5 yıldızlı bir otel kaç kw!?

mhakann

Üye
5 yıldızlı bir otel yaz ayında ortalama ayda yada günde kaç kw elkektrik harcar, ve faturası ne kadardır ? bilen varsa yardımcı olur mu acaba?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Biz şuan şirket olarak 5 yıldızlı bir otelin elektrik işini üslendik.. 3 adet 2000 kVA'lik transformatör kullanılacağını söyleyebilirim size..

mesela yaz ayında günlük kaç kw tüketebiliriler. 4 tane 2000 kva trafo var varsayalım tam yükte tahmini günde ne kadar kw tüketirler.
yardımcı olursanız seviniirm

bir otel günde 140.000 kw enerji tüketebilirmi?

4 adet 2000 kva trafo var.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Günde 140000 kW demek, saatte 5833kWh demektir. Bir otel için çok fazla gibi sanki. Eğer bu tüketim sabit ise, her ay bu otel bir servet ödüyordur tedaşa. Çünkü 4200 MWh aylık eder. En düşük ücretten bile hesaplandığında aylık 600-650 bin TL gibi birşey çıkıyor.

Neden sordunuz bu soruyu? Asıl amaca gelebilirmiyiz.

hocam 5 yıldızlı otel var 5 yıldızlı otel var. Şimdi kapalı alan önemlidir. Kaba hesaplarda metre kare başına 80 100 watt güç alınabilir. Mesela 10000 metrekare bir oteliniz var demek ki 1000- 1250 kva bir trafo alınabilir.

5 yıldızlı bir otel yaz ayında ortalama ayda yada günde kaç kw elkektrik harcar, ve faturası ne kadardır ? bilen varsa yardımcı olur mu acaba?

Sorduğunuz soru otelin kalitesiyle ilgili biraz..2000+1600 KVA TRP olan bir alışveriş merkesinin aylık tüketimi 450000-500000 KWh dolayında.Elektrik faturasıda 175000.-185000.-TL dolayında..

Arkadaşlar ben Antalyadayım bildiğiniz üzere ...
Otelin kaç odalı , kapasitesi daha daha doğrusu kaç kişiye hizmet verdiği önemli , kalitesi iyi olur ama müşteri sayısı azdır... O zaman az fatura gelir...

Ben 1400 kişilik - yaklaşık 700 oda var- bir otele 200.000 TL üstü fatura geldiğini -ki teknik serviste çalışan öğrencilerim söylemişti- biliyorum..

Otelde yaz döneminde en çok yükü (en azından Antalya civarında) klimalar oluşturur...

Bu daha çok doluluk oranı , oda sayısı gibi unsurlara bağlı... Aydınlatma gücün ancak %10 kadar yükünü oluşturur, kesin olmamakla beraber... (bunu gözlemlerim ve tecrübelerime dayanarak söylüyorum)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,448
Kullanıcılar
450,388
Son üye
ozkanhatira

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri