50 kva trafo işletme topraklamasi

bekiro42

Üye
Tarimsal sulama amacli tarlamda 50 kva trafo tesisim var. 15 hp lik bir asenkron motor calistiriyor. panodaki notr barasinin topraklama kablosuna traktorun pullugu takilip koparmis. 50 mm2 lik bir kablo ve ucu boşta ve panodaki ucu saglam. panoya uzakligi 5-6 mt kdr var. bunun ucuna 1 mt lik topraklama cubugunu baglayip topraga caksam ,50 cm derinde olacak sekilde . Bu sekilde gorevini yerine getirirmi?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
İşletme topraklaması trafo direğinden yirmi metre uzağa 1*50 nyy veya 1*70 nayy eşdeğeride olabilir yapılmalıdır. Bunun nedeni panonuzdaki işletme cihazlarınız sayaç akım trafosu kontaktör röle vs vs gibi elektriksel aletlerin herhangibir yüksek gerilim temasında oluşan adım geriliminde korunması içindir. Tarlanın topraklama iletkenliğinin düşük olması nedeniylede trafo direğinde olabilecek ve 20 kv a kadar çıkabilen faz toprak voltajı yirmi metre uzaktaki işletme topraklamanıza gelinceye kadar sıfır volta düştüğü kabul edilir. Yani durgun bir suya taş atınca oluşan dalgacıklar gibi adım gerilimini tasavvur edebilirsiniz. Oluşan dalgacıklar taşın düştüğü noktadan uzaklaştıkça sönümlenir. Adım gerilimide böyle bir şeydir. Yani demem oki siz kopan 5-6 metreden yeniden işletme topraklaması yapsanız belkide 20.000 volt luk adım gerilimine maruz kalmayacak fakat yinede işletme cihazlarınız için tehlikeli bir gerilim seviyesine maruz kalabilir. Bundan dolayı siz siz olun bu işletme nötrünü en az yirmi metre uzağa kopan yerden kepçeyle bir metre derinliğinde bir kanalla tekrar yapın. Adım gerilimi çok çok tehlikelidir. Hem canlılar için hemde işletme cihazlarınız için.

İşletme topraklaması trafo direğinden yirmi metre uzağa 1*50 nyy veya 1*70 nayy eşdeğeride olabilir yapılmalıdır. Bunun nedeni panonuzdaki işletme cihazlarınız sayaç akım trafosu kontaktör röle vs vs gibi elektriksel aletlerin herhangibir yüksek gerilim temasında oluşan adım geriliminde korunması içindir. Tarlanın topraklama iletkenliğinin düşük olması nedeniylede trafo direğinde olabilecek ve 20 kv a kadar çıkabilen faz toprak voltajı yirmi metre uzaktaki işletme topraklamanıza gelinceye kadar sıfır volta düştüğü kabul edilir. Yani durgun bir suya taş atınca oluşan dalgacıklar gibi adım gerilimini tasavvur edebilirsiniz. Oluşan dalgacıklar taşın düştüğü noktadan uzaklaştıkça sönümlenir. Adım gerilimide böyle bir şeydir. Yani demem oki siz kopan 5-6 metreden yeniden işletme topraklaması yapsanız belkide 20.000 volt luk adım gerilimine maruz kalmayacak fakat yinede işletme cihazlarınız için tehlikeli bir gerilim seviyesine maruz kalabilir. Bundan dolayı siz siz olun bu işletme nötrünü en az yirmi metre uzağa kopan yerden kepçeyle bir metre derinliğinde bir kanalla tekrar yapın. Adım gerilimi çok çok tehlikelidir. Hem canlılar için hemde işletme cihazlarınız için.
peki bu 20 mt lik mesafe yeraltina dogru dik sekilde olur mu? sormamdaki amac trafo diregine yine 6 mt mesafede 40 mt derinliginde ve icinde cok az su bukunan eski bir kuyu var ici celik borulu ve kullanilmiyor kör bir kuyu.burdaki o derine inen celige nötrü baglasak , sonumlemeyi azaltir mi? birde 20 bin volt nasil olacak onu anlamadim. panodan cikan ve kullandigim faz kablosu yere topraga temas etse 380v ve bu kablo 10 mm2 lik bi kablo.siz heralde trafodan once havadan gelen kablo yere dusse diyorsunuz, o zamanda hat basindaki direkteki isletme topraklamasi iş yapacak ve ordaki porselen sigorta atmayacak mi

Son düzenleme:
Bilgi.

Ekli dosyalar

• TEDAŞ İŞL. KORUMA MONTAJ.jpg
    TEDAŞ İŞL. KORUMA MONTAJ.jpg
    237.5 KB · Görüntüleme: 24
  • İşletme-Koruma arası mesafe.pdf
    456.5 KB · Görüntüleme: 18
  • işletme topraklaması.pdf
    52.9 KB · Görüntüleme: 9
aynen o resimdeki gibi derine gomulmemis eskiden ve pulluk kopartmis. bilmeyen isciler fln bu ne diye kesip atacaklardi. arastirmasam bende bilemeyecem.suanda 6 mt uzagina 1 mt metal cubuk ve kelepceyle kabloyu metale baglayip islak topraga caktim gecici olarak idare etsin hic yoktan iyidir diyerek. isler bitince eski kablo ucunu bulup ek yapayim

Elektrikte idare olmaz.Mühendislik , çözüm üretmektir diyen tüccarların ! tavsiyesine itibar etmeyin.

peki bu 20 mt lik mesafe yeraltina dogru dik sekilde olur mu? sormamdaki amac trafo diregine yine 6 mt mesafede 40 mt derinliginde ve icinde cok az su bukunan eski bir kuyu var ici celik borulu ve kullanilmiyor kör bir kuyu.burdao derine inen celige nötrü baglasak , sonumlemeyi azaltir
hocam derine inen ve yaklasik 40 mt lik celik boruya baglasak daha iyi olur mu? yani panonun 5 mt yaninda vede 40 mt yere iniyor. sönumleyi azaltirsa o boruya kabloyu montelerim

Elektrikte,kurallar ne ise o.Çözüm üretmek adına,dolambaçlı yollara
onay vermek, tüccar işidir.Ekler,ne
diyorsa o.Bu işlerin pazarlığı olmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,423
Kullanıcılar
450,340
Son üye
Samsunumut
Geri