7 segment display bağlantı hakkında

sequence

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Elimde aşağıda görüldüğü üzere bir display modül mevcut. Bu displayi 2 tane 3lü , 2 tane 5 li olarak bölmem gerekiyor. (display ortak anot)

Bu işlem için 2 tane anot üçlü , 2 tane anot 4 lü ve 2 tane anot tekli display alacağım, fakat bağlantılarını nasıl yapmam gerekiyor. öneri ve yardımlarınızı bekliyorum

tm1640display.jpg

T2.4X6XixaXXXXXXXX_!!12774208.jpg

Merhaba arkadaşlar,

Elimde aşağıda görüldüğü üzere bir display modül mevcut. Bu displayi 2 tane 3lü , 2 tane 5 li olarak bölmem gerekiyor. (display ortak anot)

Bu işlem için 2 tane anot üçlü , 2 tane anot 4 lü ve 2 tane anot tekli display alacağım, fakat bağlantılarını nasıl yapmam gerekiyor. öneri ve yardımlarınızı bekliyorum
Önce netten 7 segment pin çıkışlarını öğren
ortak anod=CA arkadaki modüle gerek olmayabilir devrene bağlı.
Kullanacağın karakterler aralarında boşluk olacak mı yan yana olack dersen okumada karışıklık olmayacak mı?

arduino ile programladığım bir proje. Zaten program modül olarak tanıdığı için bunu aldım. karakter arasında boşluk olmayacak. 3 karakter ile 5 karakter ayrı yerlere montaj yapılacağı için bu şekilde ayırmam gerekiyor.

Her displayin ayni uclarini birlestireceksin. Her displayden aldigin birer tane anodu secim ucu olarak kullanacaksin

Merhaba, dediğiniz gibi yaptım ancak 4 lü display ile tekli displayin bacakları farklı bir türlü başarılı olamadım. 4 lü de 5 bacak var, tekli de ise 6 bacak var

Amacım tam olarak şöyle. Aşağıda resimde görüldüğü gibi 4 lü displayin ilk karakteri olan 2 rakamını yan taraftaki tekli displaye aktarmak istiyorum. Modül üzerindeki 2 rakamı değiştikçe yan taraftaki tekli displayde değişmiş olacak. Bütün kombinasyonları denedim.ortadaki ve sağ üst köşedeki segmentleri tutturdum ama diğerlerini yapamadım. İnternette arama yaptım ama bu tür bi ayırma işlemi yapana rastlamadım.

4ZkOV4.jpg

Tam anlamadım, tekli segmente diğer segmentleri paralelle (a...g) Anodu tr üzerinden anahtarlaınca istediğinde değer okumayacak veya okuyacaksın.

tekli displayin ortdaki bacağına yani anoduna bir kablo bağlıyorum. diğer ucuda 4 lü segmentin ilk display anoduna bağlıyorum. (bunu deneme yanılma ile buluyorum) daha sonra diğer bacakları da ilgili şekilde bağlıyorum ancak bu seferde tekli displayin tüm segmentleri nokta dahil yaniyor.

Doğru, sen modül kullanıyordun elindek modülün genişletilmesi (port çoğaltma) mümkün mü diye araştır resimde de göreceğin gibi alt üst pinler entegrenin değişik pinlerine/bölüm gider.

tekli yerine 4 lü display kullandığım ve aynı bacakları birbirine bağladığım zaman sorun olmuyor , bu durumda çoğaltma ile ilgili sorun yok sanırım. Sorun, 4 lü displaydeki ilk basamağı tekli displaye aktaramıyorum. Biraz karışık yazıyorum ama umarım anlatabiliyorumdur.

Arduno pozitif çıkışlıdır. Şayet ortak anot ise bildiğim kadarıyla + uç ortak olur. Çıkış sinyallerini reverse etmen lazım yada ortak katod display alman lazım.

***Genelde ekranlar ortak + uçlu yapılırlar ki parazit ve tozlanmanın etkilerini en aza indirmek için. Tetikleme negatif olduğu için gound parazitleri çoğu devrede göz ardı edilir(devrenin çalışma prensibine göre değişiklik gösterebilir.)
Arduino çıkış 0 (sıfır) logic değeri -V dir.
Sıfır volt LOW (kapalı) demek değildir(Genelde çoğu arkadaşım bu hataya düşer(Şahsen ben 3 gün uğraştığımı biliyorum)).:)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,409
Kullanıcılar
450,313
Son üye
dnihatt1

Yeni konular

Geri