Ac gerilim ölçümü için opamp seçimi

ibrahim1996

Katılımcı Üye
220v ac gerilimin ölçülmesi ile ilgili bir devre tasarlamaya çalışıyorum piyasa kolaylıkla arıza yapmayan parazitlerden etkilenmeyen bir opamp seçimi yapmaya çalışıyorum.

şuan için mantıklı gelen opamplar;
lm358
lm339
mc33174dtbr2g

Siz değerli forum üyelerinden ricam, problem çıkarmayan ve piyasada bulunabilirliği olan yeni opamp serilerinden öneriler verebilir misiniz?

Parazitlerden etkilenmeyen op-amp yoktur.
Parazitlerin yok edilmesi kuralları.
1) SHIELDING tekniği.
2) IZOLATION tekniği.
3) GROUNDING tekniği (en önemlisi)
4)INPUT (giriş) empedansı.
Bu teknikler tam uygulandığı takdirde aranacak OP-AMP'ın PSRR (Power Supply Ripple Rejection) özelliği.
https://cdn-reichelt.de/documents/datenblatt/A200/upc4570.pdf
NEC.png

Değerli bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

Parazitlerden dolayı ade7758 gibi bir enerji ölçüm entegresi kullanmayı düşündüm ama sadece gerilim ölçmek için de bu kadar teferruatlı bir komponent seçmek mantıklı gelmedi sadece gerilim frekans gibi bilgileri veren bir haberleşmeli gib bir entegre mevcut mudur baya araştırdım ama bir başarı elde edemedim siz değerli abilerim den bu konuylafa ilgili bilgi rica ediyorum
Parazitlerden etkilenmeyen op-amp yoktur.
Parazitlerin yok edilmesi kuralları.
1) SHIELDING tekniği.
2) IZOLATION tekniği.
3) GROUNDING tekniği (en önemlisi)
4)INPUT (giriş) empedansı.
Bu teknikler tam uygulandığı takdirde aranacak OP-AMP'ın PSRR (Power Supply Ripple Rejection) özelliği.
https://cdn-reichelt.de/documents/datenblatt/A200/upc4570.pdf
Ekli dosyayı görüntüle 106850

Değerli bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

Parazitlerden dolayı ade7758 gibi bir enerji ölçüm entegresi kullanmayı düşündüm ama sadece gerilim ölçmek için de bu kadar teferruatlı bir komponent seçmek mantıklı gelmedi sadece gerilim frekans gibi bilgileri veren bir haberleşmeli gib bir entegre mevcut mudur baya araştırdım ama bir başarı elde edemedim siz değerli abilerim den bu konuylafa ilgili bilgi rica ediyorum
ADE7758 i incelersek girişte bir akım trafosu kullanıldığını görürüz.
Bir trafo mükemmel bir izolasyon aracıdır. Dolayısı ile şebekedeki parazitlerden tamamen izoledir.
Amacın sadece gerilim ve frekans ölçümü olacağına göre, yine de bir akım trafosu kullanman gerektiği konusunda hem fikir olmalıyız.
O halde istediğin basit bir AC voltmetre ve bir frekans sayacı olacaktır.
Düz mantık yürüterek...
220/11V luk bir transformatörün 11V çıkışına bir AC voltmetre ve frekansmere yapacak olursan amacına ulaşabilirsin demektir.
Bu durumda bir AC voltmetre için ve frekansmetre için gereken ekipmanları kafanda tasarlamalı ve araştırmalısın.
Bir voltmetreyi basite indirgesek de bir frekans sayıcı konusunda bazı araştırmaları yapmak durumundasın.
Bu arada ben de aklıma geldikçe bakarım. Bu amaca uygun bir veya iki entegreye rastlarsam elbette burada öneririm.

piyasadaen rahat bulabileceğiniz op-amp LM741'dir diye düşünüyorum.

piyasadaen rahat bulabileceğiniz op-amp LM741'dir diye düşünüyorum.
Eskiden kalan bir opamp olduğu için daha güncel seriden düşündüm ileride nolur olmaz ihtiyaç duyulan zamanda bulunma olasılığı yüksek olmasını amaçlıyorum
ADE7758 i incelersek girişte bir akım trafosu kullanıldığını görürüz.
Bir trafo mükemmel bir izolasyon aracıdır. Dolayısı ile şebekedeki parazitlerden tamamen izoledir.
Amacın sadece gerilim ve frekans ölçümü olacağına göre, yine de bir akım trafosu kullanman gerektiği konusunda hem fikir olmalıyız.
O halde istediğin basit bir AC voltmetre ve bir frekans sayacı olacaktır.
Düz mantık yürüterek...
220/11V luk bir transformatörün 11V çıkışına bir AC voltmetre ve frekansmere yapacak olursan amacına ulaşabilirsin demektir.
Bu durumda bir AC voltmetre için ve frekansmetre için gereken ekipmanları kafanda tasarlamalı ve araştırmalısın.
Bir voltmetreyi basite indirgesek de bir frekans sayıcı konusunda bazı araştırmaları yapmak durumundasın.
Bu arada ben de aklıma geldikçe bakarım. Bu amaca uygun bir veya iki entegreye rastlarsam elbette burada öneririm.
Değerli fikirleriniz için teşekkür ederim
Trafo olayını düşündüm ama 3 faz ölçümünde alan olarak daha büyük bir kutu gerekeceği için es geçmiştim ama ZMPT101K olan trafo ile yapmak için araştırma yapıyorum hassas bir ölçüm yapar mı, voltaj dalgalanması da hasar görme ihtimali varmıdır?

Ve direnç opamp kombinasyonu na göre fiyat ve alan farkı söz konusu

Elime bir kaç arızalı analizör ve multimetre geçti içini inceleme şansım oldum hep opamp direnç ile ölçüm yapılmış olduğunu gördüm.

Sizden ricam farklı görüşlerinizi paylaşmanızı bekliyor um, bende konu ile ilgili son durumu buradan farklı kişiler için burda paylaşacağım

Son düzenleme:
Şuan için inceleme ve geliştirme yapmaya çalıştım devreler

Benim uygun olduğunu düşündüm hclp 7800 ile olan şemayı diğer şemalardan giriş kısımlarını birleştirip kullanmayı hedefledim sizler ce nasıl olur uygun mudur

Ekli dosyalar

• images (7).jpeg
    images (7).jpeg
    35.6 KB · Görüntüleme: 5
  • images (6).jpeg
    images (6).jpeg
    22.6 KB · Görüntüleme: 5
  • images (3).jpeg
    images (3).jpeg
    20 KB · Görüntüleme: 5

Forum istatistikleri

Konular