Arçelik 6230 Açma Kapama Işıklar Yanmıyor ve Çalışmıyor

sezertrk

Üye
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/arçelik-6230-ışıkları-yanmıyor-çalışmıyor.75894/

buradaki konuyu inceledim bu soruna benzer ama sorun nedir bilemedim resimlerden birisi yardımcı olabilir mi?

DSC02464.jpg

DSC02462.jpg

DSC02461.jpg

Avometre ile bakınız acma kapama anahtarina gelen mavi kahverengi Kablolar a elk geliyor mu geliyor anatardan cikis yoksa anahtardadir.gelmiyorsa kabloda yada

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Parazit fitresindedir. Kartta olmasi dusuk ihtimal

kabloları çıkartınn. maviyi mor ile kahverengi yi de siyah ile fişi takın. açılıyor ise anahtarı değiştirin. açılmıyor ise Şebeke kablo girişini kontrol edin

selamun alykum.kardeşler benim arçalik 62 30 var bulaşık makınesi... çalıştığı halde suyu ısıtmıyor.anakart dediler yaptırıp taktım.makineyi tekrar çalıştırdığımda yakıma kurutme düğmesi yanıp sönuyor 1 -2 dakika sonrada bitti ışığı yanıp duruyor.ne olabilir yanlış montajda yapmadım yardımcı olursanız sevinirim iyi akşamlar........

Avometre ile bakınız acma kapama anahtarina gelen mavi kahverengi Kablolar a elk geliyor mu geliyor anatardan cikis yoksa anahtardadir.gelmiyorsa kabloda yada

Merhabalar,
Arçelik 6230 model Bulaşık makinamız normal halde çalışırken birden komple gösterge lambaları söndü ve makina durdu.
Makinayı açtığımızda içindeki su sıcaktı ve su deterjanlıydı.
Araştırma yaparken bu konu ile alakalı en açıklayıcı bilgiye bu forumdan ulaştım.
Makinanın kontrol panel kapağını açtım.
Açma Kapama düğmesini kontrol kalemi ile test ettim.
ilk seferinde Mavi kabloda elektrik vardı. Kahverengi de yoktu. Lakin açma kapama düğmesi on veya off modunda da Mor ve siyah kablolarda elektrik olduğunu gözlemledim.
ikinci seferde fişini çıkarıp ters şekilde taktım. Bu seferde Kahverengi kabloda elektrik vardı. Mavide yoktu.
Bu seferde açma kapama düğmesi on veya off modunda da Mor ve siyah kablolarda elektrik olmadığını gözlemledim.
Buna göre sorunumuzun açma kapama düğmesinde olduğunu düşündüm.
Sizden ricam
1) Problem tesbitimin doğru olup olmadığı , bu konuda doğru sonuca ulaşmak için başka ne yapmam lazım
2) Bu yapmış olduğum sorun tesbitinin diğer ekipmanlara (ana kart vs) zarar verip veremeyeceği?
3) Bu Makinenin fişinin takıldığında hangi kabloda elektrik olmalı (Mavi kablo mu yoksa Kahve rengi kabloda mı) ?
Şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla

TESPİT DOĞRU AÇMA KAPAMA ANAHTARINI DEĞİŞTİRİNİZ.
HİÇ BİR ZARAR VERMEZ
BUNUN BİR ÖNEMİ YOK CİHAZ AC VOLTAJ İLE ÇALIŞTIĞI İÇİN FAZ VEYA NÖTR İLLAHA ŞU KABLODA OLACAK DİYE BİR DURUM YOKTUR.

TESPİT DOĞRU AÇMA KAPAMA ANAHTARINI DEĞİŞTİRİNİZ.
HİÇ BİR ZARAR VERMEZ
BUNUN BİR ÖNEMİ YOK CİHAZ AC VOLTAJ İLE ÇALIŞTIĞI İÇİN FAZ VEYA NÖTR İLLAHA ŞU KABLODA OLACAK DİYE BİR DURUM YOKTUR.

Sayın bakımcıı
İlginize teşekkür ederim.
Problemi tasdik ettikten sonra test amaçlı yukarıda yukarıda "kanyak" adlı kullanıcının bahsettiği şekilde kabloları birleştirdim. Fişi taktım ve cihaz çalıştı.
Tek kelimeyle Allah razı olsun.
Şimdi farklı bir sorunum var. Eğer yardımcı olursanız memnun olurum.
Cihazın açma kapama düğmesini nasıl çıkartacağım.
Soketlerin altında tırnaklar vs var , biraz uğraştım lakin başarılı olamadım.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Sayın bakımcıı
İlginize teşekkür ederim.
Problemi tasdik ettikten sonra test amaçlı yukarıda yukarıda "kanyak" adlı kullanıcının bahsettiği şekilde kabloları birleştirdim. Fişi taktım ve cihaz çalıştı.
Tek kelimeyle Allah razı olsun.
Şimdi farklı bir sorunum var. Eğer yardımcı olursanız memnun olurum.
Cihazın açma kapama düğmesini nasıl çıkartacağım.
Soketlerin altında tırnaklar vs var , biraz uğraştım lakin başarılı olamadım.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
Saygılarımla.
Açma kapama düğmesine bastığınızda her iki kablo da elektrik olması gerekir,ancak düğme basılı değil ise tek kabloda elektrik olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,419
Kullanıcılar
450,329
Son üye
tawfekalmstf
Geri