360 w 2 çıkış led trafosu uzmanlık sorusu.

gurhan_20

Üye
S.a degerli usta ve arkadaşlarım ;
Görselini atmış olduğum led trafosuna 3 adet 5 er metrelik 15-20 metre arası iç mekan led bağlanmıştır.
Bu şekilde bağlantı yaptıgımızda ;
1. Trafonun 2 çıkışınıda kullanmış olurmuyuz.? ( trafo tek çıkışa yuklenmiş olurmu.?)
2. Boşta kalan (-) Ve (+) uçları şöntlememiz gerekirmi.?
Cevaplar icin simdiden cok tesekkurler iyi calışmalar

Ekli dosyalar

• 20240408_221255.jpg
    20240408_221255.jpg
    178.9 KB · Görüntüleme: 8
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
güzel insan,
1- çıkışı üçe bölmek yükü azaltmaz, ister ikisini kullan istersem üçünü önemli olan çekilen amperdir.
2-şöntlemek ne demek bilmiyorum. kullanmıyorsan boşta kalsın.
3- şöntlemek nasıl bir şey beni aydınlatırsan sevinirim

LED trafolarının çıkışları içeride aynı devre de, tektir.
çıkışta çok bağlantı yeri olması; bağlantı çokluğunda kolaylık içindir.
Şerit Ledler metrede ortalama 1 A yük çeker.
Trafonun çıkışlarını 5 MT lik ledler de
Çıkışın birini şerit ledin başlangıcına, diğer çıkışı da şerit ledin sonuna bağlantı yaparsanız,
aynı hat başlangıcındaki yükü dağıtmış olursunuz .
Şönt dediğiniz bağlantıya gerek kalmamış olur.

Son düzenleme:
LED trafolarının çıkışları içeride aynı devrede tektir.
çıkışta çok bağlantı yeri olması; bağlantı çokluğunda kolaylık içindir.
Şerit Ledler metrede ortalama 1 A yük çeker.
Trafonun çıkışlarını 5 MT lik ledler de
Çıkışın birini şerit ledin başlangıcına diğer çıkışı da şerit ledin sonuna bağlantı yaparsanız, aynı hat başlangıcındaki yükü dağıtmış olursunuz .
Şönt dediğiniz bağlantıya gerek kalmamış olur.
Teşekkür ederim üstat emegine saglık

S.a degerli usta ve arkadaşlarım ;
Görselini atmış olduğum led trafosuna 3 adet 5 er metrelik 15-20 metre arası iç mekan led bağlanmıştır.
Bu şekilde bağlantı yaptıgımızda ;
1. Trafonun 2 çıkışınıda kullanmış olurmuyuz.? ( trafo tek çıkışa yuklenmiş olurmu.?)
2. Boşta kalan (-) Ve (+) uçları şöntlememiz gerekirmi.?
Cevaplar icin simdiden cok tesekkurler iyi calışmalar

kart.png

led bağlantı.png

Son düzenleme:
Tesekkur ederim üstadım emeginize saglık
güzel insan,
1- çıkışı üçe bölmek yükü azaltmaz, ister ikisini kullan istersem üçünü önemli olan çekilen amperdir.
2-şöntlemek ne demek bilmiyorum. kullanmıyorsan boşta kalsın.
3- şöntlemek nasıl bir şey beni aydınlatırsan sevinirim
Tesekkur ederim üstadım cok saolun emeginize saglık.. şöntlemek yani boşta kalan artıdan diger artıyı kısa bir kablo aracılıgı ile birbirine bağlamayı kasdetmistim aynı zamanda eksileride
Üstadım kayıp yaşamamak icin her 2 uctan enerji veriniz diyor görselde 1 soru daha aklımıza takılıyor bu durumda..
- 5m. 3 adet ledi (15m) hic birbirine baglantisi olmadan peşpeşe dizerek hepsinede 3 ünede hat cekiyoruz kayıp yasamamak adına,
- bu durumda 3 adet 5 er metrelik ledleri birbirine seri şekilde bağlasak yani tek parça 15m. Olan ledimize veya 20m. Olan ledimize bir baştan birde sondan enerji versek kayıp yaşamazmıyız her metre aynı parlaklıkta yanar mı. Kayıp yaşamazmıyız bu durumda

Son düzenleme:
Tesekkur ederim üstadım emeginize saglık

Üstadım kayıp yaşamamak icin her 2 uctan enerji veriniz diyor görselde 1 soru daha aklımıza takılıyor bu durumda..
- 5m. 3 adet ledi (15m) hic birbirine baglantisi olmadan peşpeşe dizerek hepsinede 3 ünede hat cekiyoruz kayıp yasamamak adına,
- bu durumda 3 adet 5 er metrelik ledleri birbirine seri şekilde bağlasak yani tek parça 15m. Olan ledimize veya 20m. Olan ledimize bir baştan birde sondan enerji versek kayıp yaşamazmıyız her metre aynı parlaklıkta yanar mı. Kayıp yaşamazmıyız bu durumda

Döşenecek yerin konuma göre çeşitli tesisat şekilleri ile .
Tek hat kablo ile 15m yerine iki hat kablo 7.5 m örneğin .

Şerit led bir bakıma düşük kesit kablo sayılır yüksek kesitli kablo ile desteklemek .

Trafo ve led soğutucu önemli ( Alüminyum ) ömür !!!

Tesekkur ederim üstadım cok saolun emeginize saglık.. şöntlemek yani boşta kalan artıdan diger artıyı kısa bir kablo aracılıgı ile birbirine bağlamayı kasdetmistim aynı zamanda eksileride
tamamen gereksiz bir uygulama olur. çünkü hiç bir işe yaramaz. çıkış bölgesi tektir, yani ayrı ayrı 3 tane artı 3 tane eksi yoktur. 3 tane çıkışın var olması 3 ayrı yük bağlayabileceğiniz anlamına gelir ve toplam yük adaptörün kapasitesinden büyük olmamalıdır.

3 adet 5 er metrelik ledleri birbirine seri şekilde bağlasak yani tek parça 15m. Olan ledimize veya 20m. Olan ledimize bir baştan birde sondan enerji versek kayıp yaşamazmıyız her metre aynı parlaklıkta yanar mı. Kayıp yaşamazmıyız bu durumda
Kesinlikle kayıp yaşanır.
15-20 mt ledi tek hattan 15-20 akım geçirerek beslemek hata olur.
Doğrusu ayrı kaynaktan 5 mt ledleri baş ve son bağlantılarından beslemek doğru uygulama olacaktır.

Açıklamayı okuyunuz
https://www.ledsanat.com/serit-led-amper-hesaplamasi-nasil-yapilir/

Kesinlikle kayıp yaşanır.
15-20 mt ledi tek hattan 15-20 akım geçirerek beslemek hata olur.
Doğrusu ayrı kaynaktan 5 mt ledleri baş ve son bağlantılarından beslemek doğru uygulama olacaktır.

Açıklamayı okuyunuz
https://www.ledsanat.com/serit-led-amper-hesaplamasi-nasil-yapilir/
Tesekkurler, sordugum soru şu aslında 15 led tek noktadan baglayınca led ışıkları yarıyı gecince sona dogru düşerya, biz 15 m lede bir bastan bir sondan enerji verirsek ışık düşermi soru bu. Yani 3 e bölmemize gerek kalmayabilirmi bu sekilde

Forum istatistikleri

Konular
128,296
Kullanıcılar
450,128
Son üye
Kairos Hacker

Yeni konular

Geri