asenkron motorun periyodik çalışması

Verdiğim adresde, her ürün için baglama örnekleri de var. Az zahmet edipo araştırmacılığı öğrenmekleri için kısa kesıyorum.
Balık vermektense, olta verip balık tutmayı öğretmek daha iyi değilmi.
bu konuyla hiç bir ilgi ve alakası olmadan direk soruma geçeyim kendinden 400 kv trafolu bir tesiste 250 kw ve 90 kw olmak üzeri iki ana 5.5 7.5 ve 15 kw lik 8 9 tane motor çalışmakta bunların içerisinden 5.5 üstü olan hepsini yıldız üçgenle bağlayıp devreye aldım lakin 250 kw lik motorun tüm bağlantılarını kendi klemes üzerindeki değerlerine göre bağlamama rağmen direk ana tmş yi attırıyor bağlantılarda her türlü değişikliği yaptım olmadı yardımcı olursanız sevinirim

Ekli dosyalar

• 2015-11-11 11-25-30.JPG
    2015-11-11 11-25-30.JPG
    688.7 KB · Görüntüleme: 26
  • 2015-11-11 11-25-40.JPG
    2015-11-11 11-25-40.JPG
    862.8 KB · Görüntüleme: 26
  • 2015-11-11 11-25-54.JPG
    2015-11-11 11-25-54.JPG
    896.9 KB · Görüntüleme: 25
  • 2015-11-11 11-26-13.JPG
    2015-11-11 11-26-13.JPG
    874.7 KB · Görüntüleme: 26
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
250 KW lık motoru çalıştırmaya başladığınızda,diğer motorlar da çalışıyor mu?Çalışıyorlarsa Şebeke gücü (Trafo)yetersiz kalıyordur.Sadece 250 KW yanlız çalıştırılmak istendiğinde de şalter açıyor i
se trafonuz demaraj akımını karşılayamıyordur.Ancak bahsedilen motorlar daha önce sorunsuz çalışıyorlardıysa, trafo sisteminde eski tip mekanik diferansiyel röle veya akım koruma rölelerinde sorun olabilir.Trafonuzda bu rölelerin yerine elektronik tip kompakt ünite varsa onun akım koruma değerlerine bakılmalı ya da arızalı olup olmadığı kontrol edilmelidir.Ayrıca 250KW motorun kablosunu meger ile kontrol edin......

TMŞ ne zaman atıyor bu çok önemli. Fotoğrafta bağlantılar sökülmüş görünüyor. Üçgene geçişte TMŞ atıyor ise; Genelde çok sık yapılan hatalardan birisi faz sıralamasıdır. Motor klemensine Ana kontaktörden gelen fazlarla, üçgen kontaktörden gelen fazlar aynı sırada ve karşılıklı gelmelidir. Enerji verilir verilmez yıldızda TMŞ atıyorsa mekanik zorlama vardır, yıldız kalkınma momenti yük momentini karşılayamıyor olabilir (Bknz kilitli rotor deneyi). TMŞ değerini ve termik açma ayarını da kontrol ediniz.Ek olarak; Yıldız devrini almadan üçgene geçiriyorsanız yani ayarlanan süre olması gerekenden kısaysa aynı sorun yaşanır.

Son düzenleme:
TMŞ ne zaman atıyor bu çok önemli. Fotoğrafta bağlantılar sökülmüş görünüyor. Üçgene geçişte TMŞ atıyor ise; Genelde çok sık yapılan hatalardan birisi faz sıralamasıdır. Motor klemensine Ana kontaktörden gelen fazlarla, üçgen kontaktörden gelen fazlar aynı sırada ve karşılıklı gelmelidir. Enerji verilir verilmez yıldızda TMŞ atıyorsa mekanik zorlama vardır, yıldız kalkınma momenti yük momentini karşılayamıyor olabilir (Bknz kilitli rotor deneyi). TMŞ değerini ve termik açma ayarını da kontrol ediniz.Ek olarak; Yıldız devrini almadan üçgene geçiriyorsanız yani ayarlanan süre olması gerekenden kısaysa aynı sorun yaşanır.
Adam TMŞ demiş ben Trafo Şalterine odaklandım, :)

Önemli değil hepimiz hata yapabiliriz beşer şaşar neticede önemli olan üslubu koruyarak yazışmak ve birşeyler öğrenmek.
250kw etiket değeri ise verimde %80-85 kabulüyle elektriksel güç 300kw'a dayanır. Yüksek Demeraj akımı karşısında gücün karşılanamayışından gerilim çökmesi olayı mümkün. Bahsetmiş olduğunuz durumda değerlendirilmelidir.

motor hareket almadan enerjiyi verir vermez attırıyorsa motor klemens bağlantılarıyla ilgili problem olabilir.rst fazları yıldızla ters olabilir. veya faz sıralamaları çarpışıyor olabilir incelemekte fayda var. ayrıca motor sargı uçları ve gövdeye kaçak durumunuda bakmak lazım.slm

Arkadaşlar belkide benim gibi uzun süredir foruma giriş yapmamış ola bilirsiniz ama gıyaben hepinize ilginizden dolayı ayrı ayrı teşkkürlerimi sunarım ... belki başkasına yardımı olur diye yazayım sorun tmş nin gücünün yetersiz olmasından kaynaklanıyordu ... bunu yazdığım zamanlar hava gerçekten soğuk ve yaklaşık 4 gün o dağların arasında konteynerda kalmıştım kafam şişmişti bilmeden yanlışmı yaptım diye yazmıştım..

Forum istatistikleri

Konular
128,316
Kullanıcılar
450,150
Son üye
Sqnax

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri