50kw trafo

aragon555

Üye
arkadaslar 50kw trafoya bır beton dırek secımı yapmam grekıyor ama TR13/8 olurmu bılgısı olan varsa yardımcı olursa sevınırım. trafo dıregıne kadar 1*35/16 xlpe ile gelıyoruz. sonrasında 2 tane demır dırek ve alpekle devam edecegız. ihtiyacım 40 kw 3*25+35 alpek kullansam olurmu ayrıca sonrakı demır dırekler 10I mı yoksa 10U mu olmalı

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
T-15 Trafo Direği

Travers Tipi: D-250

Direk Ağırlığı: 759

Travers Ağırlığı: 54

İzalatör Tipi: VHD-35

İzalatör Sayısı: 6

Ayrıca trafonuz 50 kw değil, 50 KVA olacaktır. Yanlışım varsa arkadaşlar düzeltirlerse sevinirim.

trafo 50kva hakılısın ama beton direk olarak t15 diye tabır kullanılmıyor diye bılıyorum
sehır içinde seksıyonerlı beton trafo dıreklerı mınımum 13 mt olmuyormu trafo platformu olarak da PL 250 gerekmıyormu?

TR 13/8 dediğiniz 13 metre boyunda ve tepe kuvveti 800kg olan direktir (En küçük tip beton trafo direği) . (Tepe kuvveti, ikinci rakam 100 ile çarpılarak bulunur.)
Trafo platformu PL 250 , 250KVA'ya kadar trafoyu taşıyabilir.

Kablo Kontrolü:
Akım taşıma kapasitesi,
P=1,73.U.I.cosfi
40.000= 1,73.380.I.0,8
I=76A eder.

Gerilim düşümü,
%e= 100.L.N / k.s.U2
%e= 100.120.40000 / 35.25.4002
%e=3,43 eder

Yükünüz 40kW ise;
3x25+35 mm2 alpek kablonun akım taşıma kapasitesi 100A'dir. Kablo kesiti uygun.
Trafo AG çıkışını 400V'a ayarlarsanız eğer gerilim düşümü yönünden bir sorun olmaz.
AG'yi iki direkle taşıyacaz demişsiniz mesafeyi 60+60=120 m aldım (daha kısa olursa gerilim düşümü daha az olur)

AG Demir direklerini araştırınca bilgi veririm (10I 10U konsu)

demir direklerin I yada U olması 3*25+35 alpek taşınacagı için çok ta önemli olmıyacaktır son direği durdurucu olarak dikmen yereli olur yankışım olmasa gerek

50kva trafo panosunu trafo dıregının yanına dıkıp sonra alpegı tekrar dırege cıkaracagız degılmı ordan direklerle ag yı tasıyacagız. sonrasında tesıste nasıl bır pano techızatı kullanmalıyım. ılk alısta alpekten tms koyup sonra sıgortlarla motor panolarına gecıs mı yapmalıyım cevaplarınız için tesekkurler.

Sn.aragon555 ,önceki sorunuzu genç arkadaş ,çok güzel yanıtlamış,kendisini kutlarım.Şimdiki sorunuza gelince,trafo direği yanına en azından ölçü panosu koymanız zorunludur.Genellikle de ölçü+dağıtım+kompanze olarak konur.Bu noktada enerji ihtiyacı yok ise sadece ana devre kesici (TMŞ)ile yetinebilirsin.Alpek hattın sonunda ihtiyacınıza uygun bir dağıtım panosu tesis etmelisiniz.Alpek sadece yatay havai hat iletkenidir.Ana pano çıkışında dikeyde ve hatsonu dağıtım panosuna inişte dikeyde NYY kablo kullanmalısınız.Eklerde bimetalik klemens kullanınız.Dağıtım panosunda çıkış akımlarınızın durumuna göre otmatik sigorta,NH YKSŞ veya TMŞ tercih edersiniz.Kolay gelsin.

yardımlarınız için tesekkurler

kw cos£ ile çarpımında kva 'ya çevrilir

Forum istatistikleri

Konular
128,419
Kullanıcılar
450,327
Son üye
4gokhan27
Geri