR123 boyutlarında şarjlı pil bulabilirmisiniz bilmiyorum. Belkide vardır. Siz bu hostta nasıl bir şarjlı lityum pil kullanmayı düşünüyorsunuz?

Forum istatistikleri

Konular
128,389
Kullanıcılar
450,274
Son üye
darnv

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri