50 mt. mesafede kaçlık kablo kullanmalıyım

kolay olarak formül kısaca söyle s=(P*L)/(U*u*k)
s: kesit mm kare
P: güç watt olarak
L: iletken uzunluğu metre
U: besleme gerilimi
u: gerilim düşümü
k: iletkenin iletim katsayısı

k bakır için 56 alınabilir. u ise istenen maksimum gerilim düşümüdür. 3 fazlı sistemlerde genellikle %5 ten çok olması istenmez.

kolay gelsin

hocam şu formulu bana bi açıklarmısınız.Formulde u değerine 5 mi yoksa 0.05 mi gireceğiz.U yerine 380v u değerine 5 girdiğimizde kesit yaklaşım 8 çıkıyor

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
hocam şu formulu bana bi açıklarmısınız.Formulde u değerine 5 mi yoksa 0.05 mi gireceğiz.U yerine 380v u değerine 5 girdiğimizde kesit yaklaşım 8 çıkıyor

besleme geriliminin %5 i yani 380 voltta maksimum 19 volt ama güvenli kullanım için ben sürekli %3 seçiyorum

11kW yıldız üçgen besleneceğinden 2 adet 4x6'lık kablo çekmelisin.

Frekans koverteri ile direkt yol veriyorsan o zaman bir tane 4x6 çekmelisin.

6 lık kablodan aşağısı kurtarmaz.o da sınırda % 3 ten daha düşük çıkması gerekir.100.L.N bölü K.S.U nun karesidir.

musa 33 bir pompacı olarak nya kablo kullanmanızı önermem biliniği gibi ek yerini mufla yaptığımız için her zaman için ttr kablo dha mantıklıdır(doğrumu)kesit 2.5 ttr yeterlidir ayrıca pompa işi ile uğraşiyorum zaten kalkışta fazla akım çekmez 4x2.5 ttr

___

musa 33 pardon yanlış okumuşum kesinlikle 4 lük olsun.özür dilerim

Moderatör tarafında düzenlendi:
3 fazlı 11 kw dalgıç pompa 27 amper çeker ve yükte kalkış yapar.hesaplamaların buna göre yapılması gerekir

arkadaşlar herkeze kolaygelsin benim sorunum şu şekilde:11KW bir adet dalıgıç pompa var ölçü panom ile motor arasında 50 metre mesafe bulunmaktadır.ben bu motoru beslıcek oldugum kablo kesıtını nasıl hesaplamalıyım yada kaç lık kablo kullanmalıyım yardım larınız için şimdiden teşekkürle.

hesaplama programını kullanabilirsin.,
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kablo-kesit-ve-gerilim-düşümünü-bulan-program.9008/

panoda termik koruma ve motor koruma rolesi mutlaka olmalıdır
baglantıların yapılması ıcın klemens secımı tıtızlıkle yapılmalıdır
ek vs bulunmamasına cok dokkat edın
kablo kesıtıne gelınce 4*6 NYM kullanmak daha saglıklı olacaktır
4*2,5 kısa mesafeli ve 4 kwa dan yuksek motorlarda bızım tesısatlarda sorun yasatmaktadır
kolay gelsın

Forum istatistikleri

Konular
128,292
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Geri